The Guardian: Льодовиковий щит Гренландії на межі руйнування через глобальне потепління

Поділитися
The Guardian: Льодовиковий щит Гренландії на межі руйнування через глобальне потепління © Новое время
Повне танення крижаного покриву може підняти глобальний рівень моря на 7 метрів.

Згідно з новими дослідженнями, значна частина льодовикового покриву Гренландії знаходиться на межі руйнування і прискорене танення стане неминучим, навіть якщо глобальне потепління буде зупинено, пише The Guardian.

Підвищення температури, спричинене кліматичною кризою, вже викликало танення трильйонів тонн льоду Гренландії. Повне танення крижаного покриву може підняти глобальний рівень моря на 7 метрів.

Новий аналіз вчених дає попереджувальні сигнали про перелом у 140-річному рекорді висоти крижаного шару та швидкості танення в басейні Якобшавна, одному з п'яти найбільших басейнів Гренландії. Танення зменшує висоту крижаного покриву унаслідок впливу теплого повітря.

Дослідження показує, що зараз триває дестабілізація цього крижаного покриву. Вчені припускають, що льодовиковий щит вже може бути в точці неповернення або перетне критичну межу в найближчі десятиліття.

«Ми знаходимось на межі, і щороку, коли викиди CO2 зростають експоненціально, збільшується ймовірність перетину точки перелому. Результати говорять про те, що найближчим часом швидкість танення льодовикового щита буде різко зростати», - сказав Ніклас Бурс з Потсдамського інституту досліджень, який проводив аналіз разом із Мартіном Рипдалом з Арктичного університету Норвегії.

«Нам, ймовірно, доведеться знизити глобальну температуру нижче доіндустріального рівня, щоб повернутися до початкової висоти льодовикового покриву Гренландії», - зазначають вчені.

«Поточні та потенційні майбутні втрати льоду будуть незворотні. Ось чому настав час швидко та істотно зменшити викиди від спалювання викопного палива та відновити крижаний покрив», - додає Бурс.

Нове дослідження охопило лише одну частину Гренландії, але Бурс зазначив, що немає жодних причин вважати, що подібна ситуація не стосується інших частин гігантського крижаного покриву.

Ще у 2019 році вчені попередили, що світ, можливо, вже перетнув низку критичних точок кліматичної кризи. Науковці також зазначають, що здатність крижаного покриву відновлюватися після танення швидко зменшується.

Бурс сказав, що динаміка льодовикового покриву Гренландії дуже складна, і використання сьогоднішніх неповних знань для оцінки точної дати, коли пройде точка перелому, може дати помилкове відчуття впевненості.

Вчені заявили, що необхідно провести детальніший моніторинг льодовикового покриву Гренландії.

«Нам варто терміново детальніше зрозуміти взаємодію різних механізмів позитивного та негативного зворотного зв'язку, які визначають поточну стабільність та майбутню еволюцію крижаного покриву», - сказав Бурс.

Широкомасштабне танення льодовикового покриву Гренландії матиме різні довгострокові глобальні наслідки, окрім підвищення рівня моря. Це може зупинити океанічну течію Гольфстріму, що вплине на тропічні ліси.

«Чудово, що у нас є супутники для відстеження пульсу нашої планети, а також моделі для перевірки стану її здоров'я, але діагноз вражаюче зрозумілий: наш клімат хворий і потребує невідкладної допомоги», - сказав професор Ендрю Шеперд з Університету Лідса.

«Найбільше занепокоєння викликають фактори, які назавжди змінять ландшафт планети. Якщо Гренландія перейшла в новий нестабільний стан підвищеного танення, це дуже серйозно», - додав Шеперд.

Опитування людей із 14 країн показує, що найбільше люди зараз бояться наслідків кліматичних змін та виявлення нових невідомих хвороб, згідно з даними дослідницького центру Pew.

Більшість з усіх респондентів заявляють, що обидві проблеми є ключовими загрозами для їх країн. Загалом, опитані найчастіше згадували саме екологічні проблеми та циркуляцію інфекційних хвороб, ніж інші загрози, такі як тероризм, кібератаки, поширення ядерної зброї, економічні негаразди та масова міграція.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі