Саудівська Аравія все ще розглядає запрошення стати членом БРІКС після того, як група запропонувала їй приєднатися минулого року, повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
У серпні група запросила Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Іран, Аргентину та Ефіопію приєднатися до неї з 1 січня, хоча Аргентина в листопаді минулого року дала зрозуміти, що не прийме запрошення.
За словами джерел Reuters, 1 січня не є остаточним терміном для прийняття рішення, а приєднання до групи має значні переваги, оскільки її члени - Китай та Індія, є найбільшими торговельними партнерами Саудівської Аравії.
"Саудівська Аравія оцінює переваги, а потім прийме рішення, і цей процес триває", - сказало одне з джерел.
Розширення групи додало б економічної сили БРІКС, членами якої наразі є Китай, Бразилія, Росія, Індія та Південна Африка. Це також могло б посилити задекларовані амбіції БРІКС стати лідером Глобального Півдня.
Міністр економіки Саудівської Аравії Фейсал Алібрагім пізніше підтвердив, що королівство все ще перебуває в процесі прийняття рішення про вступ до групи.
"Королівство є частиною багатьох багатосторонніх платформ та інституцій, і щоразу, коли королівство запрошують до однієї з них, воно проходить через багатоетапний процес, в кінці якого приймається рішення. Зараз ми перебуваємо в подібному процесі, і я прокоментую на завершенні”, - сказав він в інтерв'ю Reuters.
Ер-Ріяд оцінює свої варіанти на тлі зростання геополітичної напруженості між США, Китаєм і Росією, а потепління відносин королівства з Пекіном викликає занепокоєння у Вашингтоні.
Попри міцні зв'язки з США, Саудівська Аравія все частіше йде власним шляхом, побоюючись, що Вашингтон менш прихильний до питання безпеки Перської затоки, ніж у минулому.
"Хоча офіційне приєднання до групи є вигідним для економіки королівства, воно повинно ретельно оцінити політичні наслідки, які це може мати для відносин з іншими великими державами", - сказав аналітик Арабського університету наук безпеки ім. принца Хайфа Хешам Алганнам.
"Королівство прагне зберігати рівну дистанцію з усіма великими державами і наразі не хоче відправляти жодних сигналів, які можуть бути неправильно витлумачені будь-якою стороною", - додав він.
У вівторок, 16 січня, міністр торгівлі Саудівської Аравії під час дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що королівство не приєдналося до БРІКС, не уточнивши причин.
Після заяви міністра речник Кремля Дмітрій Пєсков сказав, що інтеграція Саудівської Аравії до БРІКС є дуже важливою роботою, яка триває.
Державне телебачення Саудівської Аравії повідомило на початку цього місяця, що королівство приєдналося до БРІКС, але пізніше видалило це повідомлення зі своїх акаунтів у соціальних мережах.
Інший член Ради співробітництва арабських держав Перської затоки, ОАЕ, заявили, що прийняли запрошення і приєдналися до БРІКС, згідно з повідомленням міністерства закордонних справ.
За словами міністра економіки ОАЕ Абдулли бін Тук аль-Маррі, це рішення ґрунтується на економічних, а не політичних міркуваннях.
"Ми не живемо в умовах холодної війни. Приєднання до БРІКС відбувається не з політичних, а з економічних міркувань. Так, поляризація відбулася, це безпрецедентно з 1980-х років, але приєднання до БРІКС - це швидше порядок денний Південь-Південь... ОАЕ завжди будуть взаємодіяти із Заходом", - заявив він, виступаючи на форумі в Давосі.
Президент РФ Владімір Путін заявив, що у 2024 році саміт лідерів країн БРІКС пройде у Росії. На початку грудня минулого року глава Кремля виїхав за межі РФ – з одноденним візитом він побував у Саудівській Аравії й Об’єднаних Арабських Еміратах. Чому ця поїздка є поганим сигналом для Києва та Вашингтона пояснює Володимир Кравченко у статті “Путін – ізгой? Навіщо президент Росії їздив на Близький Схід”.