Окружний адмінсуд вирішив скасувати порядок роботи конкурсної комісії та проведення конкурсу на зайняття адмінпосад Спеціалізованої антикорупційної, повідомили у пресслужбі ОАСК. Таке рішення суд виніс за день до того, як конкурсна комісія з обрання голови САП проведе фінальні співбесіди з кандидатами на цю посаду.
«Вказане рішення мотивоване тим, що у зв’язку зі змінами в законодавстві, починаючи з 16.07.2015 відповідач у справі - Конкурсна комісія з проведення відкритого конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, була позбавлена повноважень на прийняття оскаржуваного Порядку. При цьому, законодавчо не було визначено органу, якому б такі повноваження передавались», – заявили в ОАСК.
У результаті скандальний суд констатував прогалини у законодавстві щодо особи, уповноваженої визначати порядок конкурсу на зайняття адмінпосад в САП. Крім того, в ОАСК послалися на ч. 2 статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«У зв’язку з наведеним, суд дійшов висновку про відсутність відповідного повноваження у Конкурсної комісії та протиправність прийняття нею Порядку роботи конкурсної комісії та проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі», – йдеться у повідомленні суду.
В ОАСК також заявили, що розглядали відповідну справу з червня 2021 року за позовом екскерівника підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро. Вказано, що до справи залучили 136 третіх осіб, з яких 132 – учасники конкурсу на зайняття адмінпосад в САП. Вони мали надати свої пояснення щодо заявлених позовних вимог.
«Суд, враховуючи можливий суспільний інтерес до прийняття наведеного рішення, виходячи з обов’язку неупередженого здійснення правосуддя, констатує, що при прийнятті судових рішень, у тому числі у даній справі, визначальним для суду є дотримання Конституції та законів України, а не чиїхось забаганок, намірів, меморандумів тощо. З приводу тиску на суд, у публікаціях ЗМІ, що спостерігались останнім часом, враховуючи той факт, що незалежність суду є однією з гарантій діяльності судді, головуючий суддя звернувся з відповідними зверненнями про тиск до ВРП та ОГП», – додали в суді.
Своєю чергою голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін зазначив, що рішення ОАСК не має вплинути на фінальні співбесіди з кандидатами на посаду САП, адже воно ще може бути оскаржене. Відповідно без апеляції рішення не набрало законної сили.
«Зеленський/Єрмак руками ОАСКу таки знесли порядок проведення конкурсу на керівника САП. Ми описували цей сценарій дій Банкової як найбільш вірогідний. Багато разів наголошував і повторюся ще раз - Павло Вовк би не пішов на це без особистих гарантій Зеленського/Єрмака. З хорошого. ОАСК - суд першої інстанції, а значить його рішення не набувають законної сили до рішення апеляційної інстанції. Конкурс має продовжуватися і завтра комісія має обрати керівника САП», – зазначив Шабунін.
Водночас голова ЦПК вважає, що завтра контрольована Банковою частина конкурсної комісії відкладе засідання, прикриваючись рішенням ОАСК.
«Зрив конкурсу матиме катастрофічні наслідки для влади Зеленського/Єрмака (а також решти учасників цього процесу). На жаль, це може відбитися й на цілій країні. Повторюся, це вже давно не про зрив конкурсу на керівника САП - це руйнування наших стосунків з Заходом в час російської агресії, а значить про державну зраду», – додав Шабунін.
Зазначимо, що у жовтні було зірвано засідання комісії з відбору кандидатів на посаду голови САП. Тоді не прийшли троє представників Офісу президента, але тільки одного забракло для кворуму. Те ж саме сталося з двома засіданнями, запланованими в листопаді.
При цьому президент Володимир Зеленський вважає, що в цьому питанні «ми просуваємося вперед». Водночас за його словами, нібито засідання конкурсної комісії з обрання керівника САП не блокують люди Банкової, бо «там нема людей Офісу».
У ЄС і США також залишилися розчаровані «незрозумілими і невиправданими затримками» в роботі комісії, що підривають роботу антикорупційних органів. І закликали членів комісії негайно поновити роботу.