Atlantic Council: Іран і Сирія можуть змінити реакцію Ізраїля на російську війну проти України

Поділитися
Atlantic Council: Іран і Сирія можуть змінити реакцію Ізраїля на російську війну проти України
Москва зблизилася з Тегераном і стає все більш залежною від іранської зброї, це може вплинути на позицію Ізраїлю, який досі намагався зберігати нейтралітет у ставленні до Кремля.

Відколи в лютому 2022 року почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, Ізраїль намагався мінімізувати своє втручання, зберігаючи нейтральну позицію щодо Москви. Така позиція відображає ізраїльські пріоритети безпеки всередині країни. 

Однак зміцнення російських зв'язків з Іраном, а також тиск з боку Заходу можуть врешті-решт змусити Ізраїль змінити свою позицію. Про це в статті для Atlantic Council пише журналіст і колишній аналітик Oxford Analytica Джозеф Роше.

Під час перебування на посаді прем'єр-міністра Яіра Лапіда Ізраїль відмовився від приєднання до санкцій ЄС і США проти Росії, натомість вирішивши надавати Києву лише гуманітарну допомогу. Повернення прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху у грудні 2022 року суттєво не вплинуло на ізраїльську зовнішню політику щодо України чи Росії.

Небажання Ізраїлю засуджувати дії Росії - це, насамперед, стратегічне рішення, щоб не ставити під загрозу неофіційну угоду з Москвою, яка дозволяє ізраїльтянам боротися з іранським впливом у Сирії. Від початку військового втручання у 2015 році Кремль залишається однією з домінуючих сил на сирійській території. Російські ВПС контролюють сирійське небо і, як правило, не обмежують ізраїльські винищувачі у нанесенні ударів по іранських маріонетках. З огляду на це, Ізраїль не хоче ризикувати і відштовхувати Москву.

Нещодавня геополітична ізоляція Росії ще більше ускладнила ситуацію, підштовхнувши Москву до зближення з Тегераном. Зростаюча військова співпраця з Іраном викликала тривогу в Ізраїлі на тлі побоювань, що вона може принести значні негативні наслідки для національної безпеки країни.

«По-перше, надаючи Росії зброю, в тому числі безпілотники, Іран отримує важливий бойовий досвід і вдосконалює свої безпілотні технології, що потенційно збільшує загрозу для Ізраїлю в довгостроковій перспективі. По-друге, деякі спостерігачі побоюються, що якщо Росія зменшить свою сирійську присутність через вторгнення в Україну, це дасть Ірану більше простору для вільної діяльності в Сирії», - пише автор.

Втім, не всі так думають. Експерт Єрусалимського інституту стратегії і безпеки Омер Дострі не вважає, що повне виведення російських військ з Сирії наразі можливе. Він стверджує, що Росія залишається «великою світовою державою» і може одночасно брати участь у війні в Україні і залишатися в Сирії. Однак, якщо Москва суттєво зменшить свою військову присутність у Сирії, він стверджує, що Ізраїль може отримати більше свободи дій і контролю над повітряним простором.

Найбільше занепокоєння Ізраїлю викликає можливість того, що Росія може допомогти Ірану в його прагненні створити ядерну зброю. Старший аналітик ізраїльської газети Haaretz Йосі Мелман каже, що Росія може зробити це або шляхом лобіювання послаблення міжнародних обмежень, або шляхом прямого надання ядерних матеріалів Тегерану в обмін на зброю.

«Наразі мета Ізраїлю полягає в тому, щоб переконати Росію і продемонструвати, що її допомога Ірану є марною тратою ресурсів і фінансів. Однак, якщо російська сторона значно збільшить свою військову і безпекову допомогу Ірану, особливо в контексті іранської присутності в Сирії, Ізраїль, ймовірно, відреагує на це, переглянувши свою підтримку України і свій підхід до російсько-української війни», - йдеться в статті.

Потенційна російська військова допомога Ірану може включати балістичні ракети, винищувачі і системи ППО. Крім того, нещодавні повідомлення вказують на те, що Москва може розглядати можливість створення в Ірані виробничих ліній для певних видів російського озброєння.

Ізраїль також стурбований тим, що Росія може постачати обладнання для модернізації іранської ядерної програми. Хоча Москва, можливо, не захоче цього робити через власні стратегічні інтереси. Тим не менш, перспектива такого сценарію викликала значне занепокоєння в Ізраїлі. І експерти визнають, що це стало б переломним моментом для країни, який вимагав би значних змін у її відносинах з Москвою.

Поглиблення партнерства між Росією та Іраном, ймовірно, залишиться в центрі уваги Ізраїлю в найближчі місяці. Якщо російська армія зазнає нових військових невдач в Україні, існує небезпека, що посилення залежності Москви від Тегерана може призвести до посилення іранського впливу в Сирії. Іран також може отримати більш тверді позиції на своїх переговорах з Кремлем.

Тим часом багато хто на Заході хотів би, щоб Ізраїль відігравав більшу роль у підтримці України. Хоча ні Росія, ні Іран не перетнули жодних червоних ліній, які б спонукали до формальної зміни позиції Ізраїлю щодо України, чим довше триватиме війна, тим більше на Ізраїль тиснутимуть його західні союзники, щоб він відігравав активнішу роль у протистоянні російській агресії. За словами Дострі, США вже закликають Ізраїль до більш рішучої підтримки України. 

«Наразі Ізраїль надає гуманітарну та медичну допомогу, а також оборонну підтримку, наприклад, каски, системи попередження про ракетні обстріли та безпілотні літальні апарати (БПЛА). Ізраїль також ділиться розвідданими, пов'язаними із загрозою з боку іранських БПЛА», - каже він. 

Як повідомляється, США закликають Ізраїль зробити подальші кроки, такі як надання українській армії систем протиракетної оборони і, можливо, навіть ударних безпілотників.

Оскільки російському вторгненню не видно кінця, Ізраїль, ймовірно, зіткнеться з подальшими закликами в найближчі місяці стати на бік демократичного світу і підтримати Україну. 

«Ізраїль повинен стати на чийсь бік, а не сидіти на двох стільцях, тому що головний союзник Ізраїлю - це США, а не Росія», - зазначає Мелман.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі