Росія та Іран подвоїли економічну та військову співпрацю

Поділитися
Росія та Іран подвоїли економічну та військову співпрацю
За кілька місяців російсько-української війни Іран обійняв сильнішу позицію в партнерстві.

Росія та Іран розширили та поглибили стратегічне партнерство після вторгнення РФ в Україні, йдеться у новій доповіді Інституту вивчення війни (ISW).

«Москва і Тегеран давно співпрацюють, коли їхні інтереси збігаються, особливо в протистоянні США на Близькому Сході, але останнім часом фіксується зміцнення їхнього партнерства та поглиблення відносин, у яких Росія більше не є домінуючою стороною», - йдеться у документі.

Економічна співпраця

Росія та Іран працюють над розширенням двосторонньої торгівлі та використанням недоларових валют. Зокрема, збільшенням  використання електронної платіжної системи «Мир» замість сервісу фінансових транзакцій SWIFT, доступ до якого російським банкам закрили західні санкції.

«Розширення двосторонньої торгівлі без долара США є давніми цілями Росії та Ірану. І, схоже, Москва, докладає зусиль для її якнайшвидшої реалізації у відповідь на зростаючу глобальну ізоляцію та міжнародні санкції», - підкреслюють аналітики.

Іран також прагне до більшої економічної взаємодії з Білоруссю у межах Союзної держави. Угоди між Іраном і Білоруссю підкреслюють готовність Тегерана підтримувати Мінськ, попри міжнародні санкції, вважають автори.

Військове співробітництво

Протягом останніх місяців Росія та Іран також посилили військову співпрацю щодо України, Сирії та Венесуели.

Іран надає Росії бойові безпілотники для війни проти України, зокрема, ударні дрони Shahed-129 і Shahed-191. За даними ЗМІ, Кремль вже отримав 46 таких безпілотників, а загалом Тегеран може надати 300. Агентство Reuters пише, що російські військові тренуються в Ірані вправлятися із цими безпілотниками.

9 серпня Росія запустила з космодрому «Байконур» супутник Kanopus-V, який дозволяє отримувати фото високої роздільної здатності, які можуть бути використані Іраном для підтримки військових операцій і атак на війська  США та союзників на Близькому Сході.

Своєю чергою РФ може поставити винищувачі Су-35. За даними ЗМІ, Росія вже навчає іранських пілотів і техніків керувати й обслуговувати винищувачі.

«Іран міг би надати додаткову військову чи кібердопомогу Росії, зокрема балістичні та крилаті ракети, і допомогти російським військам поповнити їхні запаси ракет, що вичерпуються, іранськими аналогами», - йдеться у звіті.

Партнери також можуть домовлятися про зміну російських підрозділів у Сирії іранськими, це дозволить Кремлю вивільнити сили для перекидання на війну проти України.

У Венесуелі Росія 13-27 серпня проведе військові навчання з Іраном, Китаєм та іншими країнами. Ймовірно, для демонстрації сили сили Сполученим Штатам.

Зміна динаміки влади

Зараз у цьому партнерстві Іран займає сильнішу позицію, ніж раніше. Росія історично була домінуючою стороною, але останніми місяцями іранські лідери домоглися від Кремля військових поступок: традиційно саме Тегеран прагнув купувати військові технології у Москви, а не навпаки.

«Ці поступки РФ свідчать про зміну динаміки влади, оскільки (президент РФ Владімір) Путін шукає економічної та військової підтримки з позиції зростаючої потреби. Посилення глобальної ізоляції та війна в Україні послаблюють Путіна та змушують його сильніше спиратися на Іран (та інші ревізіоністські держави)»,  - йдеться у звіті.

Аналітики припускають, що це партнерство може кинути виклик інтересам США та їхніх союзників у Європі, на Близькому Сході та в усьому світі.

Підтримка Ірану може допомогти російському лідеру досягти певних цілей в Україні та Східній Європі. А підтримка Росією іранської військової-космічної програми та посилення впливу Ірану в Сирії збільшить загрозу для союзників на Близькому Сході.

Крім того, Москва і Тегеран можуть використати свої економічні зв’язки для пом’якшення впливу американських санкцій.

Тристоронній саміт президентів Путіна, Ердогана та Раїсі в Тегерані привернув увагу всього світу. Зближення Москви і Тегерана на тлі запровадження безпрецедентних санкцій проти Росії оцінили як спробу сформувати стійкий альянс проти Заходу з далекосяжними намірами витіснити США з регіону. Навіщо зустрічалися в Тегерані Путін, Ердоган та Раїсі та чого досягли, читайте у статті Ігоря Семиволоса «Путін в Ірані: хто кого там переграв».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі