Колись президент Росії Владімір Путін був людиною, яку можна було побачити. За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну світові лідери по черзі прилітали до Москви, щоб закликати лідера Кремля відступити від краю прірви і відмовитися від будь-яких планів нападу. Ці зусилля не увінчалися успіхом. Але людина, яка розв'язала катастрофічну війну, тепер має вкрай обмежені можливості для пересування, пише старший редактор CNN Натан Ходж.
Це може здатися дрібницею для людини, яка керує країною, що охоплює одинадцять часових поясів. Зрештою, Путін має відкриті двері до Пекіна, а дружні Кремлю лідери в Центральній Азії та Ірані розстелили йому привітний килим після вторгнення в Україну в лютому 2022 року. І, звичайно, у нього завжди буде Мінськ: білоруський лідер Аляксандр Лукашенка, який надав Росії стартовий майданчик для вторгнення, також приймав у себе Путіна.
Але Путін буде помітно відсутній на ключовому глобальному форумі цього тижня – саміті БРІКС в Йоганнесбурзі. Його неявка красномовно свідчить про ізоляцію Росії – і про звуження горизонтів Путіна. Очікується, що лідери інших членів економічного блоку БРІКС – президент ПАР Сиріл Рамафоса, лідер Китаю Сі Цзіньпін, президент Бразилії Луїс Лула да Сілва і прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді – будуть там.
Минулого місяця офіс Рамафоси заявив, що Путін не буде присутній «за взаємною згодою». Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров замінить його, хоча російські державні ЗМІ повідомили, що Путін з'явиться на зустрічі через відеозв'язок.
Чи дійсно має значення, чи вийде на зв’язок Путін цього разу? Участь у міжнародному ток-шоу може бути зручним способом діяти як гравець на світовій арені, але Путіну не вистачає більше, ніж чергового групового фото. Путін є переконаним прихильником того, що він називає «багатополярним світовим порядком», просуваючи такі структури, як БРІКС – як противагу очолюваним США і Заходом інституціям, які жорстко засудили Росію за її війну в Україні.
І хоча дії Росії можуть викликати широке засудження з боку Заходу, вона залишається замкненою в боротьбі за міжнародний вплив і підтримку, особливо на глобальному півдні.
Посилення такої підтримки на тлі війни в Україні було ключовою метою нещодавнього російсько-африканського саміту Путіна в Санкт-Петербурзі. Явка африканських лідерів, можливо, розчарувала Кремль – менше половини глав держав, які брали участь в аналогічній конференції 2019 року, з'явилися на заході минулого місяця – але російська зовнішня політика все ще робить ставку на дипломатичну і політичну підтримку з боку країн Африки, Латинської Америки та Азії.
То чому ж Путін втратив би ще одну можливість просувати своє бачення? Ну, для початку, є не менш важливе питання ордеру від Міжнародного кримінального суду (МКС).
У березні МКС видав ордер на арешт Путіна та іншого російського чиновника за ймовірну схему депортації українських дітей до Росії. Ордер МКС поставив Південну Африку в скрутне становище: як країна, що підписала договір, який регулює діяльність Гаазького суду, Південна Африка зобов'язана заарештовувати осіб, яким МКС висунув звинувачення.
Припустити, що Путін міг бути заарештований на злітній смузі в Йоганнесбурзі, було б магічним мисленням. Зрештою, тодішньому президенту Судану Омару аль-Баширу, який був і залишається обвинуваченим у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, пов'язаних з геноцидом у Дарфурі, вдалося уникнути такої долі під час візиту до Південної Африки у 2015 році, покинувши країну, поки суд розглядав запит МКС на його арешт.
Кремль, звісно, не сприймає будь-які натяки на те, що Путін ухиляється від участі в саміті БРІКС через ордер МКС. Речник Кремля Дмітрій Пєсков заперечив заяви Рамафоси, зроблені ним під присягою, про те, що Росія розглядатиме арешт Путіна як «оголошення війни».
А сам Путін заявив журналістам 29 липня, що не вважає свою присутність на саміті БРІКС «більш важливою, ніж моя присутність в Росії зараз».
Незалежно від мотивів, неявка Путіна на саміт не є вигідною для Москви.
Нагадаємо, уряд Півіденно-Африканської Республіки офіційно погодився у будь-який час затримати російського президента Владіміра Путіна на території країни, згідно ордеру виданого Міжнародним кримінальним судом, повідомляв News 24.
Раніше президент ПАР Сиріл Рамафоса на саміті «Росія – Африка» у Санкт-Петербурзі закликав Путіна розблокувати дію зернової угоди. Низка інших лідерів африканських країн закликали Путіна не лише відновити зернову угоду щодо експорту українського зерна, а й припинити війну в Україні.