Нещодавно в мережу виклали матеріали негласних слідчих дій (НСРД) у справі хабаря ексголові Верховного Суду Всеволоду Князєву, згідно з якими заступник керівника САП Андрій Синюк міг позапроцесуально спілкуватися зі ще одним фігурантом справи – адвокатом Олегом Горецьким. Ситуацію в інтерв’ю ZN.UA прокоментував глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, з яким поспілкувалася Інна Ведернікова.
Клименко стверджує, що не знав про існування відповідних аудіофайлів до того, як вони з’явилися в медіа. На питання, як таке взагалі можливо, глава САП зазначив, що зазвичай, коли відбувається документування спеціальних суб’єктів, детективи та прокурори доповідають главі Спеціалізованої антикорпрокуратури не весь масив інформації. Йому, мовляв, говорять лише те, що стосується самої суті справи або документування іншого злочину, або ж, навпаки, свідчить про непричетність певної особи.
Решта інформації за словами Клименка його не цікавить, адже документування в межах і оперативно-розшукових заходів, і кримінального провадження триває досить довго, об’єм інформації — величезний. Сам він все не перевіряє, оскільки, як зазначив глава САП, фізично не зможе опрацьовувати й десяти відсотків таких матеріалів у всіх справах.
«Але в цьому випадку керівник НАБУ, його перший заступник чи детективи групи були зобов’язані відразу повідомити мені про ці записи, й не може бути жодних виправдань, чому цього не було зроблено. Я не маю дізнаватися про це зі ЗМІ. Можливо, детективи зробили ще якісь цікаві записи в цій справі, не знаю, стежитимемо разом за публікаціями в ЗМІ», – заявив Клименко.
На питання, чи вважає глава САП нормальним те, що його заступник з’являється в справі про топкорупцію, а він про це не знав, Клименко заявив, що ситуація насамперед є ненормальною з погляду на розголошення в медіа матеріалів досудового розслідування, конкретних слідчих дій.
«І це вже другий випадок, коли розголошують дані досудового розслідування. Щодо першого — ми зареєстрували кримінальне провадження й доручили його розслідування Управлінню внутрішнього контролю НАБУ. Йдеться про оприлюднені в ЗМІ документи з місця обшуку. На це потрібно реагувати, встановлювати, хто допустив витік інформації, хто повідомив, яку частину було повідомлено. Тут багато питань. Можливо, це взагалі певні нерозсекречені матеріали негласних розшукових дій. Тому винних у цьому осіб треба притягнути до відповідальності», – заявив глава САП.
За його словами, це може бути дисциплінарне провадження, а може бути й кримінальне. Тим більше, що відомо: заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан подала відповідні заяви до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів і ДБР. І щодо можливих дій прокурора Омельченка, і щодо відсторонення Синюка на період розслідування.
Варто зазначити, що сама поява на плівках разом із поплічником Князєва адвокатом Горецьким колишнього протеже офісу президента й особисто заступника глави ОПУ Олега Татарова на конкурсі САП — кричущий сигнал. Тому архіважливою є реакція глави САП.
«Як доповів мені Синюк про спілкування з адвокатом Горецьким, перша зустріч у них була нібито випадковою, інша — з ініціативи адвоката та стосувалася представництва ним інтересів однієї з компаній, що фігурує в розслідуваннях НАБУ та САП. Синюк доповідав, що під час зустрічі Горецький цікавився роботою САП, і тому він припинив спілкуватися з цією особою. Надалі в цій ситуації всі питання, зокрема про те, чи не порушив він етичних стандартів, має з’ясовувати дисциплінарний орган. Але головне інше: мій заступник не входив до дуже вузького кола осіб, які були в курсі операції й того, що відбувається документування справи колишнього голови ВС. Тобто він не знав, що така справа є, до моменту, коли ми повідомили про це офіційно», – розповів глава САП.
На зауваження, що можуть з’явитися й інші шматки аудіофайлів, на яких може фігурувати генпрокурор Андрій Костін, Клименко запевнив, що таких записів також не чув.
«У справі є сотні годин аудіоінформації, і яку саме частину було передано журналістам, має з’ясувати розслідування. Але несанкціоновані оприлюднення матеріалів НСРД у ЗМІ дуже сильно б’ють по репутації й НАБУ, й САП. На записи, що стосуються справи, складають відповідні протоколи, й вони є в матеріалах цієї справи», – додав Клименко.
