Президент Республіки Сербської Мілорад Додік, який хвалиться тим, що є рідкісним європейським політиком, який може зустрітися з російським президентом у будь-який час, заявив про можливість вступу до БРІКС замість ЄС. Відповідну пропозицію він обіцяє надіслати до керівництва Боснії і Герцеговини, складовою якої є Республіка Сербська.
«У Євросоюзу є альтернатива. Зважаючи на те, що з Брюсселя постійно висуваються нові та незрозумілі умови вступу до Європейського Союзу, я вважаю, що Боснія і Герцеговина повинна подати заявку на членство в БРІКС. Я вірю, що це було б ухвалено раніше ЄС. Найближчими днями представники установ Республіки Сербської надішлють владі БіГ пропозицію розглянути таку ініціативу», – написав Додік у X (Twitter) 28 серпня.
Европска унија има алтернативу. С обзиром на то да се из Брисела испостављају увијек нови и нејасни услови за пријем у Европску унију, сматрам да БиХ треба да поднесе захтјев за чланство у БРИКС. Вјерујем да би била примљена прије него у ЕУ.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) August 28, 2023
Наредних дана представници институција…
Нагадаємо, що у липні видання Ljudski повідомило, що найближчим часом високий представник Боснії і Герцеговини Крістіан Шмідт, який фактично має найвищу владу в конфедерації Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської, може зняти з посади президента Республіки Сербської Мілорада Додіка через сепаратистські ініціативи.
Боснія і Герцеговина у 2016 році подала заявку на вступ до ЄС. Вона є однією з шести західнобалканських держав, які очікують рішення Брюсселю щодо своєї подальшої долі. 28 серпня президент Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що Європейський Союз повинен бути готовий прийняти нові країни-члени до 2030 року (не називаючи країн).
У той же час економічний блок БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південна Африка) оголосив про розширення – до нього запросили Саудівську Аравію, Іран, Ефіопію, Єгипет, Аргентину та Об'єднані Арабські Емірати. При цьому аналітики вважають, що це розширення може «поховати» геополітичні прагнення лідерів блоку – в першу чергу Китаю та Росії.
У червні сепаратистське керівництво Республіки Сербської на чолі з президентом Мілорадом Додіком уперше перейшло від погроз щодо виходу РС зі складу Боснії і Герцеговини до реальних кроків. 26 червня Народна Скупштина РС ухвалила закон про припинення публікацій у Службовому віснику РС рішень Офісу Верховного представника. Це стало першим конкретним кроком до виходу з БіГ. Однак, сказавши «а» (не публікувати), забули сказати «б» (а виконувати будемо?). Як Республіка Сербська готується до виходу з Боснії і Герцеговини пише Володимир Цибульник у статті «Червона картка» для Додіка» на ZN.UA.