Пандемічний стрес руйнує пам'ять: NYT розповідає, як із цим боротися

Поділитися
Пандемічний стрес руйнує пам'ять: NYT розповідає, як із цим боротися © life.pravda.com.ua
Через локдауни люди відчувають емоційне вигорання.

Пандемія коронавірусу поширюється на всі аспекти життя. Після локдаунів багато людей зіштовхнулися з тривожністю та стресом, а це негативно впливає на пам’ять та когнітивні процеси, а також провокує емоційне вигорання, пише The New York Times.

«Я не знаю, як по-іншому це пояснити, але останнім часом здається, що мій мозок зламаний. Я не працюю зі звичною швидкістю. Я відчуваю, що довго підбираю слова, які використовую під час розмови. Іноді, коли я особливо стомлююсь ввечері, я повністю втрачаю свій хід думок і навіть не можу нормально відповісти на прості запитання», - пише авторка Джессіка Гроуз.

«Я не єдина, хто відчуває себе подібним чином. Я вже давно чула, що багатозадачність, стресові фактори та недосип, викликані цим Covid-періодом, створили свого роду психічне перевантаження», - вважає вона.

Виявляється, багато аспектів пандемічного життя можуть призвести до порушення виконавчого функціонування, що є вигадливим набором психічних процесів, які дозволяють людям планувати, організовувати та запам'ятовувати.

«Багато речей повинні правильно функціонувати, щоб наша пам'ять ефективно працювала», - сказала нейропсихолог Марі Еккерстрем, яка вивчає когнітивні порушення.

«Управління занадто великою кількістю деталей може змусити вас відчувати розмитість свідомості і занепад пам’яті», - вважає нейропсихолог.

«Наприклад, той факт, що мені доводиться організовувати зустрічі своїх дітей разом із власним розкладом, може призвести до перевантаження, і тому деякі вчителі старшої дочки, мабуть, вважають, що ми з чоловіком некомпетентні», - каже Гроуз.

«Для багатьох з нас життя перейшло від розподілу на чітко визначені сфери: роботи, догляду за дітьми, навчанням - до ситуації, коли все стало хаотичною сумішшю», - каже Еккерстрем, додаючи, що це безладдя погіршує когнітивні здібності людини.

Однак не лише багатозадачність змушує нас почуватися заплутаними. Це також стрес. Хронічно високий рівень гормону кортизолу, який пов’язаний зі стресом, може призвести до погіршення пам’яті у здорових дорослих, заявила професор психології Мойра Миколайчак.

Стрес також може призвести до вигорання серед батьків - це виразне психологічне явище, яке змушує людей почуватися настільки виснаженими своєю батьківською роллю, що вони навіть починають емоційно віддалятися від дітей, а це дуже помітна зміна поведінки.

Миколайчак вважає, що таке вигорання спричиняє порушення пам'яті. Емоційне вигорання на роботі також пов'язане з проблемами пам'яті.

Враховуючи те, що коронавірусне напруження у нашому житті не зникне найближчим часом, що можна зробити, щоб відчувати себе менш розсіяними?

Психолог Інгер Бернетт-Зейглер вважає, що треба оцінювати та аналізувати всі свої обов'язки і перевіряти, чи є що щось, від чого можна «відмовитися», принаймні на деякий час.

«Від нас вимагають багато всього, і це не завжди раціонально», - каже Бернетт-Зейглер.

Доктор Бернетт-Цайглер також рекомендує намагатись уникати багатозадачності, де це можливо: «тримайте одне вікно відкритим на комп’ютері за раз, і не намагайтеся без нагальної потреби переключатися між роботою та одночасним записом дитини у гурток».

«Спроба розділити справи може покращити вашу здатність зберігати та запам’ятовувати інформацію», - сказала вона.

Нарешті, вихід на вулицю, звичайна прогулянка на відкритому повітрі може допомогти, коли ви відчуваєте душевний неспокій і виснаження. Дослідження показали, що проведення часу на свіжому повітрі та навіть просте розглядання фотографій природи може поліпшити когнітивне функціонування. 50-хвилинна прогулянка на свіжому повітрі покращує пам’ять і зменшує занепокоєння незалежно від погоди, хоча на таку прогулянку буває дуже важко знайти час, резюмує видання.

Будь-який травматичний досвід - наприклад, розрив стосунків, загроза здоров’ю, втрата близьких чи навіть фінансова криза, може дестабілізувати соціальні контакти. Люди інстинктивно шукають тих, хто забезпечує комфорт і підтримку, і рефлекторно віддаляються від токсичного оточення.

У розпал пандемії коронавірусу ризик інфікування хворобою змусив людей бути більш обачними щодо того, кого вони «допускають у своє коло». Для багатьох процес «звуження кола друзів» був моментом «просвітлення» і навіть визволення. COVID-19 дав привід розірвати небажані стосунки, одночасно даючи людям час і простір для зміцнення зв’язків з тими, про кого вони справді піклуються. NYT розповідає, як зберегти дружбу під час пандемії.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі