Президент Ірану відвідає Сирію, щоб посилити вплив Тегерана на давнього союзника — FT

Поділитися
Президент Ірану відвідає Сирію, щоб посилити вплив Тегерана на давнього союзника — FT © Офіційний сайт Президента Ісламської Республіки Іран
Підтримка з боку Ірану мала важливе значення для режиму Асада в його боротьбі проти повстанців.

Президент Ірану Ібрагім Раїсі відвідає Сирію в середу, 3 травня, вперше після того, як громадянська війна, що спалахнула в 2011 році, руйнувала арабську країну. Іран прагне посилити вплив на свого давнього союзника. Про це повідомляє FT.

Візит Раїсі відбувається в той час, коли деякі арабські країни, які розірвали зв'язки з сирійським режимом і підтримали опозицію, обережно розглядають співпрацю з Дамаском, який понад десять років покладається на альянси з Іраном та РФ.

«Візит Раїсі - це демонстрація сили, щоб сказати, що нам вдалося допомогти утримати Асада при владі і ми збираємося продовжувати зберігати нашу сильну присутність в регіоні. Іран хоче мати перевагу і в мирний час», - сказав іранський політолог.

Минулого місяця міністр закордонних справ Саудівської Аравії приймав свого сирійського колегу в Ер-Ріяді, а в березні Саудівська Аравія також погодилася нормалізувати відносини зі своїм заклятим суперником Іраном в межах угоди, укладеної за посередництва Китаю.

Військова і фінансова підтримка з боку Тегерана для режиму Башара Асада в Сирії мала вирішальне значення в його боротьбі проти повстанців і зміцнила зв'язок Дамаска з Іраном, союзником з часів революції 1979 року. За підтримки РФ та Ірану Асад відновив контроль над більшою частиною країни, а залишки збройної опозиції контролюють анклави на північному заході Сирії.

Очікується, що Раїсі зустрінеться з Асадом у середу. Речник Міністерства закордонних справ Ірану Нассер Канаані заявив, що оскільки «Тегеран підтримував сирійський уряд, армію і народ у боротьбі з тероризмом», то тепер він може відіграти вирішальну роль у відновленні руйнувань, завданих війною.

«Ми сподіваємося, що візит Раїсі допоможе створити механізм, за допомогою якого ми зможемо повернути кредити і кредитні лінії, надані Сирії [під час війни]. Нам потрібна нова платформа, за допомогою якої Іран буде більше залучений до торгівлі з Сирією і допомагатиме відновленню цієї країни», - сказав член Торгової палати Ірану Кейван Кашефі.

Хоча жоден президент Ірану не відвідав Дамаск під час війни, Асад двічі побував у Тегерані з 2011 року, щоб зустрітися з верховним лідером Ірану Алі Хаменеї.

Хаменеї запропонував непохитну підтримку Сирії та ліванському бойовому руху «Хезболла» в межах стратегії «стримування Ізраїлю» — свого головного регіонального ворога.

На думку іранських аналітиків, угода Ірану з Саудівською Аравією послабить політичний і економічний тиск на Тегеран, а також стимулюватиме регіональну торгівлю.

За словами Кашефі, двостороння торгівля між Дамаском і Тегераном становить близько $250 млн на рік, при цьому на Іран припадає більша частина експорту, але може досягти щонайменше $1 млрд, якщо будуть усунуті такі перешкоди, як високі тарифи Сирії. Він визнав, що ризики ізраїльських атак на іранські вантажі, що перевозяться морем або сушею, стримують торгівлю. Сирія є головним сухопутним мостом Ірану для відправки військової та фінансової допомоги руху «Хезболла».

«Офіційний перетин кордону [через Ірак] не є безпечним для іранських вантажівок», - сказав торговець нафтохімічною продукцією Хамід Хоссейні, додавши, що торговельні шляхи через Ірак можуть стати менш ризикованими після «потепління відносин Ірану з Саудівською Аравією».

Іранські лідери сподіваються, що зростання регіональної торгівлі також сприятиме зміцненню економічної незалежності країни від Заходу. Ядерна угода, підписана Іраном з країнами Заходу, не діє відтоді, як колишній президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку відмовився від договору у 2018 році і запровадив санкції проти Ірану.

«Сирія не є великим ринком для Ірану, але ми не можемо дозволити собі втратити навіть невеликі ринки. Іран вважає за краще продавати нафту Сирії, навіть якщо вона не платить вчасно, ніж не продавати взагалі і втратити цей ринок», - сказав іранський аналітик Саїд Лейлаз.

Тегеран отримав контроль над деякими сирійськими фосфатними шахтами, що є важливим джерелом сировини для виробництва добрив, і сподівається експортувати до Сирії більше продуктів харчування, нафтохімічної продукції, будівельних матеріалів, а також надавати інженерні послуги. Він також розглядає інвестиції у телекомунікаційний сектор.

«Якщо сухопутний шлях до Сирії через Ірак стане безпечним, тоді Ірану буде що сказати в Сирії. Але за нинішніх обставин транспортні витрати і ризики торгівлі з Сирією роблять значне розширення дуже складним», - додав Хоссейні.

Раніше повідомлялося, що Іран використовував місію з ліквідації наслідків землетрусу для доставки зброї та військової техніки своєму стратегічному союзнику Сирії. Метою поставок зброї було посилити оборону Ірану проти Ізраїлю в Сирії і зміцнити режим президента Башара Асада.

Ізраїль все частіше атакує передбачувані військові об’єкти, якими керує Іран та його ставленики в Сирії. За даними Сирійської організації зі спостереження за правами людини, яка моніторить ситуацію, цього року вже відбулось дев’ять таких нападів. Сирія заперечує, що Тегеран, який підтримує Асада, має велику військову присутність у країні. Al jazeera прогнозує, як конфлікт Ірану та Ізраїлю в Сирії може розгортатися далі.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі