Російські контрабандисти організовують нелегальне ввезення розкішних автомобілів із країн Європейського Союзу, попри діючі санкції, введені у відповідь на вторгнення Росії в Україну. За ці послуги вони беруть десятки тисяч євро з націнкою, задовольняючи попит заможних росіян, які прагнуть уникнути обмежень.
Як працює схема
Розслідування, проведене виданням Financial Times, виявило щонайменше п’ять російських компаній, які пропонують послуги з контрабанди автомобілів із великим об’ємом двигуна. Ці транспортні засоби підпадають під заборону експорту предметів розкоші до Росії, введену ЄС у 2022 році.
Наприклад, оголошення на сайті російського імпортера "Автоімпорт" про продаж BMW 530 d M Sport за 7,2 млн рублів (близько 68 200 доларів) свідчить, що автомобіль на момент публікації все ще перебував у Німеччині. Це підтвердив представник німецького автодилера Autopartner BGL, зазначивши, що транспортний засіб продавався за 31 900 євро та фізично знаходився на території Німеччини станом на середину грудня.
Як зазначає FT, на російському сайті Auto.ru знайшли понад 50 оголошень про продаж розкішних автомобілів, які, імовірно, надійшли з 25 різних німецьких автосалонів. Середня націнка на такі автівки становить близько 19 000 євро.
Нові маршрути контрабанди
Після посилення Євросоюзом у липні обмежень на ввезення предметів розкоші до Білорусі, яка раніше використовувалася як транзитна країна, контрабандисти розробили нові маршрути. Зокрема, розкішні автомобілі тепер доставляються до Росії через Туреччину та Грузію.
За словами торгового представника "Автоімпорт", ввезення авто через Білорусь стало надзвичайно складним, тоді як транспортування через Південну Корею виявилося дешевшим і швидшим. Він також додав, що за додаткові 30 000 рублів (близько 285 доларів) можна налаштувати бортові системи автомобіля на російську мову.
Реакція ЄС
Європейські чиновники визнають, що розкішні автомобілі все ще потрапляють до Росії, однак головний акцент зараз робиться на боротьбі з ухилянням від санкцій, пов’язаних із товарами, які можуть бути використані у військових цілях.
Один із представників ЄС, залучений до розробки санкцій, зазначив, що хоча випадки ввезення автомобілів залишаються проблемою, це не викликає серйозного занепокоєння, "доки Росія змушена платити за них більше".
Попри санкції проти Білорусі, вони менш суворі, ніж обмеження для Росії, що дозволяє певним товарам, зокрема автомобілям, потрапляти на білоруський ринок, а потім до РФ. Представник правоохоронних органів, відповідальний за дотримання санкцій, визнав, що контрабандисти знаходять способи обійти обмеження.
Нагадаємо, Рада Євросоюзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти РФ за ведення війни проти України. Обмеження націлені на тіньовий флот Владіміра Путіна, а також на послаблення військово-промислового комплексу РФ.