ДЕРЖРЕГУЛЮВАННЯ ТІНІ ВЛАДА НЕ НА ЖАРТ ЗАЦІКАВИЛАСЯ ВИРОБНИЦТВОМ І РЕАЛІЗАЦІЄЮ ХМІЛЬНИХ НАПОЇВ

Поділитися
Будь-який більш-менш значний захід у країні рідко обходиться без вживання міцних алкогольних напоїв, тому навряд чи можна вважати випадковою особливу увагу влади до алкогольної галузі в рік президентських виборів...

Будь-який більш-менш значний захід у країні рідко обходиться без вживання міцних алкогольних напоїв, тому навряд чи можна вважати випадковою особливу увагу влади до алкогольної галузі в рік президентських виборів. Тому не слід дивуватися, що до проблем горілочного-спиртового ринку виявляє інтерес навіть глава держави. Як результат підвищеної уваги, з будинку на вулиці Банковій тільки з початку року вийшло вже три укази, які так чи інакше стосуються алкогольного виробництва й торгівлі. Причому не виключено, що останній президентський указ «Про посилення державного контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, забезпечення захисту життя і здоров’я громадян» не стане фінальним.

Тотальні перевірки ми вам забезпечимо

Цікаво, що останні доручення й вимоги Леоніда Кучми дедалі більше торкаються інтересів оптової та роздрібної торгівлі. Схоже, основні гравці легального ринку алкоголю зуміли переконати владу в тому, що крім несумлінних виробників, є несумлінні комерсанти. І ось тепер «верхи» обіцяють перевірити всіх, від заводів із випуску спирту й до роздрібних торгових точок. Президент доручив ДПАУ разом з іншими відомствами, серед яких Міністерство з надзвичайних ситуацій і Державний комітет технічної політики та захисту прав споживача, провести суцільні перевірки обгрунтованості видачі ліцензій на виробництво, оптову й роздрібну торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами. Свій третій указ «Про посилення державного контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, забезпечення захисту життя та здоров’я громадян» Президент підкріпив ще й відповідною законодавчою ініціативою, запропонувавши депутатському корпусу перелік заходів, котрі мають зробити ринок прозорим, як сльоза.

В адміністрації Президента впевнені, що після того, як порядок ліцензування виробництва й торгівлі спиртом і алкоголем зроблять жорсткішим, запровадивши спеціальні вимоги до підприємств—виробників цієї продукції, тіньовикам буде непереливки. Адже сьогодні не більше половини власників ліцензій можуть похвалитися наявністю на своїх підприємствах належних умов для виробництва чи реалізації продукції із зернової або мелясної сировини. Усього зараз видано понад 80 ліцензій на виготовлення спирту, 400 — на виготовлення алкоголю, 900 — на оптову торгівлю, більш як 96 тис. ліцензій — роздробу. В ситуації з такою невідповідністю між виданими документами і наявністю у підприємств умов для роботи в торгівлі, на думку Банкової, на ринок інтенсивно просочується неякісна або фальсифікована продукція. Найчастіше це закінчується плачевно — вмирають люди. За даними статистики, через вживання неякісного алкоголю щороку помирають понад 10 тис. чоловік, а ще у 30 тис. стан здоров’я помітно погіршується. Чим не аргумент для обгрунтування необхідності посилення системи ліцензування виробництва та обігу алкоголю? Та й створити спеціальний орган при уряді для контролю за обігом алкогольних ліцензій теж не завадить. Про це й мова.

Кашки не варив, дров не носив —
ліцензії не отримаєш

Президент Кучма пропонує створити спеціальний орган при Кабінеті міністрів, який, паралельно з функціями контролю, вирішуватиме, кому видати ліцензію. Але лише після того, як перевірить, чи відповідають заявці на ліцензію умови виробництва або умови торгівлі. Пригадуєте казку про ворону, що кашку варила, діток годувала й приказувала: «Цьому дам, цьому дам, а цьому не дам. Ти кашки не варив, дров не носив...» Приблизно такий принцип, схоже, запропоновано використовувати при видачі ліцензій. У порушників ліцензії забиратимуть. Цікава деталь: указ зобов’язує виробників звітувати про обсяги виробництва та продажі продукції. Мабуть, багато хто не знає, але останнім часом отримати такі дані від підприємств було неможливо. Службовці органів статистики й Мінагрополітики тільки завдяки власній чарівності могли довідуватися, що ж відбувається на ринку. Отже, ліцензії забиратимуть, якщо законопроект з ініціативами пройде Раду. Підстави? Запросто:

— за відмову надавати дані про обсяги виробництва та продажів;

— за невиконання ліцензійних умов;

— за випуск продукції, не зазначеної в додатку до ліцензії;

— у разі невчасної плати за ліцензію.

Урядові доручено, крім іншого, забезпечити протягом 2004 року впровадження на підприємствах систем управління якістю та безпекою продукції відповідно до міжнародних стандартів. Цей пункт, до всього, наштовхує на думку, що одна з глобальних цілей виробництва високоградусних напоїв — зростання експорту. Мовляв, аби продавати горілку на зовнішні ринки, треба мати сертифікати якості системи ISO 9001.

Облік, вилучення та система спецторгівлі

Одночасно з новим порядком ліцензування влада планує створити до 1 червня єдину державну систему обліку виробництва, транспортування, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Є інтерес і до створення спеціалізованої системи роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. І це ще не все. Крім системи обліку, уряд повинен удосконалити механізм вилучення контрафактних алкоголю та сигарет. Нарешті, Президент вимагає від Кабміну зробити все можливе для прийняття закону про запровадження акцизних складів і забезпечення оптової торгівлі алкогольними напоями виключно через них.

Природно, більшість виробників сприйняли перелічені доручення без ентузіазму. Учасники ринку вважають, що спеціалізована система торгівлі не вирішить проблеми сірого ринку, зате може викликати погіршення фінансового стану заводів із випуску алкоголю через звуження каналів реалізації продукції.

Освіжити кадри теж не зашкодить

Чиновники свято вірять, що посилення системи ліцензування допоможе викоренити фальсифікат і виробляти якісну продукцію. Так, голова Державного департаменту продовольства Мінагрополітики Євген Лавров вважає, що на кінець 2004 року тіньовий ринок зменшиться. Якщо взяти за 100% третину ринку, яка перебуває нині в тіні, то, на думку Лаврова, відсотків на 40 тінь скоротиться. А може, й на більше.

Експерти ринку не такі оптимісти — нагадують, що досі викоренити сірий ринок не вдавалося нікому. Крім того, звертають увагу на дуже стислі терміни, відведені на виконання всіх доручень Президента, — а це змушує засумніватися в тому, що хоч одне з них буде виконане. І майже впевнені — слід очікувати звільнень ряду керівників спиртових або лікеро-горілчаних заводів...

* * *

Отже: всі на боротьбу з тіньовиками. Під цим гаслом мине 2004 рік. Питання тільки в тому, чи принесе боротьба з тінню результати і чи не закінчиться враз по завершенні президентської кампанії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі