Глобальне потепління змістило земну вісь — The Guardian

Поділитися
Глобальне потепління змістило земну вісь — The Guardian
Прискорене танення льодовиків є головним рушієм зсуву полюсів.

Дослідження показали, що масове танення льодовиків в результаті глобального потепління спричинило помітні зрушення в осі обертання Землі. Цей процес почався приблизно з 1990-х років. Проблема зміни клімату, яку спровокувала людська діяльність, яскраво демонструє руйнівний вплив людей на планету, пише The Guardian.

Географічний північний і південний полюси планети - це точки, де її вісь обертання перетинає поверхню, але вони не фіксовані. Зміни в розподілі маси Землі змушують вісь, а отже, і полюси рухатися.

У минулому лише природні фактори, такі як океанічні течії, для прикладу, сприяли зміні положення полюсів. Але нові дослідження показують, що з 1990-х років втрата сотень мільярдів тонн льоду на рік в результаті кліматичної кризи змусила полюси рухатися в нових напрямках.

Вчені виявили, що напрямок руху полюсів змістився з півдня на схід в 1995 році, і середня швидкість руху з 1995 по 2020 рік була в 17 разів вищою, ніж з 1981 по 1995 роки.

З 1980 року положення полюсів змістилося приблизно на 4 метри.

«Прискорене танення льодовиків є головним рушієм зсуву полюсів після 1990-х років», - підсумувала команда вчених на чолі з Шаншаном Денгом з Інституту географічних наук та досліджень природних ресурсів.

Дані із супутника Grace, запущеного в 2002 році, використовувались для аналізу та пошуку зв’язків між таненням льодовиків зі зміщенням руху полюсів в 2005 і 2012 роках. Дослідження Денге показують, що діяльність людини почала впливати на зміщення полюсів ще із 1990-х років, майже три десятиліття тому.

Найбільшим фактором зміщення земної осі стало саме танення льодовиків та «перекачування підземних вод».

Грунтові води зберігаються під землею, але після перекачування їх для пиття або використання у сільському господарстві більшість із них стікає в море, перерозподіляючи свою вагу по всьому світу. 

Дослідження показало, як людська діяльність перерозподілила величезну кількість води по всій планеті і це вплинуло на земну вісь, каже Вінсент Хамфрі з Цюріхського університету.

Однак рух земної осі недостатньо великий фактор, щоб вплинути на повсякденне життя людей: це може змінити тривалість дня, але лише на мілісекунди.

Професор Джонатан Оверпек з Університету Арізони каже, що зміни в осі Землі підкреслюють «наскільки реальний і глибокий вплив мають люди на планету».

Масштаби цього впливу означають, що потрібно оголосити нову геологічну епоху – антропоцен, вважають вчені. З середини 20 століття спостерігається помітне прискорення викидів вуглекислого газу та підвищення рівня моря, знищення дикої природи і трансформація земель шляхом землеробства, вирубки лісів та будівництва.

Опитування людей із 14 країн показує, що найбільше люди зараз бояться наслідків кліматичних змін та виявлення нових невідомих хвороб, згідно з даними дослідницького центру Pew.

Більшість з усіх респондентів заявляють, що обидві проблеми є ключовими загрозами для їх країн. Загалом, опитані найчастіше згадували саме екологічні проблеми та циркуляцію інфекційних хвороб, ніж інші загрози, такі як тероризм, кібератаки, поширення ядерної зброї, економічні негаразди та масова міграція.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі