NYT: У Конгресі почали ставити Пентагону більше запитань про гроші, які пішли на допомогу Україні

Поділитися
NYT: У Конгресі почали ставити Пентагону більше запитань  про гроші, які пішли на допомогу Україні © trekandshoot/Depositphotos
Сумніви представників обох партій можуть загрожувати консенсусу щодо допомоги, яку Вашингтон надає Києву.

Республіканці в Конгресі гостро допитали чиновників Пентагону у вівторок про десятки мільярдів доларів, які були витрачені на військову й іншу допомогу США для України. І це провокує сумніви щодо того, чи підтримають вони нові витрати в той час, коли демократи просять чітко оцінити, скільки ще грошей знадобиться.

«Обговорення під час двох слухань в комітетах Палати представників, які пройшли через два дні після річниці російського вторгнення в Україну, виявили, на скільки посилилися занепокоєння щодо високої ціни відправки зброї Києву на Капітолійському пагорбі. Наростання сумнівів загрожує двопартійному консенсусу в підтримці допомоги. Адміністрації Байдена може стати важче добитися схвалення в Конгресі нового фінансування для поповнення рахунків військової підтримки. Переломний момент в фінансуванні може статися вже цього літа, на кілька місяців раніше, ніж раніше очікувалося», - пише New York Times.

Слухання також продемонстрували, як члени обох партій, незважаючи на висловлення впевненості в тому, що більшість у Конгресі залишається відданою підтримці України, насправді занепокоєні рішучою меншістю. До цієї меншості належить праве крило республіканців, які виступають проти будь-якого втручання США в іноземні конфлікти, а також ліберальні антивоєнні демократи. Конгресмени побоюються, що така меншість може послабити рішучість, якщо війна затягнеться.

Напруга була особливо помітною у вівторок, коли республіканець зі штату Джорджія і відомий критик фінансування України Ендрю Клайд почав допитувати чиновників Міноборони США про підозри, що передана зброя була втрачена або перенаправлена не за призначенням.

«Облік переданої зброї абсолютно першочерговий, особливо це стосується найбільш чутливих озброєнь. Потрібно переконатися, що її використовують за призначенням і не перенаправляють для переслідування нечесних цілей», - сказав Клайд генеральному інспектору Пентагона Роберту Сторчу.

New York Times пояснює, що питання Клайда прозвучали дивно, оскільки він не обіймає посаду в Комітеті з питань Збройних сил. Взяти участь в слуханні його запросив голова комітету - Майк Роджерс, республіканець зі штату Алабама, який підтримує забезпечення України військовою допомогою. Роджерс віддав Клайду більшу частину часу для запитань, зауваживши, що рекордні об’єми військової підтримки вимагають «безпрецедентного нагляду з боку Конгресу».

Рішення відправити танки, виснажлива природа війни на місцях і постійні вимоги деяких таборів в Конгресі схвалити передачу більш передових систем Україні загрожують виснаженням виділених коштів, яке відбудеться швидше, ніж очікували ще в грудні, коли конгресмени виділили 45 мільярдів доларів на військову й іншу допомогу, сподіваючись, що цього вистачить до вересня. Велика ціна війни підштовхнула Конгрес до виступу з низкою наглядових вимог до інформації про те, як гроші витрачають. Деякі з цих даних були надані законодавцям, але лише частина з них дійшла до громадськості.

«Пришвидшення витрат і брак детальної інформації додали рішучості кільком скептикам, які посилили цього тижня кампанію, мета якої виставити програму допомоги Україні як провальну дурницю, що відбулося за мовчазної згоди лідерів партії», - пише New York Times.

«Ви не можете засвідчити, що ми дотримувалися вимог моніторингу кінцевого використання від самого початку конфлікту, чи не так?» - наполягав республіканець з Флориди Метт Гетц, звинувачуючи Сторча в ухиленні від відповіді.Демократи теж говорили про свої занепокоєння у вівторок, вимагаючи від керівників Пентагону бути відвертими щодо того, скільки ще грошей конгресменам доведеться виділити для України.

«Скільки ще разів, на вашу думку, Конгресу доведеться надавати допомогу? Як ви вважаєте, яка кінцева мета?» - питав демократ з Каліфорнії Ро Ханна заступника міністра оборони США Коліна Каля.

Це питання було повторене деякими демократами під час слухання в Комітеті Палати представників з питань асигнувань, який також проводить нагляд за військовими витратами. Але там воно було адресоване помічниці міністра оборони США з міжнародної безпеки Селесті Волландер.

«На скільки більшим стане чек? Ми повинні хоча б допускати можливість, що наступного року побачимо більший рахунок», - сказав демократ з Гаваїв Ед Кайс.

Представники Пентагону відмовлялися називати цифри або точні дати, коли вони знову можуть звернутися про додаткове фінансування, сказавши, що примхи війни унеможливлюють дотримання розкладу.

«Я не знаю, буде рахунок більший чи менший. Я лише знаю, що ми готуємо ефективні сили стримування, які будуть Україні потрібні», - сказала Волландер.

Каль допустив, що вимоги деяких конгресменів посилити військову допомогу для України може ще більше ускладнити зусилля адміністрації Байдена з забезпечення воєнних зусиль. Минулого тижня двопартійна група в Палаті представників, яка закликає президента Байдена передати Україні винищувачі F-16, збільшилася втричі. У вівторок демократ і з Пенсільванії і колишній офіцер ВПС США Кріссі Гулаган вимагала від Каля пояснень, чому програма з підготовки українських пілотів не була запущена. Каль відповів, що початок тренувань не заощадить час. Тому що знадобиться 18 місяців, щоб навчити українських пілотів використовувати F-16. І в Пентагоні вважають, що це найкоротший термін, за який можна було б відправити винищувачі.

«Безглуздо почати тренувати їх користуватися системою, яку вони можуть ніколи й не отримати», - сказав Каль, додавши, що винищувачі F-16 не входять до трьох найголовніших пріоритетів України.

Він також зауважив, що постачання F-16 буде також дуже дорогим. 36 літаків будуть коштувати 2-3 мільярди доларів. Хоча в Пентагоні вважають, що Україні потрібно 50-80 винищувачів, щоб оновити свої ВПС.

«Це поглине велику частину допомоги в сфері безпеки, яка в нас є у цьому фіскальному році. Це компроміси, на які ми йдемо в реальному часі», - пояснив Каль.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі