NYT: Байден зіштовхнувся з ослабленням громадської підтримки для відправки зброї Україні

Поділитися
Прихильники відправки ще більшої допомоги бояться, що зростання втоми платників податків в США може підірвати українські оборонні зусилля.

Під час своєї несподіваної поїздки в Київ минулого тижня президент Джо Байден з великою впевненістю запевнив Україну, що «американці стоять з вами». Але одне питання залишилося без відповіді: як довго?

Попри браваду американського президента за кордоном, в США політика щодо України помітно і тривожно змінюється, - пише New York Times. Опитування свідчать, що громадська підтримка передачі зброї українцям слабне. А два головні кандидати в президенти в Республіканської партії все частіше висловлюються проти втручання у війну.

«Попри те, що двопартійна коаліція в Конгресі, яка підтримувала Україну, була сильною впродовж року після початку російського вторгнення, прихильники відправки більшої допомоги бояться, що відцентрові сили президентської виборчої боротьби і зростання втоми платників податків від відправки десятків мільярдів доларів за кордон можуть підірвати воєнні зусилля ще до того, як Москва зазнає поразки. І дехто з них також розчаровані, що Байден не зробив більше, щоб посилити підтримку», - йдеться в статті.

Зміна динаміки була виставлена на показ цього тижня, коли республіканці в Палаті представників, користуючись владою нещодавно отриманої більшості, натиснули на чиновників Пентагону під час двох слухань про витрати на допомогу Україні. Вони випитували, на що йдуть гроші і вимагали звітність. Попри обіцянки Байдена, український уряд став настільки стривоженим, що президент Володимир Зеленський намагається організувати телефонну розмову зі спікером нижньої палати Конгресу Кевіном МакКарті, щоб пояснити становище своєї країни.

Загалом, громадська підтримка допомоги для України скоротилася з 60% в травні до 48% зараз, про що свідчить опитування, проведене Associated Press і центром NORC. Частка американців, які думають, що США дали Україні надто багато, зросла з 7% рік тому до 26% минулого місяця, - свідчать результати опитування Pew Research. І навіть прихильники допомоги дали зрозуміти, що щедрість не безмежна. Попри те, що 50% учасників опитування Fox News сказали, що американська підтримка повинна зберігатися «стільки, скільки буде треба для перемоги», 46% відповіли, що потрібні обмежені часові рамки.

«Так відбувається з кожним втручанням за кордоном. У перші кілька місяців, воно завжди популярне. Людям не подобається те, що Росія зробила. Тому що це жахливо. Але з плином часу втома від війни дає про себе знати, особливо в цій країні і особливо, коли виборці не пов’язують події в Україні з власною безпекою», - сказав республіканський стратег Енді Сурабян, який був радником сенатора Джеймса Венса і екс-президента Дональда Трампа. Обоє відверто виступають проти американської підтримки України.

New York Times пише, що Байден використав свій візит в Київ і Варшаву, щоб висловити солідарність з українцями. Але він значно менше говорив про війну з американцями вдома. Він побіжно згадав про неї під час звернення «Про стан країни». В промові він більше зосередився на внутрішніх пріоритетах. Частково він міг це зробити, щоб відкинути критику про те, що він більше дбає про іноземців, ніж про американців. Помічники Байдена кажуть, що його промови в Києві і Варшаві були націлені як на американську, так і на міжнародну аудиторії. Але водночас президент США відмахнувся від занепокоєнь щодо падіння громадської підтримки допомоги Україні. За його словами, це стосується лише так званих MAGA-республіканців (MAGA - Make America Great Again - «зробимо Америку великою знову», передвиборче гасло Дональда Трампа).

Прес-секретар Ради національної безпеки США Джон Кірбі сказав, що в Конгресі підтримка лишається сильною.

«Так, є невелика група на Капітолійському пагорбі, зокрема серед республіканців в Палаті представників, які публічно висловлюють свої занепокоєння через підтримку України. Але якщо поговорити з лідерами нижньої палати Конгресу, то від них цього не чути. І в Сенаті такого немає», - сказав Кірбі.

Лідер республіканців в Сенаті Мітч МакКоннелл і ключові республіканці в Палаті представників, такі як Майкл МакКол, який очолює Комітет з питань зовнішньої політики, підштовхують Байдена до збільшення допомоги для України, скаржачись, що президент робить недостатньо. МакКол відвідав Київ з делегацією від Конгресу невдовзі після поїздки Байдена, підтверджуючи двопартійну підтримку. Але спікер Палати представників МакКарті, який минулої осені сказав, що Україна більше не отримає «незаповнені чеки», опинився під тиском невеликої, але помітної групи однопартійців, які критикують американське втручання в російську війну. Не відомо, чи новий спікер нижньої палати Конгресу схвалить новий пакет допомоги. Саме тому Зеленський хоче з ним поговорити.

Серед тих, хто тисне на МакКарті з вимогами заблокувати підтримку України, - Марджорі Тейлор Грін з Джорджії. В минулому вона була прихильником конспірологічного руху QAnon, а після виборів в Конгрес зіграла ключову роль у призначенні МакКарті на посаду спікера.

«Знаєте, хто роздмухує війну? Це Америка. Америка повинна припинити просувати війну в Україні», - сказала Грін під час інтерв’ю для сайту Just News.

Попри те, що вона і її союзники досі були на маргінесах Республіканської партії, центр тяжіння може змінитися. Трамп розкритикував Байдена за те, що він поїхав у Київ, а не в Іст-Палестайн, штат Огайо, де нещодавно з рейок зійшов вантажний потяг з токсичними матеріалами. Губернатор Флориди Рон ДеСантіс, якого вважають найбільш вірогідним кандидатом в президенти США від Республіканської партії у 2024 році, теж розкритикував Байдена за надмірну щедрість для України і сказав, що втручання у війну за території, окуповані Росією, не входить в інтереси США.

Демократи з Палати представників, які попросили New York Times не називати їхні імена, поскаржилися, що Білий дім не розуміє до кінця, як американці ставляться до допомоги Україні. Попри те, що вони підтримують Київ загалом, демократи сказали, що їм не подобається, коли кожного тижня з’являються оголошення про виділення нового пакету на 500 мільйонів чи мільярд доларів. За їхніми словами, це справляє враження, ніби нескінченний потік грошей залишає країну.

Експерт з Університету Вірджинії і колишній радник Держдепартаменту Філіп Зеліков сказав, що військова допомога досі була більш популярною, ніж економічна. Тому що здебільшого ці гроші витрачаються на зброю американського виробництва. Але він наголосив, що економічна допомога теж критично важлива для відбудови України. І російські активи на 300 мільярдів доларів, які заморозили на Заході, можуть пом’якшити цей тягар, який інакше впаде на плечі американських платників податків.

Втім, деякі ветерани американського уряду вважають, що у Байдена не багато можливостей, щоб зберегти громадську підтримку. Оскільки ерозія відбувається здебільшого в таборі республіканців.

«У президента Байдена є обмежені можливості говорити з республіканською аудиторією, яка грає найбільшу роль. Перед ним постало складне, але, вірогідно, здійсненне завдання - утримати свій лівий фланг», - сказав професор Дюкського університету Пітер Фівер.

Невизначеність в питанні, чи Палата представників під керівництвом МакКарті підтримає новий пакет допомоги, може вплинути на те, як Байден буде витрачати вже виділені кошти на допомогу Україні. Хоча Київ і його прихильники тепер просять дорожчу і потужнішу зброю на тлі виснаження фінансування.

«Якщо додати системи Patriot, винищувачі F-16, далекобійні ракети і інші засоби в суміш, тоді за визначенням момент істини настане значно раніше. І я не впевнений, що в адвокатів всього цього на Капітолійському пагорбі є план, як здолати неминучий опір MAGA в Палаті представників. В такому разі цілком логічно, що Байден буде ощадливо використовувати наявні ресурси і зосередиться на речах, які Україні потрібні найбільше, наприклад, на боєприпасах», - сказав колишній конгресмен Том Маліновський, який представляв Нью-Джерсі.

З іншого боку, старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки Андреа Кендалл-Тейлор вважає, що невизначеність - це причина діяти ще більш агресивно, щоб допомогти Україні швидше перемогти у війні, перш ніж громадська підтримка випарується.

«Проблема в тому, що чим довше триває війна, тим більший ризик, що рішучість США зникне незалежно від того, які зусилля президент докладе, щоб переконати американців зберегти підтримку. Саме тому важливо, щоб США допомогли Україні зараз закінчити все військовим шляхом. Якщо американська підтримка ослабне з часом, цілком можливо, що ми опинимося в найгіршому з можливих варіантів світу, в якому Росія вирвала перемогу з пащі поразки», - сказала Кендалл-Тейлор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі