ОCЬ ТОБІ, БАБУСЮ, І РИБНИЙ ДЕНЬ

Поділитися
...В українських ЗМІ чимало писали про те, що вітчизняній рибній галузі необхідні великі інвестиції...

...В українських ЗМІ чимало писали про те, що вітчизняній рибній галузі необхідні великі інвестиції. Тепер же, після вибуху в київському холодильнику «Укрриба», внаслідок якого загинули люди, доводиться просто кричати про це. На жаль, можна припустити, що ця техногенна аварія не остання. Річ у тім, що практично всі холодильники в Україні застаріли, і не лише морально. Наприклад, у Києві лише один із них відповідає світовим стандартам. Інші не тільки не в змозі підтримувати температуру, необхідну для правильного зберігання риби, а й перебувають в аварійному стані. А будь-яка аварія в холодильних установках загрожує великим викидом аміаку. Тому для вирішення проблеми з холодильним устаткуванням, а також для розвитку рибної галузі потрібні великі капіталовкладення.

Тут доречно нагадати, що керівництво країни давно визнало крайню необхідність фінансових вкладень у рибну промисловість. Було навіть створено експертну комісію (ЕК) із залучення інвестицій у цю галузь. Та, як кажуть, добре запрягали, та погано їхали. За увесь час існування ЕК, на створення якої були виділені значні кошти, вітчизняна рибна промисловість не одержала жодної копійки. Замість цього операторів рибного ринку «ощасливили» численними перевірками, ініціювати які експертна комісія, до речі, не має права — це консультативний орган. Проте його представники без жодних сумнівів раптом узяли на себе контролюючі функції.

На адресу ЕК із різних сторін неодноразово звучали звинувачення в тому, що вона займається не своєю справою. Так, після створення ЕК на український рибний ринок замість очікуваних і таких потрібних інвестицій посипалися масові перевірки з боку ветеринарної служби України та податкової інспекції, санкціоновані цією комісією. У результаті діяльність більшості операторів була повністю паралізована: у портах і на митницях зібралися величезні партії риби, затримані через надумані причини відповідно до розпорядження ветеринарної служби (до речі, її глава Петро Вербицький входить до складу ЕК).

Навіть стислий перелік дій експертної комісії займе кілька сторінок. Нагадаємо про основні, що викликали найбільший резонанс. За останні чотири місяці ветслужба без консультацій із країнами-імпортерами впровадила нові правила ввезення риби в Україну, багато з яких виконати просто неможливо. Ігнорування міжурядових угод уже призвело до міжнародного скандалу з Норвегією. Але також веде велику частину рибного ринку в тінь, оскільки оператори, які не бачать шляхів для легальної роботи, починають згортати свою діяльність на ринку. Треба сказати, що така ситуація на руку лише контрабандистам, які, мабуть, із нетерпінням очікують, коли ЕК остаточно заблокує ринок.

Крім того, був значно зменшений термін зберігання риби, зате збільшений термін видачі ветслужбою експертного висновку. У результаті появи (практично щотижня) дедалі нових постанов і розпоряджень більшість операторів тимчасово призупинили свою діяльність.

Стан справ на рибному ринку жахає не лише операторів, а й експертів. На їхню думку, якщо ситуація, що склалася, не зміниться, то Україні незабаром загрожує дефіцит рибної продукції. І можна лишень здогадуватися, кому нині вигідне виникнення кризи на одному з сегментів споживчого ринку.

Проте з зазначеними проблемами зіштовхнулися не всі оператори рибного ринку. Численних перевірок уникнула компанія «Інтеррибторг», продукція якої через Житомирську митницю безперешкодно потрапляє на прилавки. Та інших операторів ринку це не дивує: секретар згадуваної ЕК із залучення інвестицій Олександр Журавльов є фактичним власником концерну «Інтеррибторг».

Втім, необхідно зазначити, що й у знищенні конкурентів Олександра Журавльова за бізнесом експертна комісія не домоглася будь-яких значних успіхів. Так, цього тижня ветслужба програла судовий процес компанії «Антлантика Трейд». А тижнем раніше, не чекаючи очевидно програшного для себе судового рішення, глава ветеринарів зняв розпорядження про затримку вантажу виробництва норвезької компанії «Весткоаст». Нагадаємо, Норвегія призупинила переговори про вступ України у СОТ саме через затримку риби. Хоча вантажі зазначених компаній були звільнені, комерсанти зазнали великих збитків від більш ніж місячного простою. Крім того, є ризик того, що товар не зможе бути реалізований за час, що залишився.

Понад тиждень тому відбулося засідання ЕК, на якому було вирішено почати податкові перевірки операторів (у комісії податківців представляє Леонід Боєнко, начальник управління податкового аудиту та валютного контролю ДПАУ). Також член ЕК Володимир Горжеєв заявив про те, що з ініціативи ЕК нині діяльність операторів рибного ринку ліцензуватиметься. Тут слід нагадати, що в усьому світі ліцензують лише компанії, які займаються ловом риби, у нас же деякі організації збираються ліцензувати й імпортерів. Зрозуміло, що приймати рішення про видачу ліцензії буде все та сама експертна комісія.

Вся описана діяльність ЕК не має нічого спільного не тільки з дотриманням законності, а й з пошуком інвестицій — головною метою її створення. Водночас західні компанії — партнери українських імпортерів стверджують, що для отримання Україною інвестицій необхідно зробити небагато, а саме — установити для всіх компаній єдині правила гри на українському ринку, перестати щотижня приймати постанови, що суперечать одна одній, а також розпочати дотримуватися підписаних раніше міжурядових угод.

І тоді вже незабаром у країні з’являться гроші на створення нової інфраструктури рибної галузі. І техногенні аварії, на кшталт київської, перестануть їй загрожувати. До речі, виконати всі ці умови не надто складно. Наразі ж доводиться констатувати, що відповідальні за це через якісь свої особисті міркування не готові до того, щоб рятувати рибний ринок України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі