Детективи Національного антикорупційного бюро під час розслідування знайшли факти, що підтверджують існування корупційної схеми, яка дозволяє значно завищувати ціни на певні категорії продуктів під час їхніх закупівель Міністерством оборони.
В НАБУ зазначили, що завдяки схемам недоброчесні постачальники отримували надприбутки та фактично наживаються на армії під час повномасштабної агресії РФ.
На разі детективи проводять аналіз закупівель харчів Міноборони у період з лютого 2022 року по червень 2023 року та виявили, що постачальники вдавались до зловживань при формуванні ціни на ходові групи продуктів: яйця продавали втридорога, а лосось або лохину, яких насправді не було в раціоні військових, – за цінами, в рази нижче ринкових.
Аби підтвердити факти зловживань, детективам довелось вилучити та опрацьовувати величезний масив первинних документів складського обліку військових частин, одержувачів послуги, аби встановити обсяги постачання всіх найменувань продуктів за каталогом. Наразі призначено низку експертиз, триває збір додаткових матеріалів, а Державна аудиторська служба допомагає НАБУ з аналізом даних.
На фото лише третина документів, вилучених під час проведення слідчих дій.
В НАБУ додали, що насамперед виявили передумови, які дозволяють значно завищувати ціни на певні категорії продуктів та сформували рекомендації Міноборони, аби «прикрити» ці корупційні схеми.
Рекомендації передбачають посилення контролю за якістю послуг із забезпечення харчуванням, а також внесення змін до нормативно-правових актів, що регулюють процедуру забезпечення харчування особового складу Збройних Сил України.
Нагадаємо, в січня минулого року ZN.UA опублікувало розслідування Юрія Ніколова «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя». У матеріалі йдеться, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, МО під час війни уклало угоду з фірмою–"прокладкою". До прикладу яйця Міноборони закуповувало по 17 гривень за штуку, коли роздрібна ціна в магазинах складала близько 7 гривень за одиницю.
У Міноборони спершу заперечували цю інформацію, але вже за кілька днів заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, подав у відставку, а на початку лютого йому та директору департаменту закупівель у Міністерстві оборони Богдану Хмельницькому оголосили підозру про зловживання, хоча і за іншою справою.
Врешті за даними аудиту Рахункової палати стало відомо, що Міноборони у першому півріччі 2023 року закуповувало продукти харчування за цінами на 30 % вищими за споживчі ціни, не контролювало реальну кількість поставленої продукції, а 75% позицій каталогу продуктів взагалі не постачалось частинами.
В травні 2023 року Кабінет міністрів змінив підходи до оборонних закупівель, а з грудня 2023 року в Україні запрацювала нова агенція – «Державний оператор тилу», яка займається закупівлями для армії й фактично є посередником у комунікації військових частин та постачальників.
Однак на харчах скандал навколо закупівель Міноборони не закінчився. У статті «Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони» Юрій Ніколов та Віталій Кононученко розповіли, як восени 2022 року Міноборони України закупило куртки та шоломи для ЗСУ за завищеною втричі ціною. При цьому замість зимового одягу в країну зайшов літній. Міністр оборони Олексій Резніков офіційно заперечував цю інформацію та навіть запропонував парі журналістам, однак врешті цей скандал призвів до його відставки.
На разі розслідування у справі ще триває.