28 липня африканські лідери, які приїхали до Санкт-Петербурга на саміт «Росія – Африка», закликали президента Росії Владіміра Путіна припинити війну в Україні та відновити угоду про експорт українського зерна, яку Москва розірвала минулого тижня. Лідери країн Африки нагадали російському президенту про глибину занепокоєння африканців наслідками війни, особливо зростанням цін на продовольство.
Хоча вони не критикували Росію безпосередньо, їхні виступи на другий день саміту з Путіним були більш узгодженими і рішучими, ніж ті, які африканські країни озвучували до цього часу, передає Reuters.
«Ця війна повинна закінчитися. І вона може закінчитися лише на основі справедливості та розуму. Перебої з енергопостачанням і постачанням зерна повинні припинитися негайно. Зернова угода повинна бути продовжена на благо всіх народів світу, зокрема, африканців», – заявив Путіну та африканським лідерам у Санкт-Петербурзі голова Комісії Африканського Союзу Мусса Факі Махамат.
Коли африканські лідери у червні презентували Путіну свій «мирний план», він ввічливо, але прохолодно його прийняв. 28 липня він вже заявив, що Москва поважає цю пропозицію і ретельно її вивчає.
Президент Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо заявив, що африканська ініціатива «заслуговує на найпильнішу увагу, її не можна недооцінювати... Ми ще раз наполегливо закликаємо до відновлення миру в Європі».
Президент Сенегалу Маккі Салл закликав до «деескалації, яка допоможе створити спокій», а президент ПАР Сиріл Рамафоса висловив надію, що «конструктивна взаємодія і переговори» можуть покласти край конфлікту.
Потік сигналів від африканських лідерів спонукав Путіна неодноразово захищати позицію Росії і перекладати провину за війну на Україну і Захід. Відповідаючи Махамату, він сказав, що Росія «вдячна нашим африканським друзям за увагу до цієї проблеми», але саме Київ відмовляється вести з ним переговори.
На саміті президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі закликав Росію відновити Чорноморську зернову угоду, яка дозволяла Україні експортувати зерно з її морських портів, незважаючи на конфлікт. Ас-Сісі, чия країна є великим покупцем зерна через Чорноморський маршрут, заявив на саміті, що «важливо досягти згоди» щодо відновлення угоди.
Путін у відповідь, як і раніше, заявив, що зростання світових цін на продовольство є наслідком політичних помилок Заходу, які були допущені задовго до війни в Україні. Після виходу із «зернової угоди» Росія бомбардувала українські порти і зернові склади, що викликало звинувачення з боку України і Заходу в тому, що вона використовує продовольство як зброю війни, а світові ціни на зерно знову зросли.
Нагадаємо, у перший день саміту Путін пообіцяв безкоштовно постачати зерно протягом наступних кількох місяців шести країнам-учасницям саміту (найближчим союзникам у Африці). В ООН назвали цей крок «жменька пожертвувань», що не зможе зупинити зростання ціни на продовольство та голод у бідних країнах.