NYT: Європа зрозуміла, що не може швидко відправити Україні обіцяні танки

Поділитися
Ухваливши необхідні рішення після довгих суперечок, європейці раптом зрозуміли, що їхні танки в набагато гіршому стані, ніж вважалося.

Минув майже місяць після того, як Берлін дав європейським союзникам дозвіл відправити Україні танки німецького виробництва. Але потік бронемашин, який багато лідерів обіцяли організувати, більше схожий не цівку. Деякі країни зрозуміли, що танки в їхніх запасах взагалі то не працюють або їм не вистачає запчастин.

Політичні лідери зіштовхнулися з неочікуваним опором з боку партнерів по коаліції чи й навіть від міністерств оборони. А деяким арміям довелося покликати інструкторів, які вже на пенсії, щоб вони навчили українських солдатів користуватися танками старшої моделі, - пише New York Times.

«Труднощі з постачанням танків Leopard охопленій війною України стали найбільш яскравим проявом реальності, яку Європа довго ігнорувала: повіривши, що широкомасштабні війни залишилися в минулому і насолоджуючись відлигою після Холодної війни, країни хронічно недофінансували свої армії. Коли Росія почала найбільшу війну на континенті з часів Другої світової, вони виявилися жахливо не готові», - пише видання.

Натяки на цю проблему з’явилися ще рік тому, коли Росія вторглася в Україну, а всі зрозуміли, що зброя і боєприпаси в дефіциті. Але тепер, коли Німеччина і союзники тижнями намагаються знайти достатню кількість Leopard 2, щоб забезпечити два хоча б батальйони, а це 62 танки, масштаби проблеми стали ще більш очевидними. За іронією, ситуація не обмежується лише Німеччиною.

Тижнями канцлер Олаф Шольц чинив опір потужному публічному тиску з боку лідерів України, європейських політиків і експертів у сфері безпеки, які вимагали відправити Києву танки і дозволити іншим країнам передати свої Leopard. Хоча в Німеччині боялися, що Росія може це розцінити як ескалацію з боку НАТО. В соціальних мережах почалася кампанія під гаслом #Freetheleopards. І ось, коли «леопарди» нарешті вільні, виявилося, що їх мало в наявності. Деякі країни, які вимагали дозвіл відправити танки Україні, зіштовхнулися з труднощами у втіленні цих планів або ж передумали.

Попри те, що в Європі є приблизно 2 тисячі танків Leopard 2 різних моделей, Україна не може отримати з них навіть потрібні їй кілька сотень. Німеччина запропонувала 18 одиниць, Польща - ще 14. Але далі цифри падають. І якщо обіцяні танки будуть пошкоджені чи зламаються на полі бою, не зрозуміло чим їх замінити.

«Звісно, певні країни виконали поставки або хоча б оголосили, що зроблять це. Але інші - ні», - сказав міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на Мюнхенській конференції з безпеки.

«І це те, що мене трохи шокувало. Вочевидь, були деякі країни, я не буду називати їх, але у нас були певні країни, яким подобалося ховатися за Німеччиною. Говорити: ми хотіли б відправити танки, але нам не дозволяють. Але коли ми дозволили, вони не зробили нічого», - додав німецький міністр.

В приватних розмовах багато німецьких і європейських чиновників, залучених до переговорів про постачання танків, кажуть, що ситуація складніша. Справа не в тому, що країни не хочуть виконати свої обіцянки. Швидше, вони зіштовхнулися з реальністю того, наскільки важко це зробити. Фінляндія, де багато помітних парламентарів закликали Німеччину дозволити відправити Україні танки Leopard, оголосила у минулий четвер, що передасть лише три танкових трали на базі Leopard, але жодного бойового танка. В Німеччині є ті, хто з розумінням ставиться до рішення Фінляндії, яка ще не ступила в НАТО, але має найдовший кордон з Росією в Європі. Вона, вочевидь, не хоче ослаблювати свою оборону в часи, коли РФ демонструє готовність атакувати суверенних сусідів. Але деякі європейські чиновники сподівалися побачити більший внесок Фінляндії, зважаючи на те, що США і Велика Британія пообіцяли захистити її в разі потреби навіть до вступу в НАТО.

Північні країни, такі як Швеція, давно просували постачання танків Leopard. Але у п’ятницю Стокгольм запропонував лише 10 машин, зіштовхнувшись з неочікуваними проблемами. Німецькі чиновники розповіли New York Times, що хоч шведські політики і громадські діячі готові запропонувати Україні танки, шведські військові займають протилежну позицію.

В Іспанії є 108 танків Leopard 2A4. Країна однією з перших попросила у Німеччини дозвіл передати частину з них Україні. Тепер Мадрид виявив, що багато з цих танків у дуже поганому стані і вимагають ремонту, на виконання якого підуть тижні і місяці. На додачу, партнер прем’єр-міністра Іспанії по коаліції - ліва партія Podemos - більш прихильна до Росії і виступає проти допомоги Україні. Німеччина почала тиснути на своїх союзників. Тож прем’єр-міністр Педро Санчез у п’ятницю покращив свою обіцянку і заявив, що Україна отримає не 6 іспанських Leopard, а 10.

Аналітик Європейської ради закордонних справ Улріке Франке сказала, що труднощі з пошуками необхідної кількості танків піднімає питання, які ще армії в Європі страждають від таких же дефіциту і проблем з обслуговуванням військової техніки.

«Це лише невезіння, що в Іспанії такі проблеми з танками Leopard, а все інше працює? Чи у них такі проблеми ще десь? В неробочому стані лише 10% техніки чи всі 50%? Європі варто було б більш уважно подивитися на це питання», - сказала Франке.

Польща, у якої склалися важкі відносини з Німеччиною, найбільше тиснула на Шольца і Берлін щодо постачання Leopad і навіть пригрозила відправити Україні танки без німецького дозволу, якщо доведеться. В арсеналі Варшави близько 200 танків Leopard 2. Але вона віддасть лише 14. Польща відправила перші бойові машини Україні на річницю російського вторгнення, 24 лютого. Хоча підготовка українських солдатів на цих танках ще не закінчилася.

Цілком можливо, що Варшава відкладе постачання Leopard 2, поки не отримає від Південної Кореї нові танки K2, які випускає компанія Hyundai. Хоча Польща відправила в Україну багато модернізованих Т-72. Втім, деякі європейські чиновники вважають, що Варшава повинна запропонувати більше танків Leopard. Деякі політики планують провести зустрічі з польськими представниками цього тижня, щоб краще зрозуміти ситуацію. Навіть коли йдеться про танки, запаси яких дуже великі, зокрема Leopard 1, навіть тут виникають труднощі.

Нідерланди, Німеччина і Данія виступили з ініціативою разом відремонтувати і відправити Україні 150 одиниць Leopard 1 до кінця року. Але неназваний генерал сказав New York Times, що довелося шукати механіків на пенсії, які ще знають, як керувати Leopard 1, щоб вони навчили українських солдатів.

Аналітик Європейської ради з закордонних справ Густав Грессель стверджує, що є багато рішень для всіх цих проблем, якби європейські країни погодилися працювати разом. Наприклад, Нідерланди взяли 18 німецьких Leopard 2 в лізинг. Чиновники тепер обговорюють, чи може Німеччина використати частину з цих машин в Литві, а свої танки відправити Україні.

Швейцарія, спираючись на свій конституційний нейтралітет, відмовляється передавати бодай один зі своїх 134 танків Leopard. Однак, Грессель вказав на те, що країна готова передати їх країнам Євросоюзу. Тож Фінляндія або Польща могли б попросити швейцарські танки, а свої відправити Україні. Інший варіант - країни могли б просто купити більше «леопардів» у німецьких компаній Rheinmetall і Krauss-Maffei Wegmann. А тим часом відправити вже наявні машини українській армії.

Але натомість уряди і оборонна промисловість в Європі тільки сперечаються про виробництво. Лідери країн хочуть, щоб промисловість зробила перший крок. А виробники зброї чекають більш довгострокові замовлення від урядів, перш ніж почати нарощувати виробництво.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі