UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Венедіктової зробили крок до призначення «правильного» антикорупційного прокурора – ЦПК

Повторна спецперевірка кандидатів є незаконною та свідчить про спроби максимально затягнути оголошення переможця конкурсу в САП.

Офіс генпрокурора почав повторну спецперевірку кандидата у керівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, прокурора Андрія Синюка, повідомляє Центр протидії корупції із посиланням на власні джерела.

Така перевірка не передбачена умовами конкурсу, є незаконною за формою та спробою затягнути оголошення переможця – за суттю. Лідером за балами є детектив НАБУ Олександр Клименко (246), Синюк – на другому місці (229 балів).

У рамках цього конкурсу кандидати пройшли спеціальну перевірку ще навесні. Втім, 23 грудня, невдовзі після першого зриву затвердження кандидатури переможця, голова конкурсної комісії Катерина Коваль («За майбутнє») попросила Офіс генпрокурора повторно надати відомості щодо спецперевірки кандидатів.

«Правових підстав для повторного надання згоди з метою проведення спеціальної перевірки особою, яка претендує на адміністративну посаду в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, та проведення повторної спеціальної перевірки, немає», - відповіли на це у НАЗК.

Член комісії Роман Куйбіда написав у Facebook: «Спецперевірка проведена. Результати в нас є – довідки про відсутність перешкод для призначення на посади».

А конкурсна комісія не приймала рішень і не вносила змін до порядку своєї роботи щодо проведення повторної спецперевірки.

На якій підставі Офіс генпрокурора розпочав цей процес, невідомо, однак кандидат Клименко 24 грудня повідомив, що від нього вимагають згоду на повторну спецперевірку.

«Очевидно, ОП руками Венедіктової та її підлеглих намагається зробити все можливе, аби не призначити на посаду реального переможця конкурсу, а просунути ручного кандидата, який отримав менше балів. Провівши незаконну спецперевірку щодо Синюка повторно, Офіс може знайти причину не призначати на посаду справжнього переможця Олександра Клименка, який не надав дозвіл на повторну спецперевірку», пояснює мотиви Офісу генпрокурора голова ЦПК Віталій Шабунін.

Наприклад, під час повторної перевірки, у кандидата, який не влаштовує Офіс президента, СБУ може відібрати доступ до держтаємниці. Раніше у такий спосіб від роботи усунули заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова.

Читайте також: Призначення керівника САП — Клименка знову не оголосили переможцем

Нагадаємо, 24 грудня комісія з обрання керівника САП вдруге не змогла затвердити результати конкурсу, згідно з якими переміг детектив Клименко. Фактично комісія відмовляється підтвердити власні бали, виставлені кандидатам під час співбесід.

У посольстві Сполучених Штатів залишилися глибоко розчаровані провалом визначення переможця конкурсу в САП. Оперативний, чесний і прозорий конкурс президент Володимир Зеленський обіцяв американському лідеру Джо Байдену. Призначення нового антикорупційного прокурора закріплене й у Меморандумі із МВФ. Порушення цих обіцянок загрожує Україні втратою підтримки західних партнерів. Що є смертельною загрозою у переддень таких важливих для України переговорів між США і Росією.

Причиною саботажу є бажання Банкової бачити у кріслі очільника САП  лояльного прокурора Синюка, а не детектива Клименка, який керував розслідуванням щодо корупції заступника голови Офісу президента Олега Татарова. Конкурс намагалися зірвати неодноразово: лояльні ОПУ члени комісії просили Офіс генпрокурора надати наявні документи; не приходили на засідання, щоб зірвати кворум; не давали голосів, потрібних для затвердження переможця.

Напередодні фінального етапу конкурсу ОАСК ухвалив рішення про скасування порядку роботи конкурсної комісії «у зв'язку зі змінами у законодавстві». Суддя Олексій Огурцов послався на неіснуючу норму закону, а також керувався лише однією редакцією закону від 2015 року, ігноруючи зміни.