Державний департамент США готується офіційно назвати військове захоплення влади в Нігері державним переворотом, це може статися наступного тижня, повідомляє CNN із посиланням на три джерела.
За даними джерел, Департамент має намір оголосити, що через переворот США призупинять певні форми допомоги Нігеру.
Посольство США продовжуватиме працювати, а американські військові зможуть законно утримувати сили в Нігері навіть у разі здійснення перевороту, заявили американські чиновники. Але Пентагон все ще оцінює, як зміни вплинуть на приблизно тисячу військовослужбовців США, дислокованих у країні.
Офіційні особи США заявили, що повне виведення американських військ з Нігеру малоймовірне, і деякі з них, ймовірно, залишатимуться, виконуючи обмежені функції збору розвідувальної інформації.
«Оскільки ми продовжуємо наші дипломатичні зобов’язання щодо збереження цивільного правління в Нігері, ми продовжуємо оцінювати додаткові наступні кроки, але наразі не маємо нічого для попереднього перегляду», — сказав представник Держдепу.
Адміністрація може продовжувати надання допомоги для порятунку життя та інших видів допомоги, які важливі для інтересів безпеки США, одночасно призупиняючи іншу допомогу уряду, включаючи економічну та безпекову. Ці деталі ще уточнюються.
У липні військове керівництво Нігеру скинуло демократично обраного президента Мохамеда Базума. Але, на відміну від деяких союзників, США не бажали офіційно називмати захоплення «державним переворотом», оскільки це юридичне визначення вимагало б від них обмеження певних форм іноземної допомоги Нігеру, зокрема, фінансування допомоги у сфері безпеки для Нігеру.
Визначення державного перевороту може призвести до припинення США фінансування та підтримки нігерійської армії, чого американські військові намагалися уникнути – навіть коли минулого тижня Франція оголосила, що виведе всі свої війська з країни до кінця цього року. США протягом десятиліття працювали над підтримкою нігерських сил, щоб посилити їхню боротьбу з терористами в африканському регіоні Сахель. Крім того, Сполучені Штати мають у Нігері кілька баз, звідки вони проводять антитерористичні операції.
За даними посольства США в Ніамеї, починаючи з 2012 року Пентагон і Державний департамент надали Нігеру понад 350 мільйонів доларів США у вигляді військового обладнання та навчальних програм — це одна з найбільших програм допомоги у сфері безпеки та навчання в Африці на південь від Сахари.
Однак законодавство США вимагає, щоб кошти, виділені Конгресом на навчання та оснащення іноземної армії, були обмежені у випадку, якщо легітимно обраний лідер країни скинутий армією цієї країни.
Військова місія США в Нігері є однією з головних причин, чому США так довго утримувались офіційно кваліфікувати події в Нігері як державний переворот, натомість вдаючись до широкомасштабної дипломатії, щоб спробувати завадити нігерійському військовому захопленню. Однак ці дипломатичні зусилля не увінчалися успіхом.
«Ми підійшли дуже близько до того, щоб знову сказати, що це спроба державного перевороту. Я думаю, що різноманітними заходами з боку Державного департаменту, Міністерства оборони, інших рівнів уряду ми намагаємося вирішити це мирним шляхом. Як ви знаєте, Нігер є досить важливим партнером для нас у регіоні», — сказала заступник прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінгх 15 серпня, коли її запитали, чому США не оголосили про юридичне визначення.
Високопоставлені чиновники Пентагону вважають, що збереження присутності в Нігері є життєво важливим для боротьби з тероризмом у регіоні, і вважають, що це можливо навіть на тлі внутрішніх політичних потрясінь. Декілька лідерів хунти працювали зі США та пройшли підготовку в США в рамках співпраці у сфері безпеки, повідомили CNN нинішні та колишні посадовці. Крім того, військові лідери Нігеру не висловлювали антиамериканських настроїв і не вимагали від США залишити країну.
Події в далекому від нас Нігері продовжують розгортатися. Фінал цієї історії — встановлення тотального контролю над державними інституціями з боку путчистів або досягнення політичного компромісу — матиме наслідки, значення яких виходить за межі цієї країни, регіону і навіть африканського континенту.
Чому саме? Читайте в статті експосла України в США та Франції Олега Шамшура "Драма в Нігері: чому це так важливо для Заходу" .