США оголошують усунення президента Нігеру державним переворотом

Поділитися
США оголошують усунення президента Нігеру державним переворотом © Скріншот Youtube
Це автоматично призупиняє військову допомогу та навчання.

Сполучені Штати у вівторок офіційно оголосили усунення демократично обраного президента Нігеру державним переворотом, пише POLITICO.

Це сталося більш ніж через два місяці після того, як хунта захопила владу в країні.

Високопосадовці адміністрації повідомили журналістам, що США вжили заходів після того, як вичерпали всі можливості для збереження конституційного порядку в західноафриканській країні, включаючи заклик до військового керівництва відновити цивільне правління протягом чотирьох місяців відповідно до конституції. 

Визначення державного перевороту супроводжується призупиненням допомоги у питаннях боротьби із тероризмом та військовою підготовкою, а також призупиненням деяких інших іноземних програм допомоги вартістю в сотні мільйонів доларів.

«Час минув, стало зрозуміло, що чиновники хунти, з якими ми мали справу, не бажають дотримуватися конституційних вказівок, і фактично вони заявили нам, що вирішили скасувати цю конституцію і перебувають у процес створення нового проекту з невизначеними часовими рамками», – повідомили чиновники, які говорили на умовах анонімності.

Посол США в Нігері Кетлін ФітцГіббон залишається в країні та підтримує контакти з військовою хунтою, яка
має назву Національна рада із захисту батьківщини (CNSP), щоб вирішити питання захисту персоналу США та матеріально-технічні потреби.

Будь-яке відновлення призупиненої допомоги вимагатиме від CNSP дій щодо встановлення демократичного правління у швидкі та надійні терміни та звільнення скинутого президента Мохамеда Базума, який із липня перебуває під домашнім арештом разом із дружиною та сином, заявили представники адміністрації.

У серпні військове керівництво Нігеру заявило, що упродовж трьох років планує відновити конституційний порядок і ухвалити рішення щодо дорожньої карти країни за результатами національного діалогу. Коли хунта планує звільнити Базума та його родину, невідомо.

Згідно із законодавством США, офіційне визначення державного перевороту — неконституційного повалення демократично обраного уряду — зазвичай має наслдком призупинення всієї негуманітарної допомоги, зокрема військової допомоги та співпраці.

Адміністрація Байдена відкладала рішення про державний переворот, оскільки Нігер відіграє вирішальну роль у антитерористичній діяльності США в африканському регіоні Сахель і розглядається багатьма країнами як одна з останніх демократичних держав у регіоні, з якою можна співпрацювати для протидії насильству джихадистів, пов’язаних з Аль-Каїда та угрупованням «Ісламська держава». 

У сусідніх Буркіна-Фасо та Малі з 2020 року сталося по два перевороти.

США зробили Нігер своїм головним регіональним форпостом для широкомасштабного патрулювання за допомогою озброєних безпілотників та інших контртерористичних операцій проти ісламських екстремістських рухів, які протягом багатьох років захоплювали території, вбивали мирних жителів і воювали з іноземними арміями. Бази є важливою частиною загальних зусиль Америки в Західній Африці та Нігері: в країні розміщені понад 1000 військовослужбовців.

За кілька місяців після липневого перевороту США скоротили свої війська і перемістили їх частину з авіабази поблизу столиці Ніамей на іншу в Агадесі приблизно за 900 кілометрів.

Незважаючи на те, що в країні залишається значна кількість військ, вони не проводять ані спльних тренувань, ані антитерористичних місій, заявили представники адміністрації, викликаючи запитання щодо потреби американських військових залишатися.

Представники США заявили, що операції спостереження за допомогою безпілотників триватимуть і обмежаться захистом сил. Проте офіційні особи також визнали, що війська повинні залишитися для моніторингу більш широких загроз у регіоні, щоб переконатися, що вакуум безпеки в Нігері не створює можливостей для терористичних осередків.

Події в далекому від нас Нігері продовжують розгортатися. Фінал цієї історії — встановлення тотального контролю над державними інституціями з боку путчистів або досягнення політичного компромісу — матиме наслідки, значення яких виходить за межі цієї країни, регіону і навіть африканського континенту.

Чому саме? Читайте в статті експосла України в США та Франції Олега Шамшура "Драма в Нігері: чому це так важливо для Заходу" .

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі