Ізраїль розлютив Росію, підтримавши ініціативу США щодо зупинки російського членства в Раді з прав людини ООН. Крім того, минулого тижня ізраїльський міністр закордонних справ Яір Лапід звинуватив Москву у воєнних злочинах на території України. І це теж не сподобалося російським чиновникам.
МЗС РФ випустило незвично жорстку заяву, назвавши слова Лапіда «погано замаскованою спробою використати ситуацію в Україні, щоб відвернути увагу міжнародної спільноти від найстарішого з невирішених конфліктів - палестинсько-ізраїльського». Пізніше в інтерв’ю 11 каналу посол Росії в Ізраїлі Анатолій Вікторов назвав висловлювання Лапіда безпідставними і сказав, що очікує на «більш виважену позицію». Хоча він додав, що Ізраїль та Росія поки що залишаються друзями, - пише Haaretz.
«Поки що» - це важливе слово. Оскільки Ізраїль досі не вирішив свою дилему в питанні України. Пасивність країни перед голосуванням в Генеральній асамблеї ООН щодо осуду російського вторгнення на українську територію здивувало і розлютило громадян, а також США. Прем’єр-міністр Нафталі Беннетт спробував грати роль посередника між Києвом і Москвою. Водночас, відмова Ізраїля вводити санкції проти Росії була продиктована бажанням зберегти «дружбу» з Кремлем, щоб ізраїльські війська могли й далі вільно діяти в Сирії. Однак, схоже, російська сторона втрачає терпіння.
Після ізраїльського авіаудару в Сирії у четвер російський адмірал Олег Журавльов заявив, що нібито сирійська система ППО збила ізраїльську ракету. Все сирійське озброєння виробляється в Росії. Дамаск купує його відповідно до угоди від 2007 року. Заява російського адмірала про перехоплення - це відвертий натяк, що Москва може переглянути свою політику «відкритого неба» для Ізраїля. Крім того, 24 березня російський посол в Сирії Алєксандр Єфімав звинуватив Ізраїль в «провокуванні» Росії, яка може відреагувати на його атаки. Мовляв, ізраїльська сторона намагається «посилити напругу й дати виправдання Заходу для проведення військових дій в Сирії».
«Ізраїль намагається поводитися обережно. Але тепер для цього потрібно не лише уникати ударів по важливих для Росії об’єктах, таких як бази армії Сирії. Йдеться й про дипломатію. Повітряна координація все ще зберігається. Водночас, ми розуміємо, що час, коли Ізраїль між діяти вільно, закінчується. І нам потрібно збільшити темпи», - сказав Haaretz неназваний ізраїльський військовий.
Ще одна причина для занепокоєння Ізраїля з’явилася в останні дні. Росія скорочує свої сили в Сирії включно з сотнями найманців групи «Вагнер». Їх відправляють на війну в Україну. При цьому, російських солдатів замінюють іранцями й лояльними до Тегерану бойовиками. 47 танкова бригада Сирії тепер під іранським командуванням у південній частині мухафази Хама. Минулого тижня на базу бригади приїхало близько 40 одиниць військової техніки, а також 17 вантажівок з кулеметами, частина яких належить «Хезболлі». Haaretz пише, що війна в Україні може зробити іранську військову присутність більшим фактором в ухваленні рішень у Сирії.
Диктатор Башар Асад за згодою Росії попросив Іран надіслати додаткові сили. Таким чином, сирійський режим розраховує, що Тегеран зможе заповнити прогалину в силах, які залишає після себе Москва, перекидаючи свої війська на іншу російську війну.
«Водночас, на війні проти України Росія використовує сирійських бойовиків, які допомагали російській армії керувати сирійськими містами після встановлення перемир’я», - йдеться в статті.
Вважається, що чим довше буде тривати війна в Україні, тим більше Росії будуть потрібні «добровольці» з сусідніх країн, так само як чеченці, білоруси й інші. Також Москві доведеться ще більше скоротити свою присутність в Сирії.
Haaretz пише, що російсько-ізраїльська військова координація в Сирії була заснована на спільному інтересі не дозволити Ірану зміцнити свої позиції біля ізраїльського кордону. В Тегерані тепер зрозуміли це.
«Члени іранського парламенту і державні ЗМІ засуджують Росію включно з її війною проти України», - йдеться в статті.
Тегеран роздратований не лише тим, що Росія дозволила Ізраїлю атакувати іранські військові цілі й конвої зі зброєю для «Хезболи». Іран роздратований тим, що Москва позбавила його економічної присутності в Сирії, а також взяла під свій контроль сирійські нафтові родовища. Росія також вимагає від США скасувати санкції, введені проти неї за вторгнення в Сирію. За це Москва погодиться підтримати відновлення угоди щодо іранської ядерної угоди. І Тегеран розлючений, що російська сторона намагається за його рахунок отримати для себе вигоду.