Сили безпеки Ірану придушили протести через рік після смерті Махси Аміні

Поділитися
Сили безпеки Ірану придушили протести через рік після смерті Махси Аміні Фото ілюстративне © Anadolu Agency
Загибель дівчини спричинила один із найсильніших викликів для іранського режиму за останні роки. 

Іранські сили безпеки в суботу, 16 вересня, розігнали протести в курдських районах країни і ненадовго затримали батька Махси Аміні, через рік після того, як смерть дівчини спровокувала одні з найсильніших політичних заворушень в країні за останні чотири десятиліття. Про це повідомляє Reuters.

Революційна гвардія затримала людину з подвійним громадянством, підозрювану в "спробі організації заворушень і саботажу", написала офіційна інформаційна агенція Ірану IRNA, що є одним з декількох арештів "контрреволюціонерів" і "терористів", про які повідомлялося раніше.

З настанням ночі в суботу потужна присутність сил безпеки в переважно курдських районах Ірану, схоже, стримала масштабні акції протесту, але правозахисні групи повідомляли про поодинокі сутички в кількох регіонах країни.

Смерть Махси Аміні - 22-річної іранської дівчини курдського походження, заарештованої “Поліцією моралі” минулого року за нібито порушення законів шаріату, спричинила кількамісячні масштабні протести проти правління Ісламської Республіки і викликала міжнародний осуд.

Попри посилену присутність сил безпеки в суботу, були ознаки акцій протесту в різних точках країни. На відео, розміщених у соціальних мережах, видно, як люди зібралися на головному проспекті Тегерана, вітаючи молоду пару протестувальників, а водії сигналили на їхню підтримку.

IRNA повідомило, що вогонь охопив жіноче відділення у в'язниці Карчак, перш ніж його вдалося загасити після того, як ув'язнені, які очікували на страту, підпалили свій одяг. 

“Мережа прав людини в Курдистані” заявила, що інцидент пов'язаний з протестами і  повідомила, що спецпризначенці увійшли до камери та побили жінок.

Правозахисна група Hengaw повідомила, що сили безпеки відкрили вогонь у курдському місті Махабад, поранивши щонайменше одну людину. Також кілька людей були поранені в місті Керманшах, але офіційного підтвердження жодного з цих інцидентів не було.

ЗМІ писали, що у рідному місті Аміні, Сакезі, на північному заході Ірану, сили безпеки, застосувавши гранатомет, серйозно поранили чоловіка, який "проігнорував попередження". Повідомлялося, що чоловік перебуває у відділенні інтенсивної терапії після операції.

У соціальних мережах також з'явилися кадри, на яких жителі міст, включаючи Тегеран, вигукують гасла проти верховного лідера аятоли Алі Хаменеї, такі як "смерть диктатору", а також протести в таких районах, як Гохардашт, в місті Карадж на захід від Тегерана і в Мешхеді на північному сході.

За даними правозахисних організацій, під час демонстрацій, що відбулися після смерті Аміні, було вбито понад 500 людей, у тому числі 71 неповнолітній, сотні отримали поранення і тисячі були заарештовані. Іран відтоді здійснив сім страт, пов'язаних із заворушеннями.

У суботу батька Махси, Амджада Аміні, попередили, щоб він не відзначав річницю смерті доньки до того, як його звільнять. Тим часом у повідомленні IRNA заперечується, що Амджад Аміні був заарештований. Раніше в соціальних мережах і повідомленнях правозахисних груп йшлося про те, що сили безпеки зайняли позиції навколо будинку Аміні в місті Сакез.

Придушення протестів відбулося на тлі засудження з боку ООН рішення Тегерана заборонити в'їзд до країни кільком інспекторам, що підкреслило ізоляцію Ірану від Заходу.

За даними іранських і західних правозахисних організацій, за останні кілька тижнів багато журналістів, адвокатів, активістів, студентів, науковців, митців, громадських діячів і представників етнічних меншин, звинувачених у зв'язках з хвилею протестів, а також родичів загиблих під час заворушень, були заарештовані, викликані в суд, їм погрожували або їх звільнили з роботи.

Іранська газета Etemad повідомила в серпні, що адвокату сім'ї Аміні також висунули звинувачення у "пропаганді проти системи". У разі визнання винним Салеху Нікбахту загрожує тюремне ув'язнення терміном від одного до трьох років.

Раніше повідомлялося, що США, Велика Британія і Канада запровадили нові санкції проти Ірану напередодні річниці смерті Аміні, зокрема, за порушення прав людини.

Тим часом Іран подвоїв зусилля, аби зобов’язати жінок носити хіджаб, попри постійні акти непокори. “Поліція моралі” знову почала патрулювати вулиці, вистежуючи жінок, які відмовляються носити, або носять неналежним чином хустки. Багато жінок в Ірані кажуть, що протести стали переломним моментом, і що б їм не загрожувало, вони не повернуться до носіння хіджабу. 

Однак режим продовжує закривати підприємства, якщо вони дозволяють клієнткам або співробітницям бути без головних уборів, а студентки університетів можуть бути виключені за недотримання дрес-коду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі