Держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен після зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сєргєєм Лавровим заявив, що США не вестимуть переговори з Росією щодо принципу «відкритих дверей» НАТО, пише «Інтерфакс-Кераїна». Блінкен додав, що США вважають неприпустимою зміну кордонів за допомогою сили.
«Дуже важливо бути взаємно відвертим про речі, на які ми не підемо, і однією з них є факт того, що ми не переглядатимемо фундаментальні принципи, які ми маємо і які ми захищатимемо. Одним із них є принцип «відкритих дверей» НАТО», - заявив Блінкен після зустрічі з Лавровим.
За словами держсекретаря США, це стосується принципу того, що держави не можуть змінювати кордони інших країн за допомогою сили і не можуть диктувати іншим їхній вибір та їхню політику.
Росія вже кілька місяців активно нарощує війська на кордоні з Україною. На тлі розмов про можливість повномасштабної війни РФ вимагає від НАТО «гарантій безпеки», згідно з якими Альянс має відмовитися від приєднання України та будь-якої військової діяльності в Україні, Східній Європі, Закавказзі та Центральній Азії.
10-13 січня відбулися три раунди переговорів, присвячених російським претензіям стосовно європейської безпеки: переговори делегацій Росії і США в Женеві, засідання Ради Росія-НАТО у Брюсселі та переговори в рамках ОБСЄ.
Переговори були «складними, але професійними», повідомили у РФ. За підсумками всі учасники заявили про розбіжності в позиціях. Вимоги Росії щодо нерозширення НАТО на схід були визнані неприйнятними, Москва отримала конкретну відмову на свою завуальовану пропозицію щодо переділу світу на нові «сфери впливу».
Докладніше про те, чого добивається Москва і чи піде Захід їй на поступки, читайте у статтях Сергія Корсунського «Ультиматум Путіна і переговори Росія–США: чи здадуть Україну» та Олексія Іжака «Чи відведе Путін війська від України після переговорів зі США?»
Про стратегію адміністрації Джо Байдена щодо стримування масштабної агресії Росії проти України, підходи Вашингтона до зниження ризиків ескалації читайте у статті Олександра Хари «Як Білий дім відповів Кремлю: навіщо Блінкен приїздив до Києва».