Іран використовував місію з ліквідації наслідків землетрусу для доставки зброї та військової техніки своєму стратегічному союзнику Сирії. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
Метою поставок зброї було посилити оборону Ірану проти Ізраїлю в Сирії і зміцнити режим президента Сирії Башара Асада.
Після землетрусу 6 лютого на півночі Сирії і Туреччини літаки з Ірану здійснили сотні рейсів, прибуваючи в сирійські аеропорти Алеппо, Дамаска і Латакії, доставляючи вантажі. Це тривало протягом семи тижнів, повідомили джерела. За даними ООН, у Сирії загинуло понад шість тисяч людей внаслідок землетрусу.
Поставки включали сучасне комунікаційне обладнання, радіолокаційні батареї і запасні частини, необхідні для запланованої модернізації системи протиповітряної оборони Сирії, наданої Іраном.
Для цієї статті Reuters поспілкувалося з представниками західних розвідок, джерелами, близькими до іранського та ізраїльського керівництва, а також з сирійським військовим дезертиром і сирійським офіцером, який перебуває на службі.
На запитання, чи використовував Іран літаки з гуманітарною допомогою після землетрусів для переміщення військової техніки до Сирії, щоб посилити там свою мережу і допомогти Асаду, представник місії Ірану в ООН в Нью-Йорку відповів, що «це неправда».
Регіональні джерела повідомили Reuters, що Ізраїль швидко дізнався про потік зброї до Сирії і розгорнув агресивну кампанію з протидії цьому.
Бригадний генерал Йосі Купервассер, колишній керівник досліджень в ізраїльській армії, а також колишній генеральний директор Міністерства стратегічних справ, сказав, що ізраїльські повітряні удари по вантажах опиралися на розвіддані, які були настільки точними, що військові Ізраїлю знали, яку вантажівку в довгій колоні потрібно атакувати.
Великі переміщення
«Під виглядом поставок допомоги Сирії після землетрусу Ізраїль бачив значні переміщення військової техніки з Ірану, яка перевозилася переважно частинами», - сказав представник ізраїльського оборонного відомства, який говорив на умовах анонімності.
За його словами, допомогу в основному доставляли в аеропорт Алеппо на півночі Сирії. Поставки були організовані сирійським підрозділом сил «Кудс», воєнізованого підрозділу Корпусу вартових ісламської революції Ірану, що займається зовнішнім шпигунством, на чолі з Хасаном Мехдуї.
Наземним транспортом займався 190-й транспортний підрозділ сил «Кудс» на чолі з Баханемом Шахарірі.
«Ізраїльські удари також були націлені на зустріч командирів іранських ополченців і поставки електронних чіпів для модернізації систем озброєнь», - сказав сирійський військовий дезертир полковник Абдулджаббар Акаїді, який зберігає армійські контакти. Акаїді не повідомив, де саме відбулася зустріч.
Злітно-посадкова смуга Алеппо була атакована Ізраїлем через кілька годин після того, як два іранські вантажні літаки приземлилися з вантажем зброї під приводом надання допомоги.
Бригадний генерал Есмаїл Каані, керівник Революційної гвардії сил «Кудс», був першим іноземним чиновником, який прибув у зону землетрусу в Сирії, за кілька днів до того, як туди прибув сам Асад.
У разі гуманітарної катастрофи літаки ООН мають право просити дозволу на посадку у місцевої влади, а гуманітарні вантажі звільняються від санкцій.
Сирійська влада надала право на посадку прямим рейсам з Росії та Ірану.
«Землетрус був сумною катастрофою, але в той же час це була божа допомога для нас, щоб допомогти нашим братам в Сирії в їхній боротьбі проти ворогів. Багато зброї було негайно відправлено до Сирії», - заявило регіональне джерело Reuters, близьке до духовного керівництва Ірану.
Точна ізраїльська розвідка
Ізраїль роками здійснює атаки на цілі, які він називає пов'язаними з Іраном, в Сирії, де вплив Тегерана зріс відтоді, як він почав підтримувати Асада в громадянській війні, що розпочалася в 2011 році.
Офіцер сирійської армії, який попросив не називати його ім'я, сказав, що Ізраїль нарощує зусилля, щоб завдати поразки Ірану в Сирії.
«Чому саме зараз? Просто тому, що у них є інформація про те, що щось швидко розробляється. Вони повинні зупинити це і завдати удару, щоб сповільнити це. Землетрус створив відповідні умови. Хаос, який виник, дозволив іранським літакам легко приземлятися», - сказав він.
Після подальших землетрусів 3 квітня цілі ударів Ізраїлю включали склади зброї в гірському масиві Джабаль Манеа Кісва на південь від Дамаска, де іранські війська і ліванська «Хезболла» побудували, ймовірно, найбільш укріплений військовий об'єкт в Сирії.
Регіональне джерело Reuters додало, що 3 квітня також була уражена радіолокаційна станція, яка використовується для безпілотників, що підтверджує слова двох західних джерел у розвідці.
«Ми вважаємо, що іранські ополченці перекинули величезну кількість боєприпасів - вони поповнили запаси, втрачені під час попередніх ударів ізраїльських безпілотників», - заявило джерело в західній розвідці.
Ізраїль все частіше атакує передбачувані військові об’єкти, якими керує Іран та його ставленики в Сирії. За даними Сирійської організації зі спостереження за правами людини, яка моніторить ситуацію, цього року вже відбулось дев’ять таких нападів. Сирія заперечує, що Тегеран, який підтримує президента Башара Асада, має велику військову присутність у країні. Al jazeera прогнозує, як конфлікт Ірану та Ізраїлю в Сирії може розгортатися далі.