Розширення БРІКС може «поховати» геополітичні прагнення лідерів блоку – ЗМІ

Поділитися
Розширення БРІКС може «поховати» геополітичні прагнення лідерів блоку – ЗМІ © Скріншот Youtube
«Між п'ятьма країнами вже існують розбіжності, а що станеться, якщо їх буде ще десять?», питають експерти

Коли два десятиліття тому британський економіст придумав абревіатуру БРІК для позначення союзу Бразилії, Росії, Індії та Китаю, він не мав на увазі альянс, який би прагнув кинути виклик домінуванню Заходу в глобальних справах. Джим О'Ніл, тодішній банкір Goldman Sachs, писав про інвестиційні можливості в країнах, які мали стати одними з найбільших світових ринків, що розвиваються

Країни БРІК почали офіційно зустрічатися в 2014 році з метою покращення економічної співпраці – після приєднання у 2010 році Південної Африки. Зараз блок БРІКС, схоже, має більш високі геополітичні амбіції, пише Reuters.

Несподіваним рішенням на саміті БРІКС цього тижня в Йоганнесбурзі було запросити до клубу Саудівську Аравію, Іран, Ефіопію, Єгипет, Аргентину та Об'єднані Арабські Емірати.

Цей крок спрямований на посилення впливу БРІКС як захисника так званих країн Глобального Півдня, багато з яких відчувають несправедливе ставлення до себе з боку міжнародних інституцій, де домінують Сполучені Штати та інші багаті західні країни.

Але розширення, швидше за все, означатиме більше розбіжностей у клубі, який і без того намагається приймати рішення через необхідність консенсусу. Навіть спільна декларація про розширення «застрягла» 23 серпня під час одинадцятигодинних переговорів щодо критеріїв прийому нових членів.

«Це, безумовно, буде проблемою, якщо вони збираються робити все консенсусом. Потрібно змінити модель... на більшість голосів. Між п'ятьма країнами вже існують розбіжності щодо спільної валюти. Що станеться, якщо їх буде ще 10?», – сказав Патрік Лукуса, фахівець з міжнародного співробітництва в Йоганнесбурзькому університеті Вітватерсранд.

Обіцянки лідерів БРІКС захищати інтереси незахідних країн є частиною поступового зміщення акцентів групи з економіки на геополітику.

«Не робіть помилки: мова йде не лише про торгівлю. Йдеться про фрагментацію та політичну поляризацію, яку ми спостерігаємо у світі», – сказав Даніель Сілке, директор південноафриканської консалтингової компанії Political Futures, зазначивши, що Китай називав загрозу нової холодної війни з Вашингтоном як причину розширення.

Проте країнам БРІКС ще належить пройти довгий шлях, щоб перетворитися на єдину глобальну організацію, яка зможе ефективно кинути виклик домінуванню Заходу в таких міжнародних організаціях, як Організація Об'єднаних Націй, Міжнародний валютний фонд або Світовий банк.

Її важковаговики, Китай та Індія, часто конфліктують між собою: Нью-Делі більш дружній до Заходу і має військові угоди зі Сполученими Штатами, в той час як з Пекіном він перебуває в іноді жорстокому конфлікті через гімалайський кордон.

Для російського президента Владіміра Путіна цей блок є форумом для того, щоб протистояти Заходу, який намагається ізолювати Москву через її вторгнення в Україну. У своєму відеозверненні в четвер він націлився на західні держави, чий «неолібералізм», за його словами, загрожує появою багатополярного світу, в якому не буде домінувати жодна країна чи блок.

Його висловлювання суперечать словам президента Бразилії Луїса Інасіо Лули да Сілви, який заявив у вівторок під час саміту в соціальній мережі, що БРІКС не має на меті «бути противагою G7, G20 або Сполученим Штатам». Лула також підтвердив на саміті позицію Бразилії щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності країн – очевидний замах на Росію через її вторгнення в Україну.

І він висунув ідею спільної валюти для торгівлі та інвестицій між країнами БРІКС, що не дуже подобається іншим членам, хоча всі вони поділяють бажання зменшити свою залежність від долара США.

«Дуже багато галасу навколо БРІКС є амбіційними. Якщо вони хочуть перерозподілу економічної влади і кредитних установ, які не контролюються західними країнами, то БРІКС, відверто кажучи, дуже мало досягла цієї мети», – сказав професор досліджень миру і конфліктів в Університеті Лімерика Том Лодж. 

Приєднання до БРІКС багатих нафтовидобувних держав може принести таку необхідну ліквідність, але, як показують іноді запеклі дебати в найбагатших демократичних країнах G7, для зміцнення згуртованості потрібно більше, ніж просто гроші.

Нагадаємо, що Путін намагався використати саміт БРІКС у Південній Африці, як майданчик для виправдання свого вторгнення до України. При цьому він робив свої заяви відеозв’язком, оскільки не приїхав через ризик бути заарештованим за ордером Міжнародного кримінального суду. Саміт БРІКС у наступному році запланований у Росії – в Казані.  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі