Республіканці закликають Білий дім вплинути на співпрацю РФ та Китаю в ядерній сфері — FT 

Поділитися
Республіканці закликають Білий дім вплинути на співпрацю РФ та Китаю в ядерній сфері — FT  © РИА Новости
«Росатом» постачає Пекіну уран для реакторів на швидких нейтронах.

Республіканці закликають Білий дім вжити заходів щодо ядерної співпраці між Росією та Китаєм після повідомлень про те, що державна енергетична компанія РФ постачає високозбагачений уран Пекіну. Про це пише FT.

У листі, надісланому раднику з національної безпеки США Джейку Саллівану, голови комітетів у справах збройних сил, закордонних справ і розвідки висловили стурбованість тим, що російський «Росатом» постачає уран для китайських реакторів на швидких нейтронах.

Ці установки використовуються для виробництва плутонію, який може допомогти Китаю збільшити свої запаси ядерних боєголовок.

«Ми закликаємо адміністрацію розглядати цю співпрацю як пряму загрозу безпеці США і ще один доказ того, що Росія і Китай працюють в тандемі проти Сполучених Штатів», - йдеться в листі Майка Роджерса, Майкла Маккола і Майкла Тернера.

«Адміністрація повинна використати всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб зупинити небезпечну співпрацю «Росатома» і Китаю», - додали вони.

Минулого місяця адміністрація президента США Джо Байдена запровадила санкції проти трьох дочірніх компаній «Росатома», заявивши, що вони є частиною більш широких зусиль Москви з використання ядерних енергетичних ресурсів для здійснення політичного та економічного тиску на своїх клієнтів у всьому світі.

Як повідомляється, державний конгломерат цивільної атомної енергетики також підтримує російську військову промисловість, допомагаючи підживлювати повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Законодавці високо оцінили початкові санкційні заходи, але закликали Білий дім застосувати додаткові санкції та експортний контроль, щоб обмежити діяльність «Росатома».  

«Ключова роль "Росатома" у допомозі російським військовим обійти міжнародний режим санкцій і його підтримка стратегічного нарощування ядерного потенціалу Китаю становлять загрозу національній безпеці США. Давно пора використати наявні в нашому розпорядженні інструменти, щоб зупинити ці деструктивні дії», - заявив Маккол в інтерв'ю Financial Times.

Помічник міністра оборони США з питань космічної політики Джон Пламб минулого тижня на засіданні комітету збройних сил сказав, що ядерна співпраця Росії і Китаю викликає «велике занепокоєння».

«Неможливо обійти той факт, що реактори-розмножувачі - це плутоній, а плутоній - це зброя. Міністерство занепокоєне, і, звичайно, це збігається з нашим занепокоєнням щодо посиленого розширення ядерних сил Китаю, тому що для більшої кількості зброї потрібно більше плутонію», - зазначив він.

Американські військові неодноразово попереджали про ядерні амбіції Китаю, заявляючи, що він прискорив ядерне розширення в останні роки. Згідно з останньою доповіддю Пентагону, Пекін розробив 400 ядерних боєголовок і має намір розширити свій арсенал до 1 500 одиниць до середини наступного десятиліття.

У доповіді також підкреслюється важливість збройового плутонію для китайської ядерної програми і міститься особливе застереження щодо китайських реакторів на швидких нейтронах.

Китай відкинув занепокоєння Вашингтона і наполягає на тому, що виконує свої зобов'язання щодо нерозповсюдження ядерної зброї.

Занепокоєння з приводу китайсько-російської ядерної співпраці з'явилися в і без того складний момент у відносинах між Вашингтоном і Пекіном, особливо після візиту тодішнього спікера Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань минулого року, а також після того, як у лютому США збили китайську шпигунську повітряну кулю.

Колишній співробітник Ради національної безпеки США Ентоні Руджеро сказав, що будь-які зусилля, спрямовані на припинення діяльності «Росатома», вимагатимуть значної співпраці з союзниками і партнерами США.

«Тут немає простого рішення. Це вимагатиме глибокого занурення в поточну діяльність "Росатома", роботи з нашими союзниками над розумінням того, якими є альтернативні постачальники», - пояснив він.

Серед дошкульних для "Росатому" заходів може бути низка дій із боку західних країн. Передусім ідеться про те, що ядерна сфера не має бути винятком із режиму санкцій у ЄС і США, оскільки Росія вже переступила червону лінію і стала використовувати цивільну атомну енергетику як зброю. Не потрібно чекати, коли майже критична газова залежність Європи доповниться ще й критичним рівнем ядерної та ядерно-технологічної. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Війна в Європі: ядерний сценарій Кремля і що робити Україні" пише президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі