Глобальний Південь відходить від світового порядку, очолюваного США — Bloomberg

Поділитися
Бразилія, Індія, Індонезія, ПАР та інші країни залишаються “нейтральними”, коли їх просять обрати сторону на тлі напруги у відносинах Заходу з РФ та Китаєм.

Нехай торгівля йде вільно. Прив'яжіть свою валюту до долара США. Узгоджуйте зовнішню політику з американською. США та їхні західні партнери написали ці економічні правила, які є наріжним каменем світового порядку, що панує з часів Другої світової війни. Зараз країни, що розвиваються, які часто називають Глобальним Півднем, тихо переглядають їх. Про це пише Bloomberg.

Глобальний Південь бачить шанс побудувати власне майбутнє. Колишня міністр закордонних справ Індії Нірупама Менон Рао вказує на те, що її країна поширює цифрові платежі в країнах, що розвиваються. 

"Робота Індії з країнами Глобального Півдня була успішною", -  заявила вона.

Країни, що розвиваються, вимагають контролю над своїми ресурсами, змінюючи відносини з колоніальних часів, частково наполягаючи на розміщенні заводів на своїй території. Приєднавшись до Намібії та Зімбабве, Гана готується заборонити експорт літію, необхідного для електромобілів. Індонезія заборонила експорт нікелевих руд.

Аргентина, Бразилія, Чилі та Індонезія вітають інвестиції в заводи з виробництва акумуляторів для електромобілів із Китаю, а не США.

 "Ми не можемо постійно просити і благати вас. Ви можете ображатися на нас за торгівлю з іншими країнами, але нам треба виживати”, - заявив у травні міністр інвестицій Індонезії Лухут Панджайтан. 

Під час візиту до Китаю в квітні президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва запитав, "хто вирішив, що долар повинен бути всемогутнім". 

Банк Таїланду обговорює нові плани щодо диверсифікації свого валютного кошика, який він використовує для встановлення вартості бата, щоб він був менш прив'язаний до долара. Індонезія підтримує місцеві валютні ринки, оскільки сусідні країни створюють цифрові платіжні системи, зменшуючи потребу в доларах для щоденних покупок. Африка обговорює створення спільної валюти.

Якщо додати геополітичну складову, то країни більше не стають на чийсь бік у боротьбі між Заходом і Росією або США і Китаєм. Тридцять дві країни утрималися від голосування за резолюцію ООН у лютому, яка вимагала від Росії вивести війська з України.

Заяви таких лідерів, як прем'єр Бангладеш Шейх Хасіна і міністр фінансів Філіппін Бенджамін Діокно, звучать так, ніби вони читають репліки зі сценарію, коли пояснюють свій нейтралітет варіаціями слів "ми друзі для всіх". 

У червні, коли китайське судно протистояло американському військовому кораблю в Тайванській протоці, міністри оборони країн Азії на саміті в Сінгапурі лише наголошували на уникненні конфлікту.

Південна Африка заперечує заяву посла США про те, що вона постачає зброю Росії для війни проти України. В'єтнам мовчить про Україну. Причина: партнерство з Росією у сфері безпеки, яке розпочалося ще під час війни у В'єтнамі. Індія купує російську нафту всупереч санкціям, запровадженим США. 

"Енергетика - це не альтруїзм чи філантропія", - заявив міністр нафти Індії Хардіп Сінгх Пурі в лютому.

Поведінка великих держав засмутила багатьох на Глобальному Півдні: провал з підвищенням боргової стелі та подальший політичний безлад у США, брязкання шаблями Китаю та Brexit у Великій Британії. Результати опитування Pew Research Center свідчать про несприятливі прогнози щодо досягнення Китаєм історичних максимумів. Але США не змогли скористатися падінням популярності лідера Китаю Сі Цзіньпіна. 

"Сі Цзіньпін був божим даром для розбудови альянсу США в Азії", - вважає колишній високопосадовець Державного департаменту Ешлі Телліс, який зараз працює в Фонді Карнегі за міжнародний мир.

За словами колишнього торгового представника США Майкла Фромана, Штати навряд чи запропонували переконливу альтернативу. 

"Вони ще не бачили нашого бачення майбутнього", - сказав він у червні. У відповідь на це Глобальний Південь вирішив запропонувати власне бачення. 

Росія традиційно проводила  надзвичайно потужну пропаганду в постколоніальних і найбідніших країнах, не гребуючи прямим підкупом місцевої еліти, контрабандою зброї, експортом-імпортом ресурсів, а тепер і «Вагнером». Одночасно зі спецопераціями російські політологи працювали над ідеями, маячними для фахівців, але втішними для самолюбства багатьох представників «Глобального Півдня». Якими саме?  Читайте статтю Сергія Корсунського «Не всі у світі проти Путіна: як Україна працює з «Глобальним Півднем».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі