Однієї катастрофи повинно бути цілком достатньо, але пандемія коронавірусу викликає безліч інших катастроф. Окрім того, що люди страждають від COVID-19, загальна шкода для громадського здоров'я збільшується і за рахунок інших факторів, які теж спричиняє пандемія. Головна проблема полягає в тому, що світ зараз акцентує найбільшу увагу саме на COVID-19, тоді як інші хвороби «випали з поля зору». Особливо викликає занепокоєння зрив кампаній вакцинації проти кору та поліомієліту, пише The Washington Post.
Історично щеплення від кору та поліомієліту було дуже успішним. За оцінками, щеплення проти кору запобігло 23,2 мільйонам смертей з 2000 по 2018 роки. Вісімдесят три країни отримали «статус вільних від кору».
Але хвороба почала знову більш активно циркулювати в суспільстві після 2016 року. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та Центрів США з контролю та профілактики захворювань, кількість зареєстрованих випадків кору зросла у 2019 році до найвищого показника за останні 23 роки. Глобальна смертність від кору зросла майже на 50% з 2016 року, а лише за 2019 рік загинуло 207 500 людей. Основною причиною цього стало запізнення з вакцинацією дітей.
Зараз проблем додала ще й пандемія. Блокування та порушення роботи транспорту призвели до відтермінування щеплень, і страх інфікуватися коронавірусом заважав багатьом людям проходити планову вакцинацію.
"Це призвело до падіння рівня вакцинації в багатьох державах, в деяких країнах під час коронавірусної кризи рівень вакцинації впав майже на 50%", - йдеться у звіті ВООЗ та ЮНІСЕФ.
До того ж, кампанії щеплення проти кору та поліомієліту спочатку були призупинені під час пандемії, щоб запобігти потенційному інфікуванню коронавірусом медичних працівників та самих людей.
"Результатом такої паузи є те, що близько 94 мільйонів дітей пропустили вакцинацію проти кору", - повідомили ВООЗ та ЮНІСЕФ.
Більше 60 запланованих кампаній вакцинації проти поліомієліту в 28 країнах були призупинені з огляду на безпеку медичних робітників та необхідність використання наявної «медичної інфраструктури» для реагування на пандемію. Зараз спалахи поліовірусу зростають, зокрема в таких країнах як Афганістан та Пакистан.
"Залишена без контролю, ця ситуація створює дедалі більший ризик спалаху вже відомих інфекційних хвороб, зокрема потенційного подальшого міжнародного поширення як поліомієліту, так і кору" - заявили у ВООЗ та ЮНІСЕФ.
Організації закликають країни відновити імунізацію з обережністю та оперативно реагувати на нові спалахи інфекційних хвороб.
Під час пандемії також постраждали і програми боротьби з ВІЛ, туберкульозом та малярією. Лікування неінфекційних захворювань, таких як діабет, рак, гіпертонія та серцево-судинні хвороби, серед іншого, зіштовхнулося з нестачею персоналу, лікарняних ліжок та засобів індивідуального захисту під час пандемії.
Якщо в цій похмурій перспективі є і трохи хороших новин, то це те, що довгі битви проти поліомієліту та кору свого часу вже «загартували» мережі медичних працівників. Завданням, яке попереду, є боротьба з COVID-19 і одночасне повернення до кампанії вакцинації та лікування інших хвороб, резюмує видання.