ДАТЕКС — ТОРГІВЛЯ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ ДЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ І НЕ ТІЛЬКИ...

Поділитися
Нещодавно в Першій фондовій торговій системі (ПФТС) відбулася презентація нової системи торгівлі цінними паперами ДАТЕКС...

Нещодавно в Першій фондовій торговій системі (ПФТС) відбулася презентація нової системи торгівлі цінними паперами ДАТЕКС. Ця система торгівлі — певний гібрид «біржового» і «дилерського» ринків — і є аналогом Московської міжбанківської валютної біржі. Її завдання — працювати з ринком клієнтських заявок і забезпечувати практично миттєвий рух активів за рахунками після укладення угоди. Ще один істотний нюанс — система розрахована на приватних інвесторів, які можуть купувати-продавати цінні папери без вкладення значних коштів.

Проте не все зразу. Нині система перебуває в тестовому режимі. Тобто в ній відбуваються реальні торги справжніми цінними паперами, але до них допущені лише сім торговців цінними паперами (без своїх клієнтів): ФК «Сократ», ІК «Синком», ТОВ «Міжрегіональна фінансова компанія», ТОВ «Арт-капітал», АТ «Сігма-фонд», ТОВ «Он-лайн капітал», ТОВ «Укранет-траст». Крім них, в експерименті беруть участь суб’єкти інфраструктури: ПФТС як організатор торгів, депозитарій ВАТ «Міжрегіональна фондова спілка» (МФС) та АБ «ВАбанк» як розрахунковий банк. Об’єктом торгів на час експерименту є лише акції ВАТ «Укрнафта», як єдині ліквідні цінні папери в Україні. Потенційно ж продаватися в системі можуть усі папери, що обслуговуються МФС.

Відмінність системи ДАТЕКС від нинішньої системи торгів у ПФТС полягає в тому, що торги в ній проводяться за принципом конкуруючих заявок. Тобто на ринок надходять усі заявки від учасників торгів (як фахових торговців, так і їхніх клієнтів) на купівлю і продаж цінних паперів, незалежно від їх розміру. Причому система автоматично виконує їх у разі появи на ринку перехресних заявок (за умови наявності коштів і грошей на рахунках). Приміром, якщо клієнт виставив заявку на купівлю 100 акцій ВАТ «Укрнафта» по 19 грн., а хтось виставив зустрічне замовлення на продаж 100 акцій цього ж ВАТ ціною 19 грн., то операція буде проведена автоматично. Такий підхід дає можливість торгувати як малим, так і великим клієнтам, а швидкість здійснення операцій дозволяє паперу кілька разів за день поміняти власника. Це непогана передумова для підвищення ліквідності ринку і появи можливості гри на курсових коливаннях (спекуляції).

Система ДАТЕКС має шлюз, із допомогою якого до неї можуть підключатися брокерські системи інтернет-торгівлі. Останні дадуть змогу клієнтам брокерських контор торгувати цінними паперами через Інтернет у режимі реального часу. Таким чином, вони самі матимуть можливість стежити за тим, як проходить їхня операція, які поточні котирування на ринку... Все це підвищить прозорість і привабливість ринку. Для on-line-торгівлі цінними паперами інвестору знадобиться не так уже й багато: комп’ютер, підключений до мережі Інтернет; договір на брокерське обслуговування; стартовий капітал; знання теорії і трохи удачі.

Цікаво, що нині із семи компаній, які беруть участь в експерименті, лише три (ФК «Сократ», ІК «Сигма-фонд» та ІК «Укранет-траст») зізналися, що в них є такі брокерські системи інтернет-торгівлі. Крім того, про намір почати розробку цього продукту заявив директор ТОВ «Арт-Капітал» Леонід Городецький. Хоча, за його словами, поки система ДАТЕКС сама перебуває в тестовому режимі й у неї можуть бути внесені зміни, говорити про створення й експлуатацію брокерських засобів інтернет-торгівлі передчасно. Зате в майбутньому такі програмні продукти стануть необхідністю — тим, у кого їх не буде, просто доведеться залишити ринок.

Як зазначила президент ПФТС Ірина Заря, нині пілотний проект триває і система постійно оптимізується. За її словами, з початком експлуатації брокерських систем у приватних клієнтів напевне виникне чимало проблем. Здебільшого це будуть проблеми технологічного (надійності, авторизації тощо) і законодавчого характеру. Адже, як відомо, законодавство України не передбачає наявності у країні ліквідного вторинного ринку цінних паперів, на якому цінний папір кілька разів на день може змінити свого власника.

Крім того, можливі певні складнощі, пов’язані з економічною культурою потенційних інвесторів і з наявністю на ринку ліквідних фінансових інструментів. Зокрема, на думку всіх учасників експерименту, сьогодні на ринку України справді ліквідні цінні папери лише одні — акції ВАТ «Укрнафта». Проте, за їхніми словами, перелік цінних паперів, що торгуються у системі ДАТЕКС, як і список учасників системи, невдовзі може бути розширений. Нарада з цього приводу відбудеться у квітні. Більшість торговців сподіваються, що одним з ліквідних цінних паперів у системі стануть акції ВАТ «Укртелеком», особливо якщо буде прийняте рішення про надання фондовому ринку 6% акцій, що залишилися після пільгової підписки. До переліку інструментів, якими торгують, можуть також потрапити найліквідніші облігації. З’явився б лишень на ринку заявок справжній спекулянт, який хоче ризикувати і заробляти на грі з котируваннями цих цінних паперів! Він, як повітря, потрібен для підтримки життєздатності і ліквідності нової системи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі