Дипломат провів 5 років у Москві. Він знає, як Путін починав війну з Україною і наважився запропонувати 4 сценарії її завершення у своїй книзі "Зміна епох: війна Путіна та її наслідки". Нижче – короткий переказ основних тез книги, опублікований у DW.
Якщо виграє Україна
Перший сценарій, що розглядається в книзі, - перемога України у війні з Росією. Аналізуючи його, колишній посол ФРН нагадує про ті слабкості російської армії, які стали очевидними після вторгнення в Україну та цитує слова російського військового експерта Олександра Гольця: "Здаватися небезпечним дешевше, ніж бути небезпечним". У цьому сценарії саме слабкості російського планування, командування та провали у модернізації армії можуть призвести до невдачі.
У зв'язку з цим фон Фріч звернув увагу на те, що витрати на модернізацію російських сухопутних військ, тих, що беруть основну участь у війні проти України, останнім часом займали лише сьомий рядок у загальних витратах на армію РФ, поступаючись витратам на ядерні озброєння, протиповітряну оборону, зміцнення кібервійськ та інших.
Передумовою для української перемоги має стати перехід до позиційної війни та стагнація бойових дій, а також втома російських наступальних сил, упевнений фон Фріч. Якщо українським військам вдасться відтіснити армію РФ на позиції до початку війни, то не виключено, що президент Зеленський оголосить, що Україна зважатиме на те, що Крим і частина Донбасу залишається непідконтрольною Києву, не визнаючи відчуження цих територій, а також повернеться до принципу нейтралітету. України, заручившись досить вагомими гарантіями безпеки з боку міжнародних посередників.
Якщо реалізується сценарій української перемоги, пише фон Фріч, то Україна повністю збереже свою державність та суверенне право вступати до союзів, наприклад, до Європейського Союзу, а також виставить Росії репараційні вимоги за завдані збитки.
Інший сценарій: перемога Росії
Другий сценарій розвитку військового вторгнення Росії, який аналізує дипломат, а також у минулому заступник глави BND – зовнішньої розвідки ФРН – це перемога Кремля в Україні. Це може бути перемога "за будь-яку ціну", припустив німецький дипломат, із застосуванням найруйнівніших озброєнь і без жодної пощади по відношенню до цивільного населення України. Виснажені тяготами війни українці можуть бути готовими від розпачу капітулювати, щоб "припинити безглузде кровопролиття".
Росії, припустив фон Фріч, у цьому випадку вдасться утворити сухопутний коридор між Кримом та так званими "народними республіками" на сході України та, відповідно, з Росією. Путін або приєднає захоплені території до РФ, або оголосить їхню незалежність від Києва, і продовжить загрожувати тій території України, що залишиться незалежною від Москви. Перемога над Україною знову дозволить йому, якщо війна розвиватиметься на користь Кремля, замислюватиметься про реалізацію далекосяжних геостратегічних цілей, припустив фон Фріч.
Пат: Україна та Росія не можуть пересилити одне одного
Як ще один можливий сценарій розвитку війни Рюдігер фон Фріч розглядає виникнення патової ситуації. Російська армія в принципі була в змозі завдати Україні поразки, але оборона країни та опір цивільного населення, з одного боку, і санкції Заходу, з іншого, змусили Володимира Путіна заявити своїй домашній аудиторії, що ситуацію на фронті насправді треба розглядати як перемогу Росії. За фактом це може бути "заморожування конфлікту", коли значна частина російської армії залишалася б на території України, і ескалація могла б знову наступити будь-якої миті.
Такий стан означало б можливість відновлення переговорів, але з втратами обох сторін. Росія, напевно, визнала б незалежність України та її керівництва, сторони відмовилися б від частини взаємних вимог, а також визнали б, що розбіжності щодо Донбасу та Криму залишаються на довгі роки. Але "фактично таке становище було б на користь Росії", пише фон Фріч, оскільки домовленості щодо репарацій та відходу російських військових з української території ледве вдалося б досягти, а Україна залишилася б під постійною загрозою нового російського нападу.
Сценарій ескалації конфлікту: ризик ядерного удару Росії
Як останній можливий варіант розвитку подій німецький дипломат розглядає "сценарій ескалації конфлікту". Він має на увазі максимально руйнівну війну, а також застосування Росією тактичної ядерної зброї з метою досягти бажаного результату. "Слово "тактичний" може звучати менш жахливим, ніж воно є", - додає фон Фріч, нагадуючи, що "сучасна тактична ядерна зброя здатна значно перевищити руйнівну дію бомби над Хіросімою".
Колишній посол, ймовірно, робить помилку, стверджуючи, що військова доктрина РФ дозволяє використовувати ядерну зброю, якщо іншими цілями не вдається досягти поставлених військових завдань. У військовій доктрині РФ таких слів немає, але загрози з Москви передані в книзі точно: не лише вищі посадові особи РФ неодноразово загрожували ядерною зброєю, а й провідні державного телебачення РФ уточнювали, що ядерний удар з боку РФ може бути у разі поразки російської армії в Україною.
Розвиток подій із застосуванням ядерної, біологічної або хімічної зброї з боку Росії здатний змусити країни НАТО піти на посилення своєї участі в конфлікті, наприклад, створення безпольотної зони над Україною, що неминуче призвело б до прямого зіткнення з Росією. Навряд чи й Володимир Путін може бажати такого розширення конфлікту, робить висновок фон Фріч.
Помилки Заходу та "Путін перевернув шахівницю"
Подальші глави цитованої книги – це для тих, хто шукає свіжі аргументи у давній суперечці про роль розширення НАТО у зростанні напруженості між Заходом та Росією: тут фон Фрічу є що запропонувати. Частина книги займає аналіз помилок, допущених Заходом після закінчення холодної війни, який разом із Росією мав "цілеспрямованіше шукати спосіб побудувати загальну структуру безпеки на європейському континенті". На його думку, самі спроби були вірними, хоч і ні до чого не привели. "Все одно було правильно постійно шукати контакту з Росією, не відкидати її і не закриватися від неї. Так, Володимир Путін перевернув шахівницю, але це ще не означає, що в цьому винні правила гри в шахи або самі шахові ходи", - пише фон Фріч.
Він шкодує і про те, що Захід не поспішав усвідомлювати, що війна Росії проти України почалася ще в 2014 році, коли озброєні люди захопили парламент Криму. "Озираючись назад, можна сказати, що Захід мав реагувати значно жорсткішими заходами на тяжке порушення Росією міжнародного права", - визнає дипломат. Багато можливостей дати Україні більше ресурсів для захисту від російської агресії було втрачено, пише він. "Якби Україна була приведена в стан, коли вона сама була б здатна захищати себе від російського нападу, то Росія, можливо, взагалі відмовилася б від нього у 2022 році", - вважає Фріч.
Не менш критично оглядається Фріч на дискусії в Німеччині до початку війни. Він згадує, як постачання будь-яких, навіть оборонних, озброєнь Україні вважалося не так необхідністю, як провокацією на адресу Москви. Показовою він вважає різку і широку критику, яку зазнав нинішній віце-канцлер Роберт Хабек (Robert Habeck), після того, як у 2021 році він побував на лінії зіткнення на Донбасі і зажадав допомогти Києву з посиленням його оборонних можливостей.
Взагалі, Німеччина жила, на думку фон Фріча, у застарілій парадигмі, вважаючи постачання озброєння в гарячі точки табу і припиняючи суспільні дискусії "вбивчим" аргументом, що такий принцип випливає з "нашої історії" - мається на увазі, звичайно, час правління націонал- соціалістів та Другої світової війни. "Потрібна була жорстка посадка в жахливій реальності, щоб це змінити", - написав фон Фріч.