Atlantic Council: Зеленському варто про дещо пам’ятати під час розмови з Сі Цзіньпіном

Поділитися
Atlantic Council: Зеленському варто про дещо пам’ятати під час розмови з Сі Цзіньпіном © Сайт Президента Республики Беларусь
Експерт пояснює, що китайський лідер не збирається покидати Путіна і лише хоче використати розмову з українським президентом для просування власних ініціатив і інтересів.

Український президент Володимир Зеленський може вже наступного тижня особисто поговорити з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Очікуване обговорення відбудеться після того, як Пекін 24 лютого опублікував план-позицію щодо широкомасштабного вторгнення Росії.

Однак, Зеленському варто розуміти, чого Сі Цзіньпін добивається насправді, - пише в своїй статті експерт Atlantic Council Габріель Альварадо, який в минулому працював у Держдепартаменті США. Він зауважує, що китайський лідер хоче скоротити критику на адресу Пекіна щодо його ролі в конфлікті, а також отримати платформу для просування своєї «Ініціативи глобальної безпеки», окремий документ про яку китайська столиця опублікувала за кілька днів до плану щодо війни.

Дуже важливо, щоб Зеленський надав свою публічну оцінку китайського мирного плану і ролі в конфлікті. Інакше він ризикує дати Пекіну ідеальне прикриття, щоб можна було відкидати будь-які питання про китайську так звану нейтральність, зважаючи на те, що Китай нічого не робить для того, щоб результати конфлікту були корисні Україні.

Для Сі Цзіньпіна розмова з Зеленським потрібна для того, щоб забезпечити звукові фрагменти, які б позитивно висвітлювали мирний план Пекіна і його «Ініціативу глобальної безпеки», зокрема, її потенціал у вирішенні проблем у світі, які, «породили США і їхні союзники в НАТО», як стверджує Китай. Китайський мирний план повторює важливі елементи «Ініціативи глобальної безпеки». Він закликає поважати суверенітет всіх країн і ставитися до їхніх занепокоєнь у сфері безпеки серйозно. Це не лише реверанс в бік Москви, а й чітка атака проти Вашингтона, мета якого застерегти США від сповідування «менталітету Холодної війни» і зловживання односторонніми санкціями.

Альварадо радить Зеленському також зрозуміти, що мирний план Пекіна зовсім не означає, що Китай збирається дистанціюватися від Росії. Очікувана розмова з Сі Цзіньпіном відбудеться у віртуальному форматі і лише після того, як китайський лідер зустрінеться з Владіміром Путіним в Москві. Державний секретар і директор Головного управління з закордонних справ Компартії Китаю Ван Ї теж відвідав російську столицю перед публікацією китайського плану. А нещодавно союзник Путіна Аляксандр Лукашенко зустрічався з Сі Цзіньпіном в Пекіні.

Автор переконаний, що китайська сторона опублікувала свою пропозицію саме для того, щоб відвести критику від себе на річницю російського вторгнення. Зокрема, це було потрібно тому, що розвідка США дізналася про роздуми в Пекіні щодо початку постачання летальної допомоги Москві. Китайське МЗС назвало повідомлення про це «дезінформацією», наголосивши, що це Вашингтон «роздмухує вогонь і підживлює бої, постачаючи більше зброї». Автор вважає, що це був класичний випадок «переведення стрілок». Китайський державний таблоїд Global Times розкритикував США за те, що Вашингтон критикує тісні зв’язки Китаю з Росією і водночас просить Пекін використати свої дружні відносини з Москвою, щоб натиснути на Путіна. Це ще раз доводить, що Сі Цзіньпін не збирається дистанціюватися від російського президента. На думку Альварадо, Пекін переконаний, що «він може і далі говорити про нейтралітет, хоча в реальності безкарно підтримує Москву».

Попри твердження про готовність працювати з усіма країнами, Китай не плекає жодних ілюзій і не чекає, що Вашингтон підтримає його мирний план. Однак, він сподівається, що цей план знайде відгук в інших частинах світу, зокрема на Глобальному Півдні, а можливо і серед деяких союзників і партнерів США. Альварадо допускає, що в поточній атмосфері різноманітних наративів про те, хто має рацію а хто ні, цілком можливо, що Сі Цзіньпін вже вирішив припіднести свою «Ініціативу глобальної безпеки» як програму, яка вже принесла успіх не залежно від того, як ситуація буде розвиватися в Україні. В усіх невдачах і перепонах можна звинуватити інших (зокрема Вашингтон).

«Однак, ці плани можуть бути сильно підірвані, якщо Сі Цзіньпін не отримає бажані звукові фрагменти на зустрічі з Зеленським. Якщо Україна зіб’є китайський мирний план, це вдарило б по нейтралітету Пекіна і викликало б сумніви щодо спроможності «Ініціативи глобальної безпеки» досягати результатів. Саме в цьому контексті слова мають значення. Похвально, що Зеленський дає Пекіну кредит довіри, але він повинен визнати, що просування конкретики було б кращим», - йдеться в статті.

Українському президенту також варто публічно перелічити наступні кроки, які були обговорені з Сі Цзіньпіном, а також оцінити, чи ці кроки принесуть хоч якусь користь. Краще утриматися від жаргоністичних заяв, які б можна було якоюсь мірою виставити як свідчення, що Україна підтримує мирний план Пекіна і «Ініціативу глобальної безпеки». Такі заяви лише полегшать Сі Цзіньпіну завдання з просування «Ініціативи», яка виставляє ворогами країни, які допомагають Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі