The Washington Post розповідає, як правильно приймати рішення

Поділитися
The Washington Post розповідає, як правильно приймати рішення © depositphotos/ SergeyNivens
Втома від прийняття рішень часто не дозволяє зробити правильний вибір.

Щодня люди зіштовхуються з безперервним потоком прийняття рішень. Багато з цих рішень є другорядними: що одягнути на зустріч, інші ж передбачають серйозний вибір: чи варто покинути стару роботу, для прикладу. Коли варіантів вибору занадто багато, ми схильні відчувати тиск, занепокоєння, тривогу та стрес. Це втома від прийняття рішень - стан психічного перевантаження, який може перешкоджати здатності робити правильний вибір, пише The Washington Post.

Навіть якщо ви ніколи не чули про втому від прийняття рішень, ви, швидше за все, відчували її, особливо під час пандемії, яка додала новий шар складності у повсякденне життя.

«Немає жодного аспекту життя, на який би не вплинула пандемія. Це стосується і наших щоденних рішень», - каже психолог Баррі Шварц.

«Те, що раніше не вимагало жодних роздумів чи зусиль, зараз вимагає широкого планування. У світі з COVID-19 дуже багато невизначеності», - додав він.

Дійсно, багато людей регулярно задаються питаннями: чи безпечно їхати на спортивні заходи або їсти в приміщенні в ресторані? Ми повинні зібратися з друзями або не проводити святкування? Чи можна подорожувати, відвідувати спортзал під час поширення вірусу?

«Інформація, необхідна для прийняття рішень, постійно змінюється. І з пандемією деякі рішення несуть рівень ризику, що може призвести до тривоги, а це погіршує нашу здатність сприймати інформацію та робити правильний вибір», - каже психолог Лінн Буфка.

Прийняття рішень є складним за будь-яких обставин, тому що в цьому процесі існує багато рухомих факторів.

«Люди повинні враховувати свої уподобання та те, як вони пов'язані з їхніми цілями та цінностями. Крім того, є оціночні кроки, включаючи розрахунки витрат та вигоди. У сукупності це робить психологічний досвід прийняття рішень важким» - пояснює професор маркетингу Кетлін Фос.

 «Чим складніше рішення, тим більше воно виснажує», - зазначає Шварц.

Коли настає втома від прийняття рішень, може здатися, що у вас просто немає здатності зробити правильний вибір. Це може призвести до блокування прийняття рішень або втрати самоконтролю, змусивши вас уникнути конкретного вибору, скористатися опцією за замовчуванням або обрати те, що не відповідає вашим цілям чи цінностям, кажуть експерти.

Втома від прийняття рішень – це більше, ніж просто відчуття, вона частково випливає зі змін у функціях мозку. Дослідження показали, що мозок активізується, якщо справа доходить до вибору. Коли людям пропонували вибрати одну річ із 6, 12 або 24 предметів, активність була найвищою у смугастій та передній поясній корі, які координують різні аспекти пізнання, включаючи прийняття рішень та контроль імпульсів.

Втома від вибору може ускладнити самоконтроль, коли справа доходить до їжі, напоїв, фізичних вправ або покупок.

«Виснажені люди стають пасивними, що погано впливає на прийняття рішень. Вони можуть стати імпульсивними та частіше піддаватися емоціям. До того ж, вони більш схильні до упередженості і частіше відкладають прийняття важливих рішень», - каже професор психології Університету Квінсленду в Австралії Рой Бомейстер.

У серії лабораторних досліджень вчені просили людей обирати щось із безлічі споживчих товарів або обирати університет для навчання. Інших учасників попросили просто думати про ті самі варіанти, але не робити вибору. Дослідники виявили, що особи, які робили вибір, пізніше відчули зниження самоконтролю, включаючи меншу фізичну витривалість, зволікання та нижчу ефективність виконання завдань із математичними обчисленнями. Люди, які не робили вибору, не показали подібного виснаження.

Нестача інформації під час прийняття рішень може вплинути на схильність людей до втоми. Буфка каже, що переживання високого рівня стресу та загальної втоми теж є наслідком дефіциту інформації. І якщо ви вважаєте, що зроблений вами вибір говорить про те, ким ви є, це може посилити тиск, збільшивши шанси стати більш вразливим, вважає психолог.

Незважаючи на те, що вам не вдасться повністю уникнути втоми від прийняття рішень, ви можете мінімізувати виснаження та навчитися робити вибір. Експерти пропонують кілька порад.

Використовуйте сон на власну користь

«Сон надзвичайно важливий для сили волі та прийняття рішень. Якість сну цінніша за його кількість»,-каже Боумейстер.

Якщо ви намагаєтесь прийняти важке рішення вночі, не поспішайте. Краще спокійно провести ніч та переглянути свій вибір зранку.

«Втома від прийняття рішень має тенденцію накопичуватися протягом дня. Сон відновлює енергію, тому ви краще зможете оцінити ситуацію після відпочинку. Справа не в тому, що зранку щось зміниться або станеться диво, просто ви будете почуватися краще і у вас буде більше сил», - зазначає Боумейстер.

Приймайте деякі рішення автоматично

За словами Шварца, люди щодня приймають тисячі рішень.

«Є мета - вибір, який ми можемо зробити щодо того, скільки рішень ми готові прийняти за день чи тиждень. Хитрість полягає в тому, щоб багато чого автоматизувати у своєму житті», - додає психолог.

Кілька простих способів зробити це: коли ви йдете в магазин за продуктами (або замовляєте доставку продуктів), використовуйте основний список із однаковими товарами і щоразу купуйте одні й ті ж марки. Якщо вам подобається снідати вівсянкою, дотримуйтесь цієї рутини. І якщо ви намагаєтесь регулярно займатися спортом, приділяйте тренуванням відповідну частину часу щодня.

«Консультація» з близькими людьми

«Що стосується прийняття критично важливих або особливо складних рішень, допомога інших людей дійсно працює. Попросіть когось, кому ви довіряєте, хто піклується про вас, поглянути на ваші думки. Корисно поділитися своєю невпевненістю та занепокоєнням щодо того, як рухатись у певному питанні та отримати свіжий погляд і оцінку. Також корисно разом переглянути всі плюси і мінуси», - каже психолог Барух Фішгоф.

Перевірте всі очікування та реальність

«Нагадуйте собі, що досить добре - це майже завжди достатньо добре», - каже Шварц.

Якщо вам потрібен новий мобільний телефон або телевізор, це не обов’язково має бути найкраща та найдорожча модель. Тому не розкидайте занадто широку мережу, розглядаючи можливі варіанти.

«Пам’ятайте також про те, що більшість рішень не будуть на 100 відсотків безповоротними і вони не завжди визначатимуть шлях вашого життя. Якщо ви не задоволені результатами, ви у більшості випадків можете змінити курс», - додає Буфка.

Тримайте себе в руках

Коли ви приймаєте одне рішення за іншим, все може закінчитися сильною когнітивною втомою.

«Ось чому важливо дати собі час на відпочинок і відновитися протягом дня, а також змінювати діяльність, щоб ви не були розумово напружені увесь час. Це допоможе поповнити свої когнітивні ресурси, щоб ви могли приймати більш обґрунтовані рішення», - каже Буфка.

Враховуйте своє самопочуття

Будьте уважні до ознак втоми від прийняття рішень і дійте відповідно.

«Якщо у вас був важкий день, наповнений низкою рішень, відкладіть прийняття чергового рішення, якщо це можливо. Якщо вас починають турбувати речі, які зазвичай не хвилюють вас, вважайте це ознакою того, що ви, можливо, не в оптимальному стані для здійснення важливого вибору. Люди можуть не усвідомлювати, що відчувають втому від прийняття рішень, однак цей стан не можна просто ігнорувати», - каже Боумейстер.

Відчуваєте невдоволення? Стурбованість? Пригнічення? Пандемія коронавірусу засліпила життя низкою суперечливих емоцій, зокрема, люди почали частіше відчувати невпевненість у майбутньому. The New York Times розповідає, як позбутися тривожності та пригнічення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі