Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш прокоментував обіцянку президента Росії Владіміра Путіна надати безкоштовно зерно шести африканським країнам (які є дружніми до Москви). Генсек попередив, що «жменька пожертвувань» не зможе протистояти «драматичним» наслідкам виходу Росії з зернової угоди, серед яких зростання ціни на продовольство та голод у бідних країнах.
«Зрозуміло, що вилучення з ринку мільйонів і мільйонів тонн зерна, виходячи з економічних законів, призведе до вищих цін, ніж ті, які б існували при нормальному доступі українського зерна на міжнародні ринки. Отже, не жменькою пожертвувань окремим країнам ми зможемо виправити цей драматичний вплив, який зачіпає всіх і кожного», – сказав Гутерріш 27 липня журналістам у Нью-Йорку, додавши, що за підвищення цін «заплатять усі і скрізь», але найбільше постраждають країни, що розвиваються, передає CNN.
За словами Гутерріша, ООН продовжить взаємодіяти з Туреччиною, Україною, Росією та іншими країнами, щоб «відновити Чорноморську ініціативу», яка допомогла за рік експортувати майже 33 мільйони тонн зерна з українських портів.
Нагадаємо під час саміту «Росія – Африка» 27 липня, Путін заявив, що в найближчі місяці Росія безкоштовно поставить по 25-50 тисяч тонн зерна до Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Сомалі, Центральноафриканської Республіки та Еритреї.
Після виходу із «зернової угоди» 17 липня, Росія почала щоденно обстрілювати портову інфраструктуру чорноморських портів, щоб унеможливити український експорт. Окрім цього, Росія вдалася до ударів по експортному шляху Дунаєм, загрожуючи життєво важливому для експорту зерна річковому маршруту. Наразі українська влада та союзники розробляють варіанти для продовження експорту зерна з України.
Росія намагається позбавити Україну водних шляхів експорту зерна, але це агресору не вдасться. Чому? Пояснює Лариса Гук у статті «Експорт зерна: РФ не вдасться витіснити Україну з ринків продовольства» на ZN.UA.