Заяви прокурора Омельченка про звільнення чи скорочення не відповідають дійсності — Клименко

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Заяви прокурора Омельченка про звільнення чи скорочення не відповідають дійсності — Клименко © Василь Артюшенко, ZN.UA
Глава САП розповів про статус прокурора Олександра Омельченка, який звинувачує керівництво антикорпрокуратури в тиску.

Процесуальний прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у справі ексглави Верховного Суду Олександр Омельченко заявив про своє чи то звільнення, чи то скорочення з посади та публічно пов’язав це зі своєю незалежною позицією у справі Всеволода Князєва. Свою версію подій в інтерв’ю ZN.UA  розповів глава САП Олександр Клименко, з яким поговорила Інна Ведернікова.

«Те, що в САП відбуваються структурні зміни, й те, що там розслідують будь-яке кримінальне провадження, — геть не взаємопов’язані речі. Так, ми реорганізуємо структуру антикорупційної прокуратури. Те саме нещодавно відбувалось у НАБУ з приходом нового директора. В межах чинного законодавства розширюємо штат і посилюємо напрямки, що просідають. Наприклад, щодо досудових розслідувань ми вже роботу активізували», – заявив Клименко.

За його словами, зараз САП фактично вдвічі збільшила свою ефективність і має найкращі результати за весь період роботи антикорупційної інфраструктури. Клименко заявив, що за половину 2023 року роботи антикорпрокуратура направила до суду більше справ, ніж за весь 2022 рік. При цьому, що є напрямки, на яких САП просідає. Зокрема, це розгляд справ у Вищому антикорупційному Суді, де досі лежать понад 250 проваджень, включно з найгучнішими справами за весь період діяльності інституцій.

«Заслухавши стан розгляду справ у суді, ми дійшли висновку, що прокурори часто займають спостережну позицію, не використовують усіх передбачених законом можливостей для швидкого розгляду справи та притягнення винних осіб до відповідальності», – заявив Клименко.

«Тому назріло рішення розширити управлінські можливості посади керівника підрозділу, яким керує Омельченко. Що ми власне й зробили. Також призначено в.о. керівників відділів у тих підрозділах, де керівники мобілізовані й перебувають у лавах ЗСУ. Тобто Омельченко може бути незадоволений майбутнім скороченням і мати власну версію щодо епізоду з телефоном. Однак пов’язувати це в одну історію, м’яко кажучи, неетично», – підкреслив глава САП.

На зауваження, що ці дві історії досить неетично збіглися, Клименко відповів, наступне: «Прокурор Омельченко зробив свої заяви на тлі планового процесу реорганізації».

Мотиви дій Омельченка, за словами глави САП, йому невідомі, тому він їх не коментуватиме. Водночас за словами Клименка, не варто забувати, що кожен прокурор зобовʼязаний дотримуватися правил прокурорської етики й не допускати поведінки, яка дискредитує його самого та може зашкодити авторитету прокуратури.

Що стосується статусу Омельченка, то, за словами Клименка, заяви прокурора про звільнення чи скорочення не відповідають дійсності. На сьогодні Омельченко, як і інші прокурори, зазначив глава САП, ознайомився лише з наказом про зміну структури САП.

«А про скорочення його посади відділ кадрів ОГП офіційно його ще навіть не інформував. Тобто формального повідомлення про скорочення ще взагалі не було. Хоча він чомусь про це заявляє. Але коли це справді станеться, Олександр Омельченко пройде всю встановлену законом процедуру: його поінформують про скорочення посади й натомість запропонують усі вакантні посади, зокрема в САП», – зазначив Клименко.

Він також додав, що керівник САП не має права відсторонити жодного прокурора Спеціалізованої антикорпрокуратури. Тобто Омельченко, за словами Клименка, залишається прокурором САП із усіма процесуальними повноваженнями.

«Групи прокурорів у кримінальних провадженнях, де він був старшим, не змінювалися. Тому він і був на засіданні суду», – додав очільник САП.

На питання, чи знав Омельченко про свою «нерайдужну» перспективу в межах планової реорганізації Клименко заявив, що не доповідає прокурору. Водночас глава САП додав, що минув рік, за який він міг оцінити роботу структурних підрозділів, дійти якихось висновків і ухвалити рішення.

«Якщо говорити про результати, то, відповідно до статистики з 2015-го по 2022 рік, перший відділ має найгірші показники. Загалом до суду він направив 30 проваджень. Для порівняння: шостий відділ направив майже вдвічі більше — 55 проваджень. Своє бачення змін у структурі я ініціював перед генеральним прокурором, він мене підтримав, також цей крок погодив директор НАБУ, оскільки сам я не маю таких дискреційних повноважень», – додав Клименко.

За даними джерел ZN.UA, є цілий список справ, які нібито зливав Омельченко, зокрема і справи «ПриватБанка». Однак на питання, чи були у нього якісь офіційні претензії до роботи Омельченка з таких серйозних приводів, Клименко заявив, що коли розслідували ці провадження, його не було в САП.

«Я не можу адміністративно відреагувати на дисциплінарні проступки, вчинені до мого призначення. Термін притягнення до відповідальності — рік. Зрозумійте мене, будь ласка. Саме тому я принципово не кажу про минулі дисциплінарні проступки та дії Омельченка чи будь-кого іншого. Я мислю в масштабі всієї інституції. І як керівник бачу, де потрібно посилити інституцію і як це зробити ефективніше. І вже знайдено формулу, в межах якої можна буде збільшити ККД та посилити певні напрями роботи САП», – заявив Клименко.

Зазначимо, що Омельченко в рамках ситуації з його звільненням-скороченням подав до Ради прокурорів скаргу, що на нього чинять тиск. Можливо, цю горезвісну розмову у його кабінеті було зафіксовано.

«Кожен прокурор має право подати таку скаргу, коли вважає, що є загроза його незалежності. Він її подав, і її мають розглянути відповідно до закону. Я не можу прогнозувати результатів розгляду. Але для себе не бачу загрози, оскільки жодного тиску з моєї сторони не було й цьому справді є підтвердження», – додав глава САП.

Нещодавно Центр протидії корупції  у відповідь на публікації в медіа щодо конфлікту в Спеціалізованої антикорупційної прокуратури подав скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та Державного бюро розслідувань щодо прокурора САП Олександра Омельченка, дії якого могли скомпрометувати справу ексглави Верховного Суду Всеволода Князєва.

Прокурор Омельченко своєю чергою заявив про тиск зі сторони очільника САП Олександра Клименка «з приводу певних розбіжностей у розумінні проведення процесуальної дії у справі Князєва». Мова йшла нібито про те, хто і як зламуватиме телефон Князєва, а також де – у Польщі чи Україні.

Олександр Клименко розповів, що насправді відбувалося з телефоном Князєва.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі