Конфлікт Ірану та Ізраїлю в Сирії: як він розгортатиметься далі – Al Jazeera

Відео
Поділитися
Між союзником Росії Іраном та ключовим союзником США на Близькому Сході – Ізраїлем, також точиться війна безпілотниками. 

Ізраїль все частіше атакує передбачувані військові об’єкти, якими керує Іран та його ставленики в Сирії. За даними Сирійської організації зі спостереження за правами людини, яка моніторить ситуацію і має штаб-квартиру у Великій Британії, цього року вже відбулось дев’ять таких нападів, пише Al Jazeera.

За даними сирійського уряду, остання повітряна атака була здійснена в неділю в провінції Хомс, у результаті якої було поранено щонайменше п'ять військовослужбовців.

Трохи пізніше Ізраїль заявив, що збив дрон, який прилетів на територію країни з Сирії.

Сирія заперечує, що Тегеран, який підтримує президента Башара Асада, має велику військову присутність у країні.

Ще один напад у п’ятницю вбив двох членів Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, яких іранські ЗМІ та офіційні особи назвали «мучениками», які загинули в боротьбі з «тероризмом». Минулого місяця аеропорт в Алеппо був виведений з ладу в результаті ізраїльського удару.

Міністерство закордонних справ Ірану заявило, що Тегеран залишає за собою право на відповідь у вибраний ним час і в місці, а речник уряду Ірану Алі Бахадорі Джахромі написав у Twitter, що «терористичні дії не залишаться без відповіді».

Водночас, і Іран, і Сирія вживають заходів для покращення відносин зі своїми арабськими сусідами, і оскільки Іран дав сигнал, що він все ще зацікавлений у переговорах із Заходом, його відповідь Ізраїлю з часом може матеріалізуватися, вважають експерти.

Нормалізація відносин Ірану та Саудівської Аравії після 7 років розриву

Незважаючи на те, що останні удари є частиною певної ескалації, більш гостра ескалація буде малоймовірною, вважає Абдолрасул Дівсаллар, іноземний науковець аналітичного центру Інституту Близького Сходу у Вашингтоні.

«Я думаю, що Іран, знаючи, що він завдав ізраїльтянам удару з політичної сторони, намагатиметься перекинутись на нормалізацію своїх відносин між із Саудівською Аравією», — сказав він Al Jazeera, маючи на увазі дипломатичне зближення між двома країнами регіону минулого місяця.

Донесення новин про двох мучеників (йдеться про вищезгадане вбивство представників КВІР) пов’язано з зацікавленям у посиленні антиізраїльських настроїв в арабському світі та решті регіону.

Тріта Парсі, виконавчий віцепрезидент вашингтонського Інституту Квінсі, також вважає, що переговори щодо відновлення ядерної угоди Ірану від 2015 року зі світовими державами зіграють свою роль, оскільки Іран не хоче конфронтації із Заходом.

«За останній рік Іран зазнав багато втрат без пропорційної відплати, розрахувавши, що удари Ізраїлю є пасткою, щоб викликати велике військове протистояння, щоб усунути будь-які шанси на ядерну угоду чи розрядку у відносинах іх Заходом», — сказав він Al Jazeera.

«Враховуючи нормалізацію відносин із Саудівською Аравією та тиск, який він відчуває з боку Китаю щодо зниження напруженості з Ер-Ріядом, буде цікаво побачити, як це вплине на справу Ірану із Ізраїлем», — сказав Парсі.

Минулого місяця Китай уклав угоду, згідно з якою регіональні суперники Іран і Саудівська Аравія зобов’язалися припинити семирічний дипломатичний розрив і відновити свої дипломатичні представництва протягом двох місяців.

За даними міністерства закордонних справ Ірану, міністри закордонних справ двох країн у неділю домовилися зустрітися протягом декількох днів, щоб розпочати реалізацію угоди.

Іран також прагне до більш тісних зв'язків з іншими арабськими державами регіону, включаючи Об'єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Йорданію та Єгипет.

Тим часом Саудівська Аравія, як повідомляється, планує запросити аль-Асада на саміт Ліги арабських держав, який Ер-Ріяд проводить у травні, фактично підтримуючи Сирію політично, оскільки Захід та Ізраїль продовжують засуджувати сирійського президента.

Іран прагне посилити свою ППО в Сирії

Тим часом, за словами аналітиків, всі ознаки вказують на те, що ескалація між Іраном та Ізраїлем, судячи з усього, продовжується.

«Одним з головних варіантів для Ірану є те, що вони збільшать свої засоби протиповітряної оборони в Сирії, щоб покращити стримування», — сказав Дивсаллар, додавши, що це може включати в себе можливість вражати ізраїльські літаки в майбутньому на додаток до нинішніх систем раннього попередження, які вважаються. бути на місці в Сирії.

Проіранські сили в Сирії та проіранські ліванські групи також можуть бути залучені, сказав Дивсаллар, але він зазначив, що ключовий союзник Ізраїлю, США навряд чи будуть далі втручатися, якщо їх  бази або персонал у Сирії не зазначатимуть атак.

«Я не очікую, що напруга зросте надто сильно, тому що я думаю, що іранці трохи впевнені, що вони мають тут політичну перемогу, тому вони розглядають ці дії Ізраїлю як прояв слабкості та невдачу з проблемами, які вони мають у себе вдома», – сказав Дивсаллар.

Парсі сказав, що загострення напруженості з Іраном може служити короткостроковим інтересам уряду  Біньяміна Нетаньяху, оскільки він має справу з протестами проти його судових реформ і оскільки Тегеран прагне знову залучити США до ядерної справи.

Що може втягнути США в нове протистояння на Близькому Сході?

«Вашингтон не має інтересу чи бажання конфронтації з Іраном, але відсутність його готовності достатньою мірою протистояти ізраїльській ескалації та неспровокованим атакам підтримуваних Іраном бойовиків може, тим не менш, втягнути США в таке протистояння», – сказав він.

«Враховуючи недостатню ясність місії Вашингтона в Сирії та відсутність у нього повноважень Конгресу, ризики американської військової присутності в Сирії явно більші, ніж переваги», – додав Парсі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі