Після того, як Тегеран визнав, що саме іранські військові випадково збили "Боїнг", що летів до Києва, на вулиці міст іранської та європейських столиць вийшли тисячі протестувальників.
Вони наголошують на тому, що самих лише вибачень недостатньо і вимагають від влади піти у відставку. А також закликають до справедливого судового розслідування авіакатастрофи та покарання винних.
"Сили безпеки Ірану у великій кількості несуть службу по всій столиці країни в неділю, очікуючи нових акцій протестів після того, як іранська Революційна гвардія визнала випадкове ураження ракетою пасажирського літака", - цитує повідомлення "Укрінформ".
Іранці обурені тим, що у перші дні трагедії, в якій загинули 176 людей, влада країни лобіювала неправдиву версію про те, щ літак впав через проблеми з двигуном. Вони оплакують загиблих, серед яких було кілька десятків молодих співвітчизників, які поверталися на навчання до Канади.
У неділю сотні студентів зібралися у Тегеранському університеті Шахід Бехешті. Акції протесту також проходять у третьому за розмірами місті Ірану – Ісфахані, повідомляє Reuters.
Люди скандують: "Наше телебачення – це ганьба", "Корпус вартових Ісламської революції несе відповідальність за вбивства", "Наш ворог не США, наш ворог - Ісламська Республіка. Це справжній голос іранського народу". Відео з акцій протесту викладають користувачі Twitter.
Jan 12, Tehran, #Iran
- Iran News Wire (@IranNW) January 12, 2020
Students of Alame Tabatabaie University chant against the regime's state-run TV for deceiving the public for the past 3 days saying that flight #PS572 crashed due to "technical reasons".
"Our state-run TV is our disgrace", they chant. #IranProtests pic.twitter.com/BqjPQxk4w0
Jan 12, Isfahan, central #Iran
- Iran News Wire (@IranNW) January 12, 2020
Students of the Industrial University of Isfahan chant, "You use God as a ladder to move up while harassing the nation", implying that the regime takes advantage of religion to stay in power. #IranProtests pic.twitter.com/Y9mY03sxYn
Напередодні командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу українського літака під Тегераном. Іран заявив, що він помилково збив український лайнер, назвавши трагедію "людською помилкою". Ще в п'ятницю Іран заперечував, що випустив ракету по літаку, і звинувачував західні уряди в "психологічній війні". Президент країни Хасан Роухані висловив співчуття з приводу трагедії.
Вранці 8 січня в Ірані зазнав аварії літак "Міжнародних авіаліній України", який летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції та Афганістану: загалом 176 осіб.
Докладніше про катастрофу читайте в матеріалі Сергія Немирича "Високосний жах 2020" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".