Візит Сі Цзіньпіна в Москву у західних ЗМІ: за розмовами про мир в Україні ховається протилежне

Поділитися
Візит Сі Цзіньпіна в Москву у західних ЗМІ: за розмовами про мир в Україні ховається протилежне © Интерфакс
Американські газети пишуть, що Путіну дуже потрібен візит «могутнього друга», після рішення МКС про ордер на його арешт, а китайська преса звинувачує США в небажанні зупинити російську війну проти України.

Офіційний візит Сі Цзіньпіна в Росію, який розпочався сьогодні, дає Владіміру Путіну величезну моральну підтримку і шанс продемонструвати розхвалений новий світовий порядок, який російський лідер нібито намагається створити за допомогою війни проти України. В цьому альтернативному світі США і НАТО не можуть більше нікому нічого диктувати, - пише Washington Post.

Похмура реальність втому, що Китай вступає в еру протистояння зі США. І Росія в ній - китайський актив і партнер. Ще не відомо, наскільки це протистояння буде гарячим. Три ядерні держави опиняться на межі Третьої світової війни чи все обмежиться Холодною війною 2.0. 

«Але візит Сі Цзіньпіна демонструє, що сторони поділилися: Китай, Росія і Іран шикуються проти США, Великої Британії і інших країн НАТО у змаганні за глобальний вплив і за союз з країнами, такими як ПАР і Саудівська Аравія, які нібито не займають конкретну позицію, але їх можна схилити на свій бік», - пише Washington Post.

Видання також нагадує, що нещодавно Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт Путіна. І на такому фоні візит Сі Цзіньпіна грає важливу символічну роль. Він демонструє, що у російського президента все ще є могутній друг попри те, що Захід від нього відвернувся.

New York Times коментує, що перш ніж зустріти цього могутнього друга, Владімір Путін спробував продемонструвати, що він і сам контролює ситуацію. Впродовж всієї зими він рідко залишав Кремль або свою резиденцію в передмісті Москви, навіть попри повільну і криваву війну проти України. Більшість своїх зустрічей він провів через відео-зв’язок, як це було під час пандемії. Це сильно контрастує з візитом президента США Джо Байдена в Київ у лютому. Критики Путіна змогли легко виставити його параноїком і лідером, який втратив зв’язок з реальністю. Але у вихідні російський автократ змінив тактику. В неділю він вирушив в окупований український Крим, потім на гелікоптері полетів в зруйноване російською армією місто Маріуполь, а звідти вночі поїхав в Ростов-на-Дону, де зустрівся з командуванням вторгнення в Україну.

Відео про кожен з візитів з’явилося невдовзі після того, як МКС видав ордер на арешт Путіна. Тож аналітики припускають, що це була демонстрація непокори. Крім того, свої поїздки від здійснив перед самим візитом Сі Цзіньпіна.

Британське видання Financial Times пише, що в Москві лідер Китаю буде позувати як миротворець. Він приїде в російську столицю, маючи за плечами успіх в примиренні Ірану і Саудівської Аравії. Крім того, нещодавно Пекін опублікував так званий мирний план для України з 12 пунктів. Не виключено, що в Москві лідер Китаю буде просувати негайне припинення вогню.

Але за розмовами про мир суть зустрічі Сі і Путіна буде підштовхувати в протилежному напрямку, оскільки вона буде передбачати збільшення китайської підтримки Росії в той час, коли вона веде агресивну війну.

«Не варто обманювати себе: ця поїздка потрібна для поглиблення зв’язків з Росією, які йдуть на користь Пекіну, а не якомусь мирному посередництву», - сказав Financial Times російський експерт з питань Китаю Алєксандр Габуєв.

Питання лише в тому, що Сі Цзіньпін вважає корисним для Китаю. Економічна частина цілком очевидна. Але по-справжньому чутливе питання - це доля запиту Путіна на китайську зброю, зокрема артилерійські снаряди і ракети, дефіцит яких підриває російські воєнні зусилля. Також прихованою від поглядів буде напруга між Китаєм і Росією. Деякі американські стратеги сподіваються, що одного дня вони зможуть організувати новий розкол між Москвою і Пекіном, як в 1970-х роках.

«Але зараз така перспектива здається ще далі за горизонтом, ніж навіть успіх китайської мирної ініціативи для України», - йдеться в статті.

Американське видання Wall Street Journal вказує на китайські і російські міста поблизу кордону між країнами, які повинні були б стати символом «безмежної дружби» Росії і Китаю. Однак, зараз вони більше служать нагадуванням про глибокі історичні, економічні, культурні і політичні розбіжності між ними. Торгівля між РФ і КНР зросла на 30% за минулий рік до 189 мільярдів доларів. Але це все одно лише чверть від об’ємів імпорту і експорту між Китаєм і США, про що свідчать дані китайської митниці. В магазинах Пекіна, Шанхая і інших заможних китайських міст все ще частіше можна знайти японське саке і австралійську яловичину, ніж російську водку і ікру.

«Китайсько-російські відносини - це далеко не моноліт. І з точки зору Пекіна, вони не повинні ним стати», - сказав виданню дослідник Шанхайського інституту міжнародних досліджень Чжао Лонг.

Зараз Москва і Пекін союзники через спільне невдоволення Заходом. Але між ними все ж зберігається недовіра через криваве спільне минуле. В прикордонному місті Хейхе цілий музей присвячений століттям агресії Росії проти Китаю. Росіянам заборонено його відвідувати.

«Одна з експозицій описує, як в 1900 році росіяни вбили тисячі китайців в регіоні. Через гучномовець оповідач озвучує висновок: відносини Росії і Китаю сьогодні мирні, але варто зберігати пильність», - йдеться в статті.

Що про візит Сі Цзіньпіна пишуть ЗМІ в Китаї? 

Пов’язаний з Компартією КНР таблоїд Global Times скаржиться, що США і їхні союзники розглядають поїздку китайського лідера через «затемнене скло», викривляючи природу китайсько-російських відносин. Видання пише, що Захід поливає брудом потенційне посередництво Пекіна у вирішенні «кризи» в Україні, а також відкидає заклики до припинення вогню.

«Деякі китайські і російські оглядачі переконані, що питання полягає в тому, чи США і Захід справді хочуть посередника зараз, чи вони лише хочуть використати кризу в Україні, щоб затягнути її якомога на довге, а Україну використати як пішака, щоб ослабити Росію, контролювати Європу, зберігаючи при цьому гегемонію в світі», - пише Global Times.

Китайське видання також цитує директора Центру Східної Азії в Московському інституті міжнародних відносин Алєксандра Лукіна, який наголосив, що причина відсутності діалогу між Росією і Україною зовсім не у відсутності посередника. Проблема в тому, що Україна відмовляється вести переговори, перш ніж Росія зазнає поразки. А тому, на думку російського коментатора, «щоб Київ посадити за стіл, потрібен не посередник, його потрібно змусити до переговорів».

Видання «Женьмінь Жибао», пов’язане з Компартією Китаю, теж підкреслює, що візит Сі Цзіньпіна в Росію присвячений «дружбі, співпраці і миру». І перед ним представник МЗС КНР Вон Веньбін пообіцяв, що його країна «продовжить дотримуватися своєї мети і збалансованої позиції щодо кризи в Україні, а також грати конструктивну роль у просуванні мирних переговорів». Але прес-секретар Ради національної безпеки США Джон Кірбі виступив проти китайських закликів до перемир’я в Україні, тому що вони дозволять Росії «відновити атаки».

«Не важливо, що США зроблять, щоб захистити свою позицію, міжнародна спільнота тепер може легко побачити, що Вашингтон не хоче кінця конфлікту, ескалації якого він так довго сприяв. Більше того, США, вочевидь, не хочуть політичного вирішення кризи і проти того, щоб обидві сторони домовилися про мир. Вашингтон завжди намагається виставити себе симпатиком слабшого, але це точно не так. Насправді США разом з усіма своїми союзниками нагромаджують військову допомогу для України і швидше дозволять українцям страждати від кривавої кризи аж до останньої краплі крові, ніж дозволять конфлікту зупинитися», - пише «Женьмінь Жибао».

Китайське видання додає, що США нібито вигідна війна, яку Росія розв’язала проти України. Тому що американські компанії можуть заробити великі гроші завдяки їй. Втім, чому Москва не припинить війну, щоб розорити США, китайська пропаганда чомусь не пояснює.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі