Китайський лідер Сі Цзіньпін у перший день саміту БРІКС у Південній Африці несподівано пропустив бізнес-форум цього економічного блоку, відправивши замість себе міністра торгівлі – виголосити від його імені полум'яну промову, яка засуджувала гегемонію США.
Сі мав виступити на бізнес-форумі 22 серпня разом з лідерами Індії, Бразилії та Південної Африки, але не з'явився на заході – без офіційного повідомлення чи пояснення з боку Пекіна, повідомляє CNN.
Замість нього заздалегідь підготовлену заяву, приправлену ледь завуальованими звинуваченнями на адресу Сполучених Штатів, які стали традиційними для міжнародних виступів Сі, виголосив міністр торгівлі Китаю Ван Веньтао. У цій заяві Сі закликав світ уникнути потрапляння «у прірву нової холодної війни».
Сі був єдиним лідером БРІКС, який не відвідав бізнес-форум. Навіть президент Росії Владімір Путін, який не приїхав на саміт особисто через міжнародний ордер на арешт, виступив з промовою віртуально. Пропустивши форум, Сі пізніше відвідав вечерю, організовану президентом ПАР Сирілом Рамафосою, разом з лідерами Бразилії та Індії, а також міністром закордонних справ Росії.
Несподівана відсутність Сі на форумі, яку відзначили журналісти на заході, викликала питання серед давніх спостерігачів за китайською зовнішньою політикою.
«Вкрай незвично для китайського лідера з'явитися в країні, яка приймає багатосторонню зустріч – особливо таку, в яку Китай широко інвестує, як БРІКС – і не з'явитися на відкритті заходу», – сказала Бонні Глейзер, керуючий директор Індо-Тихоокеанської програми Німецького фонду Маршалла.
Брайан Харт, науковий співробітник Китайського енергетичного проекту Центру стратегічних і міжнародних досліджень, назвав відсутність Сі «вкрай незвичною», додавши, що китайські лідери рідко відступають від сценарію на подібних заходах високого рівня.
«Схоже, що щось відволікло Сі від зустрічі. Це міг бути інцидент зі здоров'ям або, можливо, невідкладна справа, яка вимагала його уваги… Той факт, що Сі пропустив свою промову на цій зустрічі, але з'явився на інших зустрічах до і після неї, свідчить про те, що було щось гостре, що відволікло його в цей проміжок часу. Але на даний момент ми просто не знаємо причину», – вважає Харт.
Китайські державні ЗМІ та дипломати не надали жодних пояснень щодо неявки Сі. Замість цього державне інформаційне агентство Сіньхуа приховує відсутність Сі на заході й не згадує, що його промову виголосив міністр торгівлі.
На черговому брифінгу 23 серпня речник МЗС Китаю Ван Веньбінь обійшов питання про відсутність Сі на бізнес-форумі БРІКС. Замість цього Ван зачитав короткий виклад підготовленої промови Сі. Коли інший репортер знову запитав про Сі, Ван сказав: «Я вже відповів на це питання. Ми впевнені, що ця зустріч лідерів БРІКС буде плідною».
Експерти кажуть, що Пекін, швидше за все, ніколи не пояснить, чому Сі не з'явився.
«Комуністична партія Китаю не відчуває себе зобов'язаною надавати пояснення, чому її міністр закордонних справ був замінений або її найвищий лідер не з'явився на бізнес-форумі БРІКС. Що завгодно може бути державною таємницею», – сказав Глейзер з Німецького фонду Маршалла.
«Відсутність прозорості в Пекіні не дивує. Коли справа доходить до кадрових питань або чутливих питань, китайські чиновники щільно закривають потік інформації. Такі аномалії, як зникнення Сі, є ще одним нагадуванням про те, що Пекін може бути «чорною скринькою», – сказав Харт.
Нагадаємо, що головним питанням порядку денного саміту БРІКС є зменшення залежності країн-членів від долара. На думку Financial Times, країни-члени цього економічного союзу можуть перетворитися на сателітів Китаю.