Росія 9 серпня запустила з космодрому Байконур супутник «Хайям» від імені Ірану. Американські спецслужби вважають, що окупанти протягом певного часу можуть використовувати його для військових цілей проти України. Таку думку підтримав і колишній позаштатний радник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник у коментарі ЛІГА.net, уточнивши, однак, що Україна матиме можливості завадити ворогу розкрити свої об’єкти й позиції.
За його словами, «Хайям» – це типовий цивільний космічний апарат, камера якого здатна фіксувати об’єкти розміром від 1,1 метра (хоча подібне ізраїльське устаткування “помічає” предмети від 0,7 метра). Колесник переконаний, що зважаючи на оптичні характеристики, такий супутник є бажаним для Росії.
"Скоріш за все, в рамках льотно-конструкторських випробувань після запуску «Хайяму», на які, як правило, завжди виділяється час – росіяни, під виглядом калібрування інструментів на борту, стежитимуть за територією України, хоча й недовго, два-три місяці", – зазначив експерт.
Він пояснив, що апарат зможе пролітати над Україною один чи два рази на добу упродовж 7-8 хвилин. У полі зору супутника перебуватиме смуга землі шириною в кілька десятків кілометрів.
Водночас, за даними Колесника, апаратура для стеження за об’єктами в космосі дозволить заздалегідь визначити всі особливості переміщення «Хайяму» над нашою державою. Ці дані можуть бути оперативно передані силам оборони й безпеки з метою подальшого маскування.
Як зазначив експерт, партнери України використовують спроможності груп комерційних супутників, щоб передавати певну інформацію захисникам. За його словами, загальна кількість їхньої техніки сягає 200 одиниць, тоді як Росія володіє всього десятком військових і цивільних апаратів.
"Технічні характеристики комерційних супутників наших партнерів набагато кращі за російські. Фактично ми можемо мати інформацію з космосу про конкретну ділянку з проміжком часу у 1-1,5 години на відміну від російських з їхнім повтором через 6-8 годин, у найкращому випадку", – наголосив колишній позаштатний радник голови Держкосмосу.
Колесник додав, що збити «Хайям» заборонено, оскільки ця дія прирівнюватиметься до нападу на іншу країну. Раніше поодинокі випробування зі знищення космічних апаратів проводили США, Росія, Китай та Індія, однак лише щодо власного неробочого обладнання.
Нагадаємо, напередодні запуску Космічна агенція Ірану спростовувала інформацію про майбутнє використання росіянами супутника «Хайям» у військових інтересах проти України.