Главу САП також запитали, як так вийшло, що Горецького затримали саме після того, як він почистив свій телефон. На що Клименко заявив про не надто ефективну роботу детективів НАБУ, які не змогли вчасно затримати адвоката. За словами глави САП, все планували взагалі інакше, але завжди є певний відсоток імовірності, що щось піде не так.
При цьому слідство, за словами Клименка, вже не дізнається, чи важливим був для справи телефон Горецького. Однак він запевнив, що це не впливає на сам епізод, за яким уже висунуто підозру. Попри це втрата телефона впливає на можливість розширити коло співучасників, які й надалі обіймають високі посади.
«Керівник САП не може відсторонити жодного прокурора в САП. Це можливо в межах або дисциплінарного, або кримінального провадження. І це робить генеральний прокурор. Чи буде надано оцінку діям Синюка в межах цього випадку? Так, буде. Я впевнений, що буде проведено розслідування й стосовно можливих дій Синюка, й оприлюднених записів, і зливів інформації в межах розслідування. На все це потрібно невідкладно реагувати й уживати заходів», – додав Клименко.
Питанням дисциплінарної відповідальності, за словами глави САП, займається відповідний орган, який має розглядати скарги на дії прокурорів і допущені промахи. Стосовно реєстрації кримінального провадження за всіма цими фактами, Клименко зазначив, що наразі вивчається питання, як найкраще це зробити.
У ситуації зі злитими аудіофайлами щодо справи Князєва Синюк став не єдиним скандальним моментом. Зокрема, процесуальний прокурор САП у справі ексглави Верховного Суду Олександр Омельченко заявив про своє чи то звільнення, чи то скорочення з посади та публічно пов’язав це зі своєю незалежною позицією у справі Всеволода Князєва. За даними Інни Ведернікової, на резонансний брифінг після затримання Князєва та Горецького, про що вас також не попередили Омельченка привів саме заступник директора НАБУ Гізо Углава. Він же, як стверджують джерела ZN.UA, з мовчазної згоди Банкової посадив у крісло нового директора Національного антикорупційного бюро. І складається таке враження, що ми зараз — усередині боротьби за вплив не лише в НАБУ, а в антикорблоці загалом. І Клименко — людина для старої/нової гвардії не надто зручна. Ще в момент його призначення лунала фраза: одна дисциплінарка — й недосконалий закон, який не має гарантій незалежності голови САП, дає змогу його зняти.
Віповідаючи на питання, чи не відчуває Клименко, що ситуація з Синюком та матеріалами справи Князєва той самий удар, аби його дискредитувати й усунути з посади голови САП, очільник антикорпрокуратури зазначив, що так не думає.
«Не думаю, що це саме такий удар. Що ж до взаємодії з НАБУ, головне — робити правильні висновки з тих проблем, які виникають у нашій роботі та комунікації. Іншого шляху до успіху я не бачу. І кейс Князєва це підтверджує. Тобто досі результат перемагав амбіції і, сподіваюся, так буде й надалі. Але встояти має не лише САП, а й НАБУ. Тому я б тут був акуратнішим із формулюваннями. Справді, в нас є певні природні робочі ситуації, коли ми дискутуємо, сперечаємося про порядок документування того чи того злочину. Але це більше робочі питання. Головне на сьогодні — не втратити довіри між інституціями, бо це зведе нанівець усі наші напрацювання», – заявив Клименко.
За словами глави САП, він впевнений у юридичній стороні цього питання зі свого боку.
«Як такого тиску, запевнив Клименко, на прокурора немає й бути не могло, бо однаково всі ключові рішення в цій процесуальній справі, згідно з законом, ухвалюю я», – підсумував глава САП.
Нещодавно Центр протидії корупції у відповідь на публікації в медіа щодо конфлікту в Спеціалізованої антикорупційної прокуратури подав скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та Державного бюро розслідувань щодо прокурора САП Олександра Омельченка, дії якого могли скомпрометувати справу ексглави Верховного Суду Всеволода Князєва.
Прокурор Омельченко своєю чергою заявив про тиск зі сторони очільника САП Олександра Клименка «з приводу певних розбіжностей у розумінні проведення процесуальної дії у справі Князєва». Мова йшла нібито про те, хто і як зламуватиме телефон Князєва, а також де – у Польщі чи Україні.
Олександр Клименко розповів, що насправді відбувалося з телефоном Князєва. При цьому за словами глави САП, інформація про звільнення чи відсторонення Омельченка не відповідає дійсності.