Але до референдуму в Нідерландах минулого тижня не було очевидного прикладу російського впливу на виборчий процес у Західній Європі. Про це на стрінках Washington Post пише американська публіцистка Енн Еплбаум.
Вона нагадує, що голосування було проведене згідно з новим законом про консультативні референдуми після того, як на сайті популістів, який часто публікує плітки, зібрали 300 тисяч підписів. Редактори сайту шукали буль-який привід. І от в минулу среду вони попросили нідерландців висловити свою думку щодо угоди між ЄС і Україною, за яку українці помирають з 2014 року.
З огляду на ретроспективу, дуже дивно, що цей документ, який налічує дві тисячі сторінок умов про двосторонні торговельні відносини, взагалі міг викликати хоч якісь підозри. Це дуже великий технічний договір, наповнений особливою термінологією. І він вже діє з першого січня. В ньому також немає нічого екстраординароного, оскільки ЄС вже уклав такі угоди з Чилі, Йорданією та іншими країнами. Очевидно, що серед тих, хто вирішив йти голосувати щодо такої угоди з Україною, навряд чи були ті, хто її взагалі читав.
"Один з організаторів референдуму сказав моєму колезі-журналісту з України, що точно не читав документ і не збирався це робити навіть. Але порадив: "Не сприймайте це на свій рахунок", - пише Еплбаум.
Вона додає, що нідерландські праві і ліві радикали ставили перед собою зовсім інші цілі. Вони використали голосування для того, щоб підірвати правоцентристський і економічно ліберальний уряд, а також щоб мобілізувати своїх прихильників, які не люблять ЄС. І вони досягли успіху цього разу.
Еплбаум додає, що тяжко проаналізувати, на скількох нідерландців вплинула російська дезінформація, оскільки впродовж останніх років вона постійно звучала в країні і лише посилилася впродовж останніх місяців. Пропаганда Росії створила страхи нідерландців перед неіснуючими загрозами з боку України. Багато прихильників відповіді "ні" в своїй передвиборчій кампанії використовували цитати і фото з пропагадистських ЗМІ Росії.
Згідно з даними опитувань, 59% нідерландців, які проголосували проти угоди, переконані, що Україна - корумпована, 19% - що вона винна у знищенні малайзійського "Боїнга 777" з нідерландцями на борту, хоча насправді це проросійські терористи його збили, 34% вірять, що угода про асоціацію означає надання Україні членства в ЄС. Із цих трьох аргументів принаймні два повна нісенітниця. що стосується першого, то дійсно Україна має проблеми з корупцією. Однак угода з ЄС розроблена так, щоб скоротити її.
Крім того, праворадикальні противники угоди між Україною і ЄС приносили на свої агітаційні заходи прапори Палестини. Вони говорили не про Україну, а про проблему напливу іммігрантів з Близького Сходу.
Еплбаум додає, що нідерландський уряд також вчинив низку помилок. Приміром, маючи зобов'язання фінансувати групи, які беруть участь в виборчому процесі, Амстердам роздавав гроші організаціям, які друкували прапор України на туалетному папері. Можливо це певного роду іронія, але нідерландські "праві" використовували корупційні методи проти "корумпованої України" і видурювали в уряду гроші обманом.
Що буде далі, не відомо. Референдум повинен був бути "консультативним", а не визначальним. Угоду з Україною вже затвердили 27 країн Євросоюзу і її не можна ставити на повторний розгляд. Звісно, якісь рішення будуть знайдені. Але не залежно від того, якими вони будуть, Європа повинна винести урок: невелика група розлючених і організованих людей можуть перекричати налякану, розділену і апатичну центристську більшість у Західній Європі. І Росія готова їм в цьому допомогти.
Тим часом, в Нідерландах адвокат запідозрив, що референдум щодо України був незаконним. Тому що організатори зібрали підписи під хибним приводом.
Референдум в Нідерландах з питання про ратифікацію угоди України з ЄС, що відбувся 6 квітня, за попередніми даними завершився перемогою євроскептиків. Згідно з оновленими даними екзит-полу, ратифікацію угоди про асоціацію Україна-ЄС підтримали 38,1% голландців, які проголосували на референдумі 6 квітня. Відповідно, кількість противників асоціації скоротилося до 61%, повідомляє голландське видання NOS.
Раніше, президент України Петро Порошенко підкреслив, що результати референдуму в Нідерландах не стануть перешкодою на шляху євроінтеграції України, оскільки згідно з Конституцією і законодавством Нідерландів, голосування має виключно консультативний характер.
У той же час, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що якщо референдум буде визнаний таким, що відбувся, його результати будуть мати наслідки.