Ймовірно, найкращим показником завершення пандемії буде те, чи відновляться міжнародні подорожі. У 2020 році кількість іноземних туристів скоротилася на 74% порівняно з 2019 роком і склала всього 380 мільйонів. Для прикладу, під час минулої фінансової кризи падіння склало лише 4%. В останні місяці міжнародні подорожі почали відновлюватися. З розширенням програм вакцинації в країнах, багато людей готуються збирати валізи для закордонних поїздок. Але щеплення не кожною вакциною автоматично дозволяє вільно виїжджати за кордон, пише The Economist.
Багато країн приймають лише тих туристів, хто отримав щепленням конкретною вакциною від COVID-19. Європейський Союз заявляв, що не прийматиме туристів, яким зробили щеплення вакциною Covishield - навіть якщо вона ідентична препарату AstraZeneca, який використовується в ЄС, оскільки Covishield не була схвалена регулятором. Уряд Індії, де виробляється вакцина, погрожував «помститися».
Дані з туристичного веб-сайту VisaGuide.World демонструють, наскільки мінливим є схвалення вакцин. Вакцина AstraZeneca є найбільш широко визнаною, 119 урядів країн світу схвалили її - це найбільш часто використовувана вакцина.
Вона також схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я (поряд з вакцинами Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson та двома китайськими). А для прикладу, китайська вакцина CanSinoBio визнана лише кількома урядами. Проблема не обмежується лише подорожами.
Туристична сфера стурбована тим, що такі обмеження залишать людей вдома. Нік Каррін з Міжнародної асоціації повітряного транспорту каже, що відсутність єдиних домовленостей між урядами є «ще однією перешкодою для того, щоб надати людям упевненості в тому, що вони можуть подорожувати».
Помічник генерального директора ВООЗ Маріанджела Сімао зазначає, що Європарламент рекомендував країнам розглянути питання про прийняття вакцин, які ВООЗ внесла до списку екстреного використання.
Більше десятка країн ЄС заявили, що будуть ігнорувати правила блоку і приймати вакцину Covishield. Але навряд чи вони будуть так легко приймати всі китайські вакцини. Незважаючи на те, що ВООЗ схвалила для екстреного використання деякі китайські вакцини, у даних випробувань є прогалини, які, ймовірно, хвилюють деякі країни.
Але рекомендації від ВООЗ - це краще ніж нічого. Все більше вакцин будуть боротися за міжнародне визнання. З політичних міркувань деякі країни використовують вакцини, розроблені власними силами. Інші, можливо, не мають достатньо жорстких регуляторних органів, щоб гарантувати міжнародну довіру до власних препаратів.
В США низка американських штатів прийняли закони, що забороняють паспорти вакцинації. До них належать Алабама, Арізона, Індіана та Флорида. Компанія Norwegian Cruise Line подала до суду на штат Флорида через його закони, що забороняють підприємствам вимагати від клієнтів докази вакцинації. Круїзні судна матимуть проблеми з експлуатацією, якщо вони не будуть впевнені, що пасажири вакциновані. Як для мандрівників, так і для туристичної індустрії, 2021 рік, ймовірно, запам’ятається тривалими розчаруваннями у зв’язку з COVID-19 та прикордонною бюрократією, резюмує видання.
Нагадаємо, у серпні Україна очікує поставки п'яти мільйонів доз вакцини від ковіду. Сумарно за три літніх місяці наша країна має отримати 13 млн доз.
У МОЗ хочуть активізувати кампанію з вакцинації українців перед прогнозованим осіннім спалахом коронавірусу і щепити до кінця літа 10 млн українців. Станом на сьогодні першу дозу вакцини отримали 3,7 млн осіб, повністю імунізовані 2,1 млн.
20 липня в Україні стартував п’ятий етап вакцинації, на якому зробити щеплення від коронавірусу можуть усі дорослі старше 18 років, а не лише літні люди чи представники певних професій.
На тлі поширення нового штаму коронавірусу «Дельта», в багатьох виникає запитання, наскільки ефективно захищають від нього наявні вакцини. Відповідь шукайте у матеріалі Оксани Півень «Чи ефективні вакцини проти нових штамів ковіду?» для читачів ZN.UA.