Мешканці Києва, та й багатьох інших міст, уже звикли до хлопців, які на невеличких велосипедах роблять усілякі фокуси. Їхні трохи чудернацькі, із, на перший погляд, незручно-низько встановленим сідлом та високим кермом двоколісні машини інколи виробляють такі кульбіти, що аж дух захоплює. Цей вид велоекстриму називається ВМХ-рейсинг. І сьогодні це — вже не просто забавка юних екстремалів, а вид спорту, включений до програми Олімпійських ігор. Уперше медалі на ВМХ було розіграно на торішній Пекінській олімпіаді. А першим володарем золота в дисципліні ВМХ став гонщик із Латвії Маріс Стромбергс. Він не залишив шансів американським рейдерам. І це при тому, що США вважаються батьківщиною екстремального велоспорту.
Назва ВМХ — скорочення англійських слів Bicycle Moto Extreme. За однією з версій, засновником цього виду спорту був американець Гаррі Тьорнер, що сконструював спеціально для свого сина невеличкий велосипед, аби хлопець міг ганяти дорослими мототрасами. Звідти й походять термін ВМХ та перший його стиль — рейсинг. Так чи інакше, але з середини 70-х років минулого століття, починаючи з Каліфорнії, світом покотився справжній бум ВМХ-рейсингу. Згодом з’явилися нові стилі: стріт (англ. street — вулиця), флет (flatland — рівна поверхня), верт (від англ. — вертикаль) та дерт (dirt — грязь). А в 1976 році відбулися перші змагання на ВМХ-байках.
Вставай! Ти зможеш! Фото: Сергій Волошин |
А перший чемпіон з ВМХ, між іншим, у 236-й школі вже є. Тренери Володимир Лагодинський та Сергій Панасенко не без гордощів відрекомендували семикласника Васю Гришка. Торік він виборов чемпіонське звання на відкритій першості Краснодарського краю і став дворазовим призером чемпіонату України.
Фото: Сергій Волошин |
Охочих займатися велоспортом не бракує. Сьогодні у 236-й школі проводять додатковий набір учнів у восьмі класи. Тож міцних, здорових, витривалих юнаків і дівчат, відданих спорту, може значно побільшати. Тільки б не спіткала їх доля київського велотреку.