НЕОПОДАТКОВУВАНІ ДОХОДИ

Поділитися
З 15 травня Ощадбанк готовий до реалізації казначейських зобов’язань (КО) уряду серед населення. Це пред’явницькі боргові папери номіналом 50 грн...

З 15 травня Ощадбанк готовий до реалізації казначейських зобов’язань (КО) уряду серед населення. Це пред’явницькі боргові папери номіналом 50 грн. і терміном обігу два роки. Їхня номінальна дохідність становить близько 16%: відсотки виплачуються щокварталу, по 2 грн. на одну облігацію. Загалом таких облігацій Мінфін має намір випустити на суму 400 млн. грн. Увесь випуск розбито на вісім серій (серії А-H) по 50 млн. грн. кожна. Особливість згаданих зобов’язань у тому, що уряд, крім повернення боргу й виплати відсотків, обіцяє звільнити доходи за цими облігаціями від оподаткування.

Казначейські зобов’язання продаватимуться через філіальну мережу Ощадбанку. Цікаво, що реальна ціна продажу встановлюватиметься на кожен конкретний день відповідно до складної методики. Зокрема, ціна реалізації залежатиме від рівня дисконтної ставки НБУ, середньовиваженої відсоткової ставки за депозитами комерційних банків і середньовиваженої дохідності держоблігацій на первинному ринку. Попри всю складність такої методики, у середньому дохідність облігацій (на первинному ринку) становитиме приблизно 16%. Тішить, що її наявність забезпечує деякий рівень прозорості розрахунку ціни продажу.

Як зазначалося вище, менеджером з розміщення, тобто банком, який безпосередньо продаватиме, погашатиме й виплачуватиме відсотки за цими цінними паперами, є Ощадбанк. На додаток до цього, уряд надав змогу брати участь у розміщенні КО й іншим банкам. Для цього останнім необхідно укласти відповідний договір з Ощадбанком. Однак проводити виплати та здійснювати погашення зобов’язань Мінфіну буде лише Ощадбанк.

Заступник директора казначейства Ощадбанку Тарас Дашкович підкреслив: банк продовжує розглядати пропозиції, які надійшли від торговців, і за наявності вигідних пропозицій із ними укладуть договори. А поки що Ощадбанк проводитиме розміщення казначейських зобов’язань самостійно.

Позитив:

— уряд розпочав роботу з населенням, котре в розвинених країнах саме і є основним інвестором (нетто-кредитором);

— якщо вважати, що відсотки за КО не оподатковуються, то згаданий вид цінних паперів забезпечує непоганий рівень дохідності;

— зручний номінал.

Негатив:

— два роки до погашення зобов’язань — занадто великий термін для першої проби;

— уряд не має наміру підтримувати вторинний ринок КО. Тобто власник зобов’язання може продати його лише іншій фізичній особі, що не так просто;

— немає захисту від інфляції та відсоткового ризику.

Підбиваючи підсумок, можна сказати: казначейські зобов’язання в цілому — інструмент цікавий. Успішність реалізації багато в чому залежатиме від подальших дій Мінфіну, зокрема від рекламної кампанії, проведеної ним для розміщення позики, а також від чіткості виконання умов позики. Якщо все піде добре — виграють усі: інвестори одержать новий об’єкт інвестицій, держава —хорошого позичальника та кредитну історію, бюджет — «довгі ресурси».

Довідка "ДТ"

Випуск КО передбачений наказом Мінфіну від 18 березня 2002 р. N184 «Про випуск казначейських зобов’язань серії А» й постановою Кабінету міністрів №15 від 10 січня 2002 р.

Перші урядові облігації для населення в Україні почали випускатися в 1997 р. (облігації внутрішньої державної ощадної позики). Серед населення облігації розмістити тоді не вдалося і майже весь випуск викупили банки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі