UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайська вакцина CoronaVac: з чим її змішувати для бустерної дози

ВООЗ зареєструвала цю вакцину.

В Україні працюють центри масової вакцинації проти коронавірусу, де, в тому числі роблять щеплення китайським препаратом CoronaVac від компанії Sinovac. В Україні вакцинація цим препаратом почалася 13 квітня. 6 січня 2022 року МОЗ дозволив бустерні щеплення. Так, при вакцинації двома дозами цього препарату, бустерну дозу, згідно з рекомендаціями, треба зробити вакциною Pfizer-BioNTech.

Зазначимо, що бустерну дозу вакциною CoronaVac не роблять. 

Загальна ефективність вакцини CoronaVac коливається між 50-60%, згідно з висновком фахівців бразильського Інституту Бутантата, який проводить масштабні випробування вакцини китайського виробника. У самому Китаї вже заявили про недостатню ефективність своїх вакцин в боротьбі з коронавірусом, хоча за умовами контракту з Україною, ефективність препарату, яким вакцинують українців, повинна бути не менше 70%. Китай каже, що ефективність вакцини Sinovac можна підвищити, збільшивши інтервал між дозами.

За даними журналу The Economist, вакцину CoronaVac для подорожей визнали понад 30 країн світу, в тому числі кілька країн Європейського Союзу.

У той час як світова гонка по виробництву вакцини проти Covid-19 триває, Китай, схоже, домігся величезних успіхів, і один з його лідерів по виробництву вакцини, Sinovac, вже пробив собі шлях за кордон, пише британська BBC.

У чому різниця між Sinovac і іншими вакцинами?

CoronaVac - це інактивована вакцина, яка працює, використовуючи убиті вірусні частинки, щоб піддати імунну систему організму вірусу, не ризикуючи отримати відповідну реакцію на серйозне захворювання.

Вакцини Moderna та Pfizer - це вакцини мРНК, що означає, що частина генетичного коду коронавірусу вводиться в організм, що призводить до того, що організм починає виробляти вірусні білки, але не весь вірус, чого достатньо для того, щоб підготувати імунну систему до атаки.

"CoronaVac - це більш традиційний метод [вакцини], який успішно використовується в багатьох відомих вакцинах, наприклад проти сказу", - розповів BBC доцент Ло Дахай з Наньянгського технологічного університету.

На папері одним з головних переваг Sinovac є те, що її можна зберігати в стандартному холодильнику при температурі 2-8 градусів за Цельсієм, як і вакцину AstraZeneca, яка виробляється з генно-інженерного вірусу, що викликає простуду у шимпанзе.

Вакцина Moderna має зберігатися при температурі -20С, а вакцина Pfizer - при температурі -70С.

Це означає, що і вакцина Sinovac, і вакцина Oxford-AstraZeneca набагато корисніші для країн, що розвиваються, які, можливо, не зможуть зберігати велику кількість вакцини при таких низьких температурах.

Випробування вакцини

Випробування на пізній стадії в жовтні почалися в Бразилії - в країні, яка вийшла на друге місце за кількістю смертей від ковіду. Ці випробування призупинили на яке час в листопаді після повідомлення про смерть добровольця, але відновилися після того, як було встановлено, що смерть не має ніякого відношення до вакцини.

Скільки доз можуть виробляти на рік?

Sinovac зможе виробляти 300 мільйонів доз на рік на недавно побудованому заводі площею 20 тисяч кв.м., повідомив його голова телеканалу CGTN.

Як і всі інші вакцини, потрібно дві дози для вакцинації, а це значить, що зараз компанія здатна прищеплювати тільки 150 млн осіб на рік. Це трохи більше десятої частини населення Китаю.

Першою країною, куди привезли цю вакцину виявилася Індонезія. Після Sinovac уклала інші угоди з Туреччиною, Бразилією і Чилі.

Аналітики вказують на заявку Китаю на перемогу в гонці дипломатії вакцин, в якій, як повідомляється, президент Китаю Сі Цзіньпін пообіцяв виділити два мільярди доларів для Африки, а також запропонував країнам Латинської Америки і Карибського басейну кредит в розмірі одного мільярда доларів для покупки вакцин. Неясно, які можуть бути умови такої угоди.

"Пекін... безсумнівно, буде використовувати надання цієї рятувальної технології в прямому ефірі для отримання комерційної та дипломатичного прибутку", - сказав аналітик Джейкоб Марделл ABC News. "У нього є те, чого потребують країни. Китаю буде прагнути схарактеризувати надання вакцини як акт благодійності".

Невідомо, скільки китайська вакцина може коштувати, але раніше в цьому році команда BBC в китайському місті ИУУ побачила, що медсестри робили ін'єкції за близько 400 юанів (60 доларів).

Третя доза вакцини рекомендована людям з помірно ослабленим імунітетом та імунодефіцитом, які мають хронічні захворювання або нещодавно перенесли операцію.  Наприклад: пацієнтам з ВІЛ/СНІД; хворим на рак; пацієнтам після трансплантації органів; хворим, які приймають імуносупресори; пацієнтам зі спадковими захворюваннями та іншим. У таких людей звичайна вакцинація однією/двома дозами не дає потрібної імунної реакції і не забезпечує надійний захист від ковіду.

Люди з ослабленою імунною системою, які отримали щеплення вакцинами Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Covishield, Johnson & Johnson, Sinopharm і Sinovac, мають отримати ще одну дозу, повідомили в Стратегічній консультативній групі експертів з імунізації ВООЗ.

Читайте також: У ДП “Медзакупівлі” виступили з роз'ясненням ситуації щодо поставок китайської вакцини CoronaVac 

Державна фірма Bio Farma в Індонезії заявила, що китайська вакцина в країні буде коштувати близько 200 тисяч рупій (13,60 долара). Це все ще набагато дорожче, ніж вартість вакцини AstraZeneca, яка коштує 4 долари за дозу, але нижче, ніж вакцина Moderna, яка коштує 33 долара за дозу. Компанія Moderna заявила, що має намір продати 500 мільйонів доз в 2021 році, а компанія AstraZeneca заявила, що до кінця першого кварталу 2021 року його видасть 700 мільйонів доз.