Саудівська Аравія та Іран відновлюють дипломатичні відносини після семирічного розриву

Поділитися
Саудівська Аравія та Іран відновлюють дипломатичні відносини після семирічного розриву © Anadolu Agency
Угода стала можливою завдяки посередництву Китаю, який посилює свій вплив у регіоні.

Саудівська Аравія та Іран домовилися відновити дипломатичні відносини після семирічного розриву, пише  Financial Times.

Рішення ухвалене в рамках угоди за посередництва Китаю, яка спрямована на зниження напруженості в багатому на нафту регіоні.

Передбачається, що упродовж двох місяців після укладання угоди відновиться робота посольств, а також активізуються домовленості про співпрацю в галузі безпеки.

Ірано-саудівська угода є перемогою китайської дипломатії та підкреслює зростаючий вплив Пекіна на Близькому Сході. Вона також є викликом для США, чиї традиційно міцні відносини з Ер-Ріядом останнім часом охолонули. Раніше Іран і Саудівська Аравія провели кілька раундів переговорів, організованих Іраком і Оманом.

Анна Джейкобс, старший аналітик із країн Перської затоки аналітичного центру Crisis Group, назвала угоду «головною перемогою для регіональних зусиль щодо деескалації».

Алі Шамхані, секретар Вищої ради національної безпеки Ірану, який перебував у Пекіні на переговорах, сказав, що основу для угоди було закладено на зустрічі минулого місяця в Пекіні між президентом Ібрагімом Раїсі та його китайським колегою Сі Цзіньпіном.

«Візит проклав шлях до нових і дуже серйозних переговорів між іранською та саудівською делегаціями. Усунення непорозумінь і погляд у майбутнє можуть допомогти розвинути стабільність і регіональну безпеку», — сказав Шамхані державному Nournews.

Наприкінці минулого року Сі відвідав Саудівську Аравію і взяв участь у самітах з арабськими лідерами.

Головний дипломат Китаю Ван І назвав угоду «перемогою миру». Ван також сказав, що це свідчить про те, що світові проблеми «не обмежуються питанням України» і що існують інші проблеми, «пов’язані з миром і засобами до існування людей, які потребують уваги міжнародної спільноти».

Саудівська Аравія та Іран припинили відносини в 2016 році після того, як обурені стратою шиїтського священнослужителя іранські протестувальники увірвалися в місію королівства. Через три роки Саудівська Аравія та західні країни звинуватили Іран у організації атаки безпілотника на саудівський нафтовий завод.

Ер-Ріяд також стояв на протилежному від Ірану боці у конфлікті в Сирії: королівство підтримувало повстанські групи проти режиму президента Башара Асада в той час, як Іран і Росія підтримали Асада.

15 липня минулого року президент США Джо Байден відвідав Саудівську Аравію в рамках свого турне країнами Близького Сходу.

В лютому міністр закордонних справ Саудівської Аравії - принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд - вперше в історії незалежної України відвідав Київ з офіційним візитом.

Наслідком зокрема і цієї зустрічі стала надана Саудівською Аравією гуманітарна допомога Україні на $400 млн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі