Рік війни Росії проти України пожвавив глобальні зусилля з виробництва ракет, танків, артилерійських снарядів і інших боєприпасів. Але мало країн наростили виробництво так швидко, як Південна Корея.
Минулого року експорт південнокорейської зброї зріс на 140% до рекордних 17,3 мільярдів доларів. Зокрема, були укладені угоди з Польщею на 12,4 мільярди про продаж танків, гаубиць, винищувачів і РСЗВ. Про це пише New York Times, нагадавши, що Варшава лишаються одним з найбільш близьких союзників Києва.
«Але в той час, коли Південна Корея розширює свій глобальний продаж зброї, вона відмовляється відправляти летальну допомогу самій Україні. Вона зосередилася на заповненні прогалин у світовому переозброєнні, водночас опираючись будь-якій прямій участі в озброєнні України, накладаючи суворі правила експортного контролю на всі продажі», - пише видання.
New York Times пояснює, що нерішучість Сеулу частково пов’язано з небажанням роздратувати Москву. Південна Корея сподівається на співпрацю з Росією в питанні запровадження нових санкцій проти все більш войовничої КНДР. Країни Латинської Америки, Ізраїль і інші теж відмовилися відправляти зброю напряму в Україну. Однак, не в багатьох державах оборонна промисловість пережила такий бум після початку російського вторгнення в Україну, як в Південній Кореї. Але попри заклики Києва і НАТО, Сеул продовжує балансувати між твердим союзом з Вашингтоном і власними національними і економічними інтересами.
На відміну від союзників Америки в Європі, які скоротили свої армії і можливості з виробництва зброї після кінця Холодної війни, Південна Корея зберегла потужні оборонні ланцюги забезпечення, щоб задовольнити потреби власної армії і захиститися від КНДР. З початку російського вторгнення в Україну традиційні постачальники зброї, такі як США, зіштовхнулися з виробничим дефіцитом. Німеччині й іншим європейським країнам виявилося важко знайти танки, щоб відправити їх українській армії. Тож покупці почали шукати альтернативних постачальників.
Країни у Східній Європі намагаються якомога швидше переозброїти і оновити свої армії після того, як віддали свою радянську зброю Україні. І Південна Корея стала для них привабливим партнером. Контракти з Польщею про постачання танків і гаубиць були підписані в кінці серпня. Менш через три місяці південнокорейські підрядники передали першу партію. Варшава була вдячна за швидкість.
«Коли відправлення вже отримане, кажуть, що ми чекали на цей день довго. Але з великим задоволенням, я хочу підкреслити, що нам не довелося довго чекати цього дня», - сказав президент Анджей Дуда, вітаючи першу партію південнокорейської зброї в порту.
Замовлення з Польщі стало благом для уряду президента Йона Сок Йоля, який пообіцяв зробити свою країну четвертим у світі експортером зброї до 2027 року після США, Росії і Франції. В період з 2017 до 2021 року Південна Корея демонструвала найшвидше зростання серед 25 головних експортерів зброї у світі. Вона стала 8-м найбільшим продавцем, на якого припадає 2,8% від світового ринку, про що свідчать дані Stockholm International Peace Research Institute. Але це було ще до того, як Південна Корея підписала контракти з Польщею, Єгиптом, ОАЕ торік. Найбільший оборонний підрядник в країні Hanwha Aerospace збирається збільшити свої виробничі потужності втричі до наступного року.
Бестселер південнокорейської оборонної промисловості - це самохідні гаубиці K9. Їх виготовляють на заводі компанії Hanwha завбільшки з шість футбольних полів у місті Чханвон.
«Нам потрібно додати ще дві складальні лінії, щоб задовольнити дедалі більший попит», - сказав інженер компанії Hanwha Парк Санг Кю, нагадуючи, що Польща і інші країни теж замовили K9.
Сеул засудив російське вторгнення в Україну. І президент Йон Сок Йоль пообіцяв захищати цінності, такі як «свобода» і міжнародний порядок на основі правил. Але бажання Південної Кореї збільшити експорт зброї на тлі війни також підкреслює труднощі в балансуванні. Владімір Путін застеріг країну від постачання зброї Україні, наголосивши, що це зруйнує відносини Москви з Сеулом і може спровокувати поглиблення військових зв’язків Росії з КНДР. Війна проти України вже призвела до значного зближення Кремля і Пхеньяна, який відверто підтримав вторгнення. А Вашингтон звинувачує Північну Корею в постачанні артилерійських снарядів, ракет і інших боєприпасів Росії.
Сеул погодився продати США артилерійські снаряди і тим самим поповнити американські запаси. Але він наполягав на умовах експортного контролю, які б гарантували, що «кінцевим користувачем» будуть США, а не інша країна. Таку вимогу Південна Корея ставить десятиліттями всім своїм покупцям включно з Польщею. Попри це, південнокорейські військові технології вже в Україні. Польські гаубиці «Краб» побудовані на базі шасі південнокорейських САУ K9.
«Цілком можливо, що південнокорейська зброя опиниться в Україні через інші країни. Є сумніви, що Південна Корея буде посилювати свій експортний контроль у такому випадку», - сказав експерт Азійського інституту політичних досліджень у Сеулі Янг Ук.