Bloomberg: Росія може перетворити Нігер на новий фронт своєї неоголошеної світової війни

Поділитися
Bloomberg: Росія може перетворити Нігер на новий фронт своєї неоголошеної світової війни © Скріншот з відео
Путін залюбки посіє хаос в ще одній африканській країні, тому що це нашкодить Заходу на багатьох фронтах.

Катастрофа, яка розгортається в Нігері, може здаватися зловісною, катастрофічною, апокаліптичною і такою, через яку з’являється відчуття сорому.

Сором пов’язаний з тим, що переворот 26 липня - це удар по Заходу, який ні про що не підозрював. Ні нещасна колишня колоніальна держава Франція, ні занепадаюча наддержава США не знали, що таке може статися.

Переворот в Нігері зловісний, тому що це несподіваний успіх для Росії і Китаю, які змагаються із Заходом за вплив у регіоні та світі. Потенційна катастрофа обумовлена тим, що це віщує відкат назад у боротьбі з джихадистським тероризмом і неконтрольованою міграцією. А апокаліптична природа перевороту криється в тому, що ситуація може сповзати до світової війни, - пише в статті для Bloomberg колишній головний редактор Handelsblatt Global Андреас Клутх.

А все почалося з того, що генерал дізнався про своє вірогідне звільнення і вирішив замість цього усунути лідера, якого він мав захищати. Проблема не в ідеології, не в геополітиці, йдеться не про світову продовольчу кризу чи ще щось велике, а про звичайну кадрову проблему. Саме вона стала безпосередньою причиною перевороту в Нігері, вже п'ятого з моменту здобуття незалежності від Франції в 1960 році.

З 2020 року в регіоні відбулося понад півдесятка путчів, у тому числі по два в Малі і Буркіна-Фасо, а також у Гвінеї і Судані. Хаос зараз панує від Атлантики до Червоного моря.

Генерала з Нігера звати Абдурахаман (Омар) Чіані. Як командир президентської гвардії, він повинен був захищати президента Мохамеда Базума, обраного в 2021 році і рідкісного американського союзника в Сахелі. Але коли Базум задумався про заміну Чіані, генерал з'явився зі своєю хунтою і головорізами. Базум втік зі свого кабінету через коридор у безпечну кімнату. Переховуючись, він благав зовнішній світ про допомогу, навіть надиктував по телефону статтю для Washington Post.

«Якщо перевороти в Буркіна-Фасо і Малі можуть слугувати хоч якимось орієнтиром, то ось що станеться далі. Хунта Нігеру вижене французькі і американські війська, дислоковані там, і кинеться в обійми президента Росії Владіміра Путіна і лідера безжальних російських найманців «Вагенар» Євгенія Прігожина», - пише автор, нагадуючи, що в розпал заколоту в Нігері Путін приймав у Санкт-Петербурзі інших поступливих африканських лідерів, вмовляючи їх підтримати або, принаймні, не виступати проти його війни проти України.

Прігожин також з'явився в Санкт-Петербурзі, щоб сфотографуватися з африканськими лідерами. Це може здатися дивним, оскільки бос «Вагнера» повинен перебувати у білоруському засланні в якості покарання за свій короткочасний заколот у червні. Однак, очевидно, інтереси Путіна в Сахелі переважають над його занепокоєнням щодо Прігожина.

Протягом багатьох років група «Вагнер» воює на боці найгірших людей в Африці, торгуючи своїми послугами в обмін на концесії на видобуток алмазів й інших викопних багатств. Путін благословляє ці операції і звірства найманців, тому що він зробить все, щоб відірвати країни від США.

«Таким чином, Путін, як і його китайський колега Сі Цзіньпін, розглядає Сахель як ще одну лінію фронту у своїй цивілізаційній боротьбі проти Заходу на чолі з США. Інші такі лінії проходять через Україну, а також через Азію і Арктику. Минулого тижня об'єднана російська і китайська флотилія пропливла провокаційно близько до Аляски», - йдеться в статті.

Путіна особливо приваблює Сахель, тому що цей регіон може дестабілізувати Захід одразу в багатьох напрямках. Він став глобальним епіцентром тероризму, оскільки такі угруповання, як «Боко Харам» і місцеві угруповання «Ісламської держави», заповнюють вакууми у владі, які залишилися після переворотів, етнічних повстань, бандитизму, а також були ствотені вагнерівськими найманцями. Для боротьби з терористами західні країни, зокрема Франція і США, розмістили війська в тих небагатьох місцях, які продовжують співпрацювати. Нігер був одним з найважливіших місць, де розташована американська база безпілотників. Без західної присутності терористів ніщо не зупинить.

«Путіну подобається така перспектива. Це спричинить ще більше страждань і ще більшу міграцію на північ і до ЄС, який він ненавидить і хоче дестабілізувати. Це також причина, чому Путін перетворив на зброю зерно, яке він не дозволяє Україні експортувати, повністю усвідомлюючи, що його блокада спричиняє голод у таких місцях, як Африка», - пише Клутх.

Цинізм Путіна і Прігожина просто вражає. Навіть коли він морить голодом африканців, бомбардуючи українські зерносховища, Путін вирішив пообіцяти тим, хто з'явився в Санкт-Петербурзі, «безкоштовне» російське зерно. Прігожин в Telegram похвалив нігерську хунту за її праведну «боротьбу» проти «колонізаторів», вочевидь, маючи на увазі США і Францію.

Не менш шокує свідома довірливість африканської аудиторії. Всім країнам регіону, та й взагалі кожній живій людині, має бути зрозуміло, що Росія - це причинА світової продовольчої кризи, і що саме Путін сьогодні - це колонізатор, який веде імперіалістичну загарбницьку війну в Україні.

Що може зробити решта світу? Важко сказати. Африканський союз і Захід, звичайно, засудили путч. Економічне співтовариство західноафриканських держав (ECOWAS), яке очолює Нігерія, зупинило торгівлю з Нігером і припинило експорт до нього нігерійської електроенергії.

ECOWAS навіть висунуло хунті ультиматум: повернути Базуму владу або зіткнутися з військовим втручанням. Проросійські режими в Буркіна-Фасо і Малі відповіли, що прийдуть на допомогу новим лідерам Нігеру.

«Маючи росіян з одного боку і американців з іншого, ми опинилися б у ще одній проксі-війні, і ще на крок ближче до Третьої світової війни», - пише Клутх.

Наразі Нігерія та інші країни ECOWAS, схоже, вирішили, що ризик занадто великий. Урайній термін ультиматуму сплив у неділю, а солдатів ніхто так і не відправив. США і Франція також навряд чи візьмуться за зброю заради Базума. Вони побоюються, що Нігер може стати наступним Іраком чи Афганістаном, або ще гірше, що вони можуть почати стріляти в росіян і розпалити глобальну пожежу.

США і їхні союзники роками ігнорували регіон на дипломатичному рівні. Останнім часом Вашингтон навіть не мав послів у Нігері й Нігерії. Сенатор Ренд Пол блокує кандидатури, щоб змусити Білий дім оприлюднити інформацію про COVID.

«Путін і Сі Цзіньпін вважають, що ми вже беремо участь у наступній світовій війні, навіть якщо ніхто її ще не оголосив і не почав стріляти. США, Європа і весь Захід повинні підтримати Африку і навіть весь Глобальний Південь не тільки зараз, але й відтепер», - наголошує автор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі