США анонсували "значне скорочення об'єму нафти і нафтопродуктів", які закуповуються у Ірану безпосередньо або за допомогою зарубіжних фінансових структур, йдеться у підписаному президентом Дональдом Трампом меморандумі, оприлюдненому в середу, 31 жовтня, прес-службою Білого дому, передає Deutsche Welle.
Фактично, цей випад США - закономірне підтвердження і продовження ембарго, які Трамп наклав на Іран ще в листопаді 2017 року.
Як наголошується у меморандумі, при прийнятті відповідного рішення адміністрація Трампа, зокрема, керувалася, звітами, поданими Управлінням з енергетичної інформації - підрозділом Міненерго США - Конгресу у серпні, а також зростанням нафтовидобутку у ряді країн світу і наявністю стратегічних запасів вуглеводнів.
"Я продовжу уважно стежити за ситуацією", - підкреслив американський лідер.
При цьому, незважаючи на другий санкційний пакет США, пов'язаний із забороною на операції, що мають відношення до експорту нафти і енергетичного сектору Ірану, Вашингтон передбачає мінімізувати ті втрати, які понесуть від санкцій союзники США.
На це, зокрема, звернув увагу радник президента США з національної безпеки Джон Болтон. За його словами, адміністрація Трампа з розумінням ставиться до того, що ряд регіональних гравців і інших країн не зможе повністю згорнути закупівлі нафти у Тегерана. Даний аспект буде враховано при прийнятті санкцій 5 листопада, підкреслив він.
Виступаючи в Радбезі ООН президент США Дональд Трамп анонсував наймасштабніші в історії санкції проти Ірану, після того, як набудуть чинності оновлені обмеження 4 листопада.
Відносини США та Ірану загострені на тлі взаємних погроз, одностороннього виходу Трампа з Ядерної угоди через звинувачення в тому, що Тегеран таємно продовжує розробляти ядерну зброю, спроб глави Білого дому замінити іранську нафту для своїх союзників. Компанії-гіганти вже йдуть з Ірану, після того, як Трамп пригрозив, що можна вести бізнес або з Тегераном, або з Вашингтоном. Оновленні санкції США проти Ірану набудуть чинності в листопаді 2018 року.
Іранський експорт нафти вже значно знизився - на 500 тисяч барелів на день з травня - до менш двох мільйонів барелів на добу. Це сталося ще до того, як санкції США проти енергетичного сектору Ірану офіційно набудуть чинності в листопаді.
Оновлені санкції США проти Ірану почнуть діяти в листопаді 2018 року. При цьому Трамп заявив про те, що після набрання чинності листопадових санкцій, США введуть такі заходи обмеження, яких раніше ніколи не було. Раніше президент США назвав режим у Тегерані головним спонсором світового тероризму.
Як зазначає оглядач Віталій Федянін у своїй статті "Іранський прецедент Трампа", санкції США боляче вдарили по іранській економіці ще до офіційного введення їх в дію